MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

6 łatwych w uprawie warzyw do bezpośredniego siewu

23 marca 2023

Siew nasion bezpośrednio do gruntu lub w nadstawce paletowej jest odpowiedni dla osób, które nie chcą lub nie mają miejsca na sianie w pomieszczeniach. Niektóre nasiona najlepiej rosną także na zewnątrz! Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące łatwych w uprawie warzyw do bezpośredniego siewu.

Sałata

Sałata jest łatwa w uprawie zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach. Możesz zbierać smaczne i chrupiące liście i kłaść je na swoim talerzu aż do jesieni. Siej nową sałatę bezpośrednio na miejscu sadzenia co dwa tygodnie, a długie zbiory masz gwarantowane. Przy tej okazji zasiej różne jej rodzaje, a będziesz miał czym urozmaicić letnią sałatkę.

Nasiona sałaty mają trudności z kiełkowaniem, jeśli temperatura gleby przekracza 20 stopni. Sałatę wysiewaj więc w kwietniu lub maju, kiedy gleba jest jeszcze dość chłodna. Jeśli lato jest zimne i deszczowe, możesz bezpośrednio wysiewać sałatę partiami przez całe lato. Ale jeśli latem jest gorąco i sucho, może być trudno doprowadzić do wykiełkowania. Zasiej ją wtedy w małych doniczkach w chłodniejszym miejscu i upewnij się, że ma dużo światła. Kiedy sałata wzejdzie, możesz posadzić małe sadzonki w ziemi lub w nadstawce paletowej. Unikniesz też przerw w miejscach, w których zakończyłeś zbiory.

Do wyboru jest wiele odmian sałaty, od sałaty liściowej  i głowiastej  po sałatę rzymską  i endywię eskariolę.

Tutaj możesz przeczytać więcej o uprawie sałaty.

 
Dziecko trzyma w ręku groszek cukrowy. Groszek cukrowy najlepiej smakuje świeżo zebrany.

Groszek cukrowy

Groszek cukrowy jest łatwy w uprawie i można go wysiewać na zewnątrz, jeśli noce nie są mroźne (w południowej Szwecji mniej więcej od maja). Okres od siewu do zbioru trwa około 2 miesięcy. Zbieraj często – świeżo zebrane strąki smakują najlepiej! Ponadto nowe strąki grochu rosną podczas zbioru. Nawet dzieci uważają, że uprawa grochu to świetna zabawa. Duże nasiona są łatwe do siania, a dzieci mogą wyjść na dwór i samodzielnie zbierać strąki prosto z krzaczków.

Dobra wskazówka to siać groszek cukrowy w kilku partiach przez całe lato, aby móc zbierać go przez dłuższy czas. Namocz nasiona na kilka godzin przed siewem. Zbieraj zanim strąki staną się zbyt grube. Ponieważ rośliny strączkowe pomagają w pobieraniu i zatrzymywaniu w glebie azotu (ważnej dla roślin substancji), obok grochu można również uprawiać rośliny wymagające składników odżywczych, takie jak kabaczek.. Dobrym pomysłem jest również posadzenie w następnym roku kabaczka w miejsce grochu cukrowego.

Boćwina rośnie razem z innymi warzywami w nadstawce paletowej. Boćwinę można zbierać jako małe liście lub nieco większe - wtedy najlepiej nadają się do gotowania. Zdjęcie: Lovisa Back

Boćwina

Boćwina jest jednym z naszych najłatwiejszych w uprawie warzyw i można ją wysiewać partiami aż do jesieni. Zapewnia mnóstwo smacznych liści, które są również pełne witamin. Boćwina najlepiej rozwija się, jeśli jest wysiewana bezpośrednio, gdy gleba stanie się ciepła. Nowe liście rosną wraz ze zbiorami. Boćwina rozwija się równie dobrze w ogrodzie, jak i w nadstawce paletowej lub doniczce. Szczególnie dobrze nadaje się do smażenia lub do sałatki lub lazanii. Spróbuj zastąpić szpinak w swoim ulubionym przepisie boćwiną. Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak odnieść sukces w uprawie tego super warzywa? 

Dziecko trzyma w ręku dwie czerwone, świeżo zebrane rzodkiewki. Rzodkiewki rosną szybko i potrzebują dużo wody, aby dobrze smakowały. Idealne dla wilgotnej wiosennej lub jesiennej gleby!

Rzodkiewka

Rzodkiewka to kolejny faworyt, który jest łatwy w uprawie, szybko daje plon i jest świetny, by uprawiać go z innymi warzywami, takimi jak kabaczek i kapusta. Dobrą wskazówką jest wysiewanie 5-10 nasion co 10 cm w rzędzie zygzakowatym, wtedy nie jest potrzebne przerzedzanie. Jeśli wysiewamy je gęściej, trzeba je będzie przerzedzić, czyli usunąć część roślin, by zrobić miejsce dla pozostałych. Wtedy można skorzystać z okazji i dodać przerzedzone, jadalne liście rzodkiewki do sałatki.

Podlej obficie i przykryj nasiona włókniną, aby utrudnić owadom atakowanie sadzonek. Możesz rozpocząć bezpośredni wysiew rzodkiewki, gdy tylko ziemia da się przekopać, a także w okolicach sierpnia. Rzodkiewki najlepiej rozwijają się w chłodnej, wilgotnej glebie, dlatego w środku lata łatwo mogą się stać małe i gorzkie w smaku. Dlatego najlepiej wysiewać je chłodniejszą wiosną lub później w sierpniu / wrześniu, kiedy nocą temperatury spadają i gleba zaczyna się ochładzać. Wstrzymaj się więc z sianiem rzodkiewki w środku lata i wysiewaj nowe nasiona późnym latem, aby zebrać plony jesienią.

Chcesz uzyskać idealnie równe rzędy rzodkiewek, a jednocześnie rośliny, które od samego początku znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie? W takim razie spróbuj nasion z rzodkiewką. 

Dwie cebule odmiany „Keravel” suszą się, a trzecia jest przecięta na pół, aby uwydatnić jej różowy kolor. Odmiana „Keravel” to jasnoróżowe cebulki o łagodnym smaku. Cebulki są poddawane obróbce termicznej i nie kwitną tak szybko. Zdjęcie: Nelson Garden

Cebula

Całkiem świeża, dopiero co zebrana cebula smakuje wyśmienicie. Maj to idealny czas na zasadzenie cebuli. Kup cebulę poddaną obróbce termicznej - wtedy cebula nie zakwitnie tak szybko. Posadź ją w rzędach lub grupach z odstępem 10-15 cm między każdą cebulką, aby dać im miejsce do wzrostu. Można również sadzić je blisko siebie i przerzedzać dobre cebulki w miarę ich wzrostu w ciągu lata. Dla wielu ludzi żółta cebula jest ulubioną, ale możesz też spróbować cebuli czerwonej, perłowej lub cebuli szkarłatnej. Jeśli chcesz spróbować różnych odmian, dostępne są zestawy mieszane z kilkoma różnymi rodzajami cebuli.

Sama uprawa cebuli może nie wyglądać tak ekscytująco. Dlatego warto posiać wśród cebul także trochę kopru i nagietków. W ten sposób uzyskuje się najwięcej z jednego obszaru gleby, a jednocześnie ma się coś pięknego do oglądania. 

Fasola jest siana w bruździe w ogrodzie warzywnym. Fasolę wysiewamy bezpośrednio od połowy maja lub początku czerwca, gdy gleba się nagrzeje. Zdjęcie: Klas Sjöberg

Fasolka

Kiedy pod koniec maja lub na początku czerwca temperatura gleby przekroczy 15 stopni, czas na bezpośredni siew fasoli. Aby fasola mogła rosnąć, ważne jest, aby gleba była ciepła. Możesz ją posiać bezpośrednio w gruncie, nadstawce paletowej, a nawet w doniczce.

Bezpieczną wskazówką jest umieszczenie nasion fasoli między dwiema wilgotnymi ściereczkami. Po kilku dniach nasiona zaczną kiełkować i można je umieścić bezpośrednio w glebie. Fasola uwielbia ciepłą i luźną glebę. Warto zapewnić jej słoneczne i ciepłe miejsce. 

Istnieje wiele rodzajów fasoli do wyboru, a większość z nich wymaga podpórek, aby się na nich wspinały. Sprawdź więc, jak wysokie są odmiany, które wybierzesz, a będziesz wiedzieć, jak wysokiego podparcia będą potrzebować.

Fasola jest zarówno smaczna, jak i bogata w białko. Wyświadczasz też przysługę naszej planecie, wybierając fasolę jako źródło białka do swojego posiłku. Fasola to wybór białka przyjazny dla klimatu!

Którą fasolę wybierasz w tym sezonie? Fasolka szparagowa, zielona czy może bób?

Wskazówki dotyczące siewu bezpośredniego na zewnątrz

Pamiętaj, aby zaznaczyć, gdzie i jakie nasiona zasiałeś, aby nie pomylić ich z chwastami, gdy zaczną kiełkować. Podlewaj raczej rano niż wieczorem, aby wilgoć na powierzchni twojej uprawy miała czas szybciej wyschnąć, wtedy ślimaki nie będą się tak dobrze rozwijać w twojej uprawie. To właśnie wieczorem pojawia się większość zabójczych ślimaków. Więc śmiało zrób rundę i usuń ze swoich warzyw te, które znajdziesz.