MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Home / Inspiration Main Page / Uprawa w domu

Uprawa hydroponiczna roślin krok po kroku

10 December 2020

Masz dosyć dźwigania do domu ciężkich worków z ziemią? Dzięki systemom hydroponicznym możesz z łatwością uprawiać rośliny dostarczając im jedynie wystarczającej ilości wody, ciepła i składników odżywczych. To łatwy sposób na uprawę, a zarazem gwarancja świetnych zbiorów – i to przez cały rok!

Czym jest uprawa hydroponiczna i na czym polega? 

Hydroponika to uprawa roślin bez użycia gleby. Uprawa hydroponiczna różni się od tradycyjnej metody tym, że konieczne jest zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości składników odżywczych w każdej fazie wzrostu. W zależności od rodzaju systemu hydroponicznego, nawóz podaje się roślinom ręcznie lub za pomocą specjalnej pompy i węży. Ponieważ korzenie roślin pozostają w stałym kontakcie z wodą, nie muszą one, jak podczas rozwoju w glebie, aktywnie szukać składników odżywczych. Ponadto odległość między wodą, a rośliną zapewnia korzeniom stały dostęp do tlenu. Rezultat? Rośliny rosną szybciej i bujniej!

hydroponic__cultivation_retina_3.jpg

Do uprawy hydroponicznej nie jest potrzebna gleba ani – na szczęście dla początkujących – dryg do ogrodnictwa! To prosty sposób uprawy, którego w krótkim czasie może nauczyć się każdy, a dokonując regularnego pomiaru zawartości składników odżywczych łatwo jest zauważyć, kiedy roślina potrzebuje nawozu. Innymi słowy: udana uprawa hydroponiczna jest prosta, niezależnie od poziomu doświadczenia i umiejętności.

Jakie rośliny nadają się do uprawy hydroponicznej? 

System hydroponiczny to idealne rozwiązanie, jeśli masz niewiele czasu i miejsca na uprawę. W tym przypadku radzimy postawić na szybko rosnące, łatwe w uprawie i zabierające niewiele przestrzeni rośliny takie jak sałata, jarmuż czy burak ćwikłowy. Jeśli masz jednak czas, miejsce i chęć, możesz uprawiać wszystko – od przypraw i kwiatów po papryczki chili, pomidory czy inne owocujące rośliny. Oto kilka innych powodów, dla których warto zainwestować w system hydroponiczny:

🌱 Uprawiaj różne rośliny w jednym miejscu

🌱 Uprawiaj rośliny zarówno na zewnątrz, jak i w środku 

🌱 Zapomnij o rozsypanej ziemi w domu

 

Lista kontrolna

Rzeczy, których potrzebujesz, aby rozpocząć własną uprawę hydroponiczną:

🌱 System hydroponiczny z pokrywką, pompka napowietrzająca i koszyczki na wkłady

🌱 Wkłady z nasionami lub bez (możesz dodać je samodzielnie)

🌱 Nawóz

Od czego zacząć?

  1. Umieść swój system hydroponiczny w nasłonecznionym miejscu
  2. Wlej odpowiednią ilość wody do skrzyni
  3. Dodaj nawóz
  4. Włóż nasiona do wkładów (jeśli ich nie zawierają) i umieść je w koszykach
  5. Zrelaksuj się i poczekaj, aż Twoje rośliny zaczną kiełkować!
Produkty powiązanePokaż wszystkie