MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Uprawa i suszenie suszek

13 kwietnia 2023

Kto nie chciałby mieć bukietu kwiatów, który przetrwa tygodnie w wazonie? Dzięki suszkom możesz cieszyć się swoimi kwiatami przez cały rok! Ponadto są stosunkowo łatwe w uprawie, a to nie pogarsza sprawy.

Kocanki nie są pojedynczą odmianą, ale zbiorczą nazwą dla kwiatów, które mogą być suszone bez utraty koloru i kształtu. Do kocanek należą na przykład kocanki ogrodowe, suchliny różowe i zatrawiany. Istnieje jednak wiele innych rodzajów kwiatów, które nadają się na suszki, na przykład łyszczec, lewkonia czy chaber.

Nie tylko kwiaty są cenne

Niektóre kwiaty są uznawane za suszki ze względu na swoje piękne kwiatostany. Najbardziej fascynująca jest chyba makówka, ale piękne po przekwitnięciu są także czarnuszka hiszpańska i len. Białe kwiaty driakwi gwiaździstej zamieniają się w piękne strąki nasion w kształcie gwiazdek, które pasują do większości bukietów. Ponadto wiele odmian traw ozdobnych wytwarza piękne kłosy, które ładnie się suszą.

Makówka obok otwartego kwiatu.Maki piwoniowe są nie tylko oszałamiająco piękne jako kwiaty – podobnie jak inne odmiany maków mają dekoracyjne makówki.

Uprawa suszek – co trzeba zrobić?

  1. Uprawa wstępna kocanek w pomieszczeniach zapewni wcześniejsze kwitnienie. Można je również wysiewać bezpośrednio na miejscu rośnięcia, ale ziemia musi być ogrzana. Zwykle odpowiedni jest okres od maja do czerwca. Należy zawsze dokładnie przeczytać instrukcje na opakowaniu nasion.

  2. Przyzwyczaj rośliny do warunków panujących na zewnątrz i wysadź je do ogrodu, gdy minie ryzyko mrozu.

  3. W przypadku kocanek ogrodowych można oberwać pierwsze pąki kwiatowe. Może się to wydawać dziwne, ale powoduje, że roślina się rozgałęzia i daje więcej kwiatów.

  4. Podlewaj w czasie suszy, a w sezonie odchwaszczaj jak zwykle.
Suszone trawy i strąki nasion w wazonie.Różne rodzaje traw nadają się do suszenia i dodają objętości bukietowym aranżacjom.

Kiedy należy zbierać kocanki?

Kwiaty przeznaczone do suszenia należy zbierać w pogodne dni, gdy tylko otworzą się ich płatki. Usuń liście z łodyg, zbierz je w małe bukiety i powieś bukiety do góry nogami w ciemnym, suchym miejscu, do czasu, gdy wyschną.

Różowe kocanki ogrodowe.Do suszenia kocanek nie trzeba zbierać kwiatów zbyt wcześnie lub zbyt późno – powinny mieć czas na otwarcie, ale nie powinny zacząć więdnąć.

Jak długo utrzymują się kocanki?

Kocanki utrzymują się w wazonie przez kilka tygodni, czyli znacznie dłużej niż wiele innych letnich kwiatów. Jeśli zdecydujesz się wysuszyć swoje kocanki, wytrzymają znacznie dłużej – aż do następnego lata. Nic dziwnego, że nazywa się je również kwiatami wiecznymi.