Uprawa pomidorów nie musi być trudna ani zajmować dużo czasu - nie potrzebujesz do tego nawet szklarni ani ogrodu. Możesz uprawiać pomidory doniczkowe na parapecie lub na balkonie. Niesamowite jest móc cieszyć się dojrzałym owocem, rozgrzanym słońcem, prosto z krzaka! Czy chciałbyś wyhodować własne pomidory z nasion?
Uprawa pomidorów nie musi zajmować dużo miejsca, jeśli wybierzesz odpowiednie nasiona. Jeśli masz ograniczoną ilość przestrzeni, Bitonto lub Tiny Tim to dwie dobre odmiany. Mogą być uprawiane na parapecie lub na balkonie, nawet jeśli wyrosły na pełnowymiarowe dorosłe krzaczki. Romello to również świetna alternatywa, jeśli masz ograniczone miejsce, mimo iż mają tendencję do bujnego rozrastania się.
Jeśli dysponujesz większą ilością miejsca, możesz zdecydować się na uprawę wysokich pomidorów. W takim przypadku rośliny te potrzebują dużych doniczek. Trzeba je również podwiązywać. Z wysokich pomidorów można zebrać większą ilość owoców, a do wyboru jest więcej odmian.
W doniczce można uprawiać zarówno wysokie, jak i niskie odmiany pomidorów. Mniejsze będą się dobrze czuły w mniejszych doniczkach. Zdjęcie: Anna Lindeqvist.
Gdy już wybrałeś nasiona pomidorów, będziesz musiał je wstępnie uprawiać. Jest to ważne, aby roślina mogła wykiełkować. Szanse na kiełkowanie są bardzo niskie, jeśli ten etap zostanie pominięty.
Przygotowywanie sadzonek pomidorów albo inaczej - uprawa wstępna - odbywa się w pomieszczeniach w marcu lub kwietniu w mini szklarni z glebą. Rootmaster lub Pojemnik na wkłady to dwie dobre alternatywy dla mini szklarni, które zmieszczą się na większości parapetów. Możesz również użyć małych plastikowych tacek z roślinnymi wkładami. Jeśli chcesz, możesz od samego początku siać w małych doniczkach, ale pamiętaj, że utrzymanie wilgotności gleby może być wtedy trudniejsze. Aby gleba była odpowiednio wilgotna, przykryj doniczkę plastikową folią lub woreczkiem - ale nie zapomnij zrobić małych otworów wentylacyjnych.
Trzymaj rośliny w ciepłym miejscu, aż zaczną rosnąć. Jeśli masz ogrzewanie podłogowe lub parapet nad kaloryferem, będą to dobre miejsca na sadzonki. Dostępne są również maty grzewcze do uprawy. Zanim rośliny w widoczny sposób wykiełkują, nie potrzebują żadnego światła - wystarczy ciepło, woda i tlen. Podnoś pokrywę mini szklarni raz dziennie, aby zapewnić im dostęp powietrza.
W każdej doniczce powinna znajdować się tylko jedna roślina. Jeśli w jednej doniczce pojawi się więcej niż jeden pomidor, usuń najsłabszą sadzonkę lub przesadź ją do innej doniczki. Trzymaj pokrywę na mini szklarni tak długo, jak długo rośliny się pod nią mieszczą.
Nasiona pomidorów są małe i większość z nich zwykle kiełkuje. Pomyśl, na ile roślin masz miejsce i ile roślin chcesz wyhodować, a następnie wysiej kilka dodatkowych nasionek. Będą świetnym prezentem! Zdjęcie: Lovisa Back.
Po wykiełkowaniu, roślina nie potrzebuje już tyle ciepła. Jednak bardzo ważne jest wtedy, aby zapewnić jej dużo światła, aby dobrze się rozwijała, nie wyciągała w górę, nie rosła zbyt cienka i wiotka. Odpowiednia ilość światła zza okna dostępna jest zwykle około kwietnia. Jeśli trudno jest zapewnić roślinie światło, lampy do uprawy mogą rozwiązać ten problem.
Trzymaj pomidory w mini szklarni, aż zobaczysz kolejną parę liści nad pierwszymi dwoma w kształcie serca. Nadszedł czas, aby przesadzić sadzonki do doniczek z ziemią bogatszą w składniki odżywcze.
Ostrożnie włóż sadzonki pomidorów wraz z korzeniami do większej doniczki z ziemią. Najlepiej umieścić roślinę głęboko w ziemi; liście powinny unosić się tuż nad powierzchnią gleby. Roślina sadzona w ten sposób będzie lepiej rosnąć, ponieważ korzenie będą rozwijać się wraz ze wzrostem łodygi.
Jeśli wiosenna pogoda na to pozwala, możesz przesadzić sadzonki na zewnątrz. Później i tak powinieneś ponownie umieścić je w pomieszczeniu, najlepiej na najjaśniejszym oknie, jakie masz. Jeśli na zewnątrz jest jeszcze zbyt zimno, przesadzanie należy wykonać wewnątrz.
Utrzymuj glebę wilgotną i podlewaj składnikami odżywczymi, na przykład odżywką do pomidorów lub inną płynną, przez kilka tygodni pobytu rośliny w nowej doniczce. Ważne jest również regularne nawożenie. Kiedy roślina urośnie, przesadź ją ponownie. Włóż do ziemi w nowej doniczce w taki sam sposób jak poprzednio - aż gleba znajdzie się tuż poniżej najniższej pary liści pomidora.
Jeśli użyłeś degradowalnych papierowych doniczek do pierwszego przesadzenia, możesz umieścić je całe w glebie nowej doniczki, do której przesadzasz. Często podlewaj pomidory i od czasu do czasu mieszaj wodę z płynnym nawozem.
Pomidory przesadzaj stopniowo. Pozwól korzeniom wypełnić całą doniczkę, zanim przesadzisz je do większej. Zdjęcie: Lovisa Back
Gdy temperatura w nocy na zewnątrz utrzymuje się na poziomie około +8°C lub więcej, sadzonki pomidorów można umieścić w szklarni lub w osłoniętym, słonecznym miejscu przy ścianie domu. Przyzwyczajaj rośliny do bycia na zewnątrz, pozostawiając je na kilka godzin na dworze, co dwa do czterech dni. Na początku unikaj mocnego światła słonecznego. Jeśli planujesz uprawiać rośliny w donicach, wkrótce trzeba będzie je przesadzić do większych. Odmiany pomidorów doniczkowych lub tych o niskich krzewach wymagają doniczek na około 5-10 litrów ziemi, podczas gdy wysokie rośliny potrzebują jej co najmniej 20 litrów. Umieść tylko jedną sadzonkę pomidora w każdej doniczce. Podlewaj wodą z odżywką przez cały okres wegetacji , aby otrzymać silniejsze rośliny i obfitsze plony.
Czasem nawet małe sadzonki potrzebują wsparcia już na początku. Zdjęcie: Lovisa Back.
Niektóre odmiany pomidorów wymagają przycinania, aby zbiory były jak największe. Przycinanie to czynność polegająca na wycinaniu małych kiełków i listków, które zwykle rosną w fałdach gałęzi pomidora. Krzaczaste rodzaje i większość pomidorów doniczkowych nie wymagają przycinania, ale w przypadku wysokich roślin ważne jest, aby systematycznie usuwać mniejsze odrosty, aby roślina mogła skupić się na produkcji owoców, a nie nowych liści.
Wysokie odmiany pomidorów muszą być zwykle zarówno przycinane, jak i podwiązywane. Czarny pomidor „Indigo Rose” i „Tiger” F1 w paski to odmiany wysokie. Zdjęcie: Lovisa Back i Anna Lindeqvist.