MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Jak stworzyć własną sałatową kulę

01 czerwca 2021

Uprawa sałaty w kulce? Może to brzmieć dziwnie, ale obiecujemy, że jest super! Kule sałatowe są nie tylko przyjemne do robienia i oglądania, ale także praktyczne. Dlaczego? Jeśli uprawiasz w wiszącej doniczce, sałata jest poza zasięgiem ślimaków i szkodników, które uwielbiają skubać zielone liście. Dodatkowo, sałatę możesz zbierać bez konieczności schylania się. 

Czego potrzebujesz, aby zrobić kulę sałatową?

Zanim zaczniesz, będziesz potrzebować:

  • Dwie okrągłe, wiszące doniczki
  • Matę z włókna kokosowego
  • Stalowy drucik do wiązania lub inny
  • Ziemię do warzyw
  • Około 30–40 sadzonek sałaty
  • Płynny nawóz 

Jaki rodzaj sałaty powinienem wybrać do mojej kuli?

Sałatowa kula może służyć jako element dekoracyjny i będzie wyjątkowo piękna, łącząc różne odmiany wielokolorowych sałat. Polecamy na przykład sałatę Lollo Rossa z czerwonymi i fioletowymi elementami lub sałatę lodową, jeśli wolisz tradycyjny zielony kolor. Jeśli podoba ci się wielokolorowa sałata, idealnym wyborem będzie baby leaf mix z mieszanymi odmianami sałat.

nelson_garden_how_to _create_lettuce_ball_image5.jpg

Jak zrobić sałatową kulę w 10 krokach 

Stworzenie własnej kuli nie jest trudne, ale wymaga pewnych umiejętności manualnych. Jeśli z początku instrukcje wydadzą ci się skomplikowane, spójrz na zdjęcia, aby pomóc sobie wizualnym przewodnikiem. 

1. Pierwszym krokiem jest wstępna uprawa sałaty. Można to zrobić na przykład na mini tacy na wkłady. Nasiona powinny wykiełkować i urosnąć na kilka centymetrów, zanim będą gotowe do umieszczenia na kuli sałatowej.

2. Potnij matę z włókna kokosowego na paski o długości około 4-6 cm. Przygotuj tyle pasków, aby przykryły wnętrza obu doniczek. Wytnij również małe kółko o średnicy około 10–15 cm na dno doniczki, jak pokazano na poniższym obrazku. 

nelson_garden_how_to _create_lettuce_ball_image1.jpg

3. Przed przykryciem kosza doniczki matą z włókna kokosowego; umieść je w wodzie i poczekaj aż namokną. Podlej także ziemię, której zamierzasz użyć, aby była wilgotna. 

4. Przykryj spód doniczki krążkiem wyciętym z maty kokosowej, a następnie przykryj ziemią.

nelson_garden_how_to _create_lettuce_ball_image2.jpg

5. Umieść korzenie sałaty w glebie. Listki przełóż przez otwarte części doniczki, tak aby zwisały po jej zewnętrznej stronie. Rozłóż rośliny w odległości około 6-10 cm.

6. Umieść paski maty z włókna kokosowego po wewnętrznej stronie doniczki, na roślinach. Wypełnij ziemią i posadź kolejną warstwę sadzonek sałaty. Zobacz na poniższych zdjęciach jak przygotować warstwy z matą, glebą i roślinami. 

nelson_garden_how_to _create_lettuce_ball_image3.jpg

7. Układaj warstwy maty z włókna kokosowego, ziemi i roślin, aż doniczka będzie pełna.

8. Przymocuj drugą wiszącą doniczkę na pierwszej za pomocą drutu do wiązania. Pamiętaj, że wilgotna gleba jest ciężka i zadbaj o solidne zamocowanie!

nelson_garden_how_to _create_lettuce_ball_image4.jpg

9. Kontynuuj układanie warstw maty, gleby i sałaty w górnej doniczce lub kuli, aż będzie pełna. Procedura napełniania tej połowy jest trudniejsza, ponieważ tym razem musisz wkładać wszystko z zewnątrz doniczki - zobacz obrazek powyżej. Pamiętaj, aby uważać na rośliny! 

10. Zawieś kulkę sałaty, przyczepiając łańcuchy doniczki do haka na dachu lub w ścianie. Pamiętaj, aby odpowiednio podlewać kulę i weź pod uwagę, że woda może kapać, więc zawieś ją na powierzchni, która jest odporna na wodę i ziemię.

Jak dbać o sałatową kulę i zbierać sałatę?

Sałatowe kule szybko wysychają, zwłaszcza jeśli wiszą w nasłonecznionym lub w wietrznym miejscu. Pamiętaj o regularnym podlewaniu i umieść kulę w zacienionym miejscu, jeśli nie będziesz w stanie jej podlewać przez kilka dni, bo na przykład wyjeżdżasz na urlop.

Najlepiej zbierać sałatę liść po liściu. W ten sposób sałata będzie nadal rosnąć, a ty zbierać plony przez długi czas. Po kilku tygodniach podlewaj sałatę płynnym nawozem, aby była piękna i bujna.