MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

ABC przesadzania roślin

24 marca 2023

Czy prowadzisz uprawę wstępną sadzonek własnych pomidorów lub czegoś innego na G w domu? Oto wskazówki, co zrobić, by rośliny były bardziej wytrzymałe i silne, oraz jak stopniowo przesadzając je do nowych doniczek. Zacznij od przesadzenia do małych doniczek, a potem trochę większych i jeszcze większych...

Ale właściwie dlaczego nie skorzystać z większej doniczki od samego początku?

Istnieje ryzyko, gdy zdecydujemy się na wysianie małej rośliny bezpośrednio do dużej doniczki, że duża ilość ziemi i wilgoci, którą ziemia wytwarza podczas podlewania, okaże się zbyt duża dla korzeni małych roślin. Mogą zacząć wtedy gnić. Dlatego dobrym pomysłem jest stopniowe przesadzanie do mniejszych doniczek, które następnie można zastąpić większymi w miarę rozwoju i wzrostu rośliny i jej korzeni. Uwaga. Nie wszystkie rośliny muszą być przesadzane kilka razy. W przypadku niektórych roślin wystarczy jedno przesadzenie zanim zostaną przeniesione na miejsce docelowe (duża doniczka zewnętrzna lub rabata).

The time has come to transplant the plants to pots with potting soil.Photo: Annica Norman

A. Przesadzanie do małej doniczki…

Kiedy w roślinie wyrastają pierwsze charakterystyczne liście (dwa liście, które pojawiają się po pierwszych dwóch tzw. liściach sercowych), nadchodzi czas, aby przenieść się z pierwszego „gniazda”. Należy podlać rośliny na chwilę przed przesadzeniem, aby nawilżyć ziemię, która nieco łatwiej będzie odchodzić.

Małe doniczki o średnicy ok. 8 cm są zwykle wystarczające do pierwszego przesadzenia.

Wypełnij 2/3 doniczek ziemią uniwersalną lub ziemią do kwiatów, zrób mały dołek i ostrożnie umieść w nim małą roślinę. Łodyga jest delikatna, więc podnieś jeden z liści lub delikatnie przytrzymaj wokół wkładu lub systemu korzeniowego.

Przyciśnij ostrożnie ziemię wokół rośliny. Jednak w przypadku niektórych odmian, jeśli roślina jest wysoka i chuda, można ją umieścić nieco głębiej niż dotychczas, a dolną część łodygi obsypać ziemią. Szczególnie lubią to sadzonki pomidora, które wypuszczają nowe korzenie wzdłuż części łodygi, która została przykryta ziemią. Oczywiście dobrze jest wtedy umieścić etykietę obok każdej rośliny lub na doniczce, aby można było śledzić, co rośnie.

Teraz rośliny potrzebują dużo światła, często wystarczy ustawienie w jasnym oknie. Ale podczas przesadzania należy oczywiście wziąć pod uwagę, ile godzin światła jest na zewnątrz. Ilość światła różni się w zależności od miejsca zamieszkania. Gdy mieszkasz na północy, może być potrzebna lampa do roślin.

2–3 tygodnie po przesadzeniu można zacząć podawać roślinom dodatkowe substancje odżywcze.

Nelson_Garden_The ABCs of transplanting_Image_1.jpg

B. … i znowu do trochę większej doniczki…

Gdy korzenie zaczną wystawać z dna doniczki, czas na podjęcie kolejnego działania. Teraz można wybrać doniczkę, która ma ok. 11 cm.

Na przykład sadzonki pomidorów zwykle rosną silniejsze i mocniejsze, jeśli przesadzi się je dwa razy przed umieszczeniem w miejscu docelowym. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Warto to przetestować. Jeżeli wygląda na to, że korzenie mają wystarczająco dużo miejsca, a roślina wygląda zdrowo, prawdopodobnie kolejne przesadzanie nie jest konieczne.

C. …i może jeszcze raz do jeszcze większej doniczki

W niektórych przypadkach przydatne może być nawet trzecie przesadzenie. Jeśli zobaczysz, że korzenie wystają z dna, roślina potrzebuje więcej miejsca. Będzie to prawdopodobnie ostatnie przesadzenie przed przeniesieniem rośliny na rabatę lub do dużej doniczki na zewnątrz. Teraz roślina dobrze poradzi sobie w doniczce o średnicy 16 cm.

Nelson_Garden_The ABCs of transplanting_Image_4.jpg

Wreszcie gotowa na wspaniałe życie w plenerze!

Kiedy wreszcie nadchodzi czas na przeniesienie roślin do ogrodu (na grządki lub do doniczek), najlepiej radzą sobie one, powoli przyzwyczajając się do nowego klimatu. Należy hartować rośliny przez kilka dni. Można to po prostu zrobić pozostawiając je na zewnątrz na kilka godzin w ciągu dnia w ich małych doniczkach. Najtrudniejsze dla roślin, gdy nie są przyzwyczajone do przebywania na zewnątrz, są silne promienie słoneczne. Warto je na początku umieścić w półcieniu.

Po kilku dniach rośliny są na tyle silne, że poradzą sobie na zewnątrz. Dlatego teraz można je posadzić na rabatach lub dużych donicach zewnętrznych. Warto umieścić je tam, gdzie najlepiej się rozwijają. Pomidory, bazylia i groszek pachnący to przykłady rośliny lubiących światło i ciepło.

Produkty powiązanePokaż wszystkie