MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Dlaczego powinieneś odżywiać pomidory - i jak to robić

22 kwietnia 2021

Pomidory rosną szybko i dlatego bardzo potrzebują odżywienia. Nasiono ma wystarczającą ilość składników odżywczych w sobie, aby wyrosnąć, oraz w glebie znajdują się potrzebne minerały. Jeśli jednak chcesz mieć obfite zbiory pomidorów, powinieneś rozważyć dodanie odżywki lub nawozu. Możesz je kupić lub przygotować samodzielnie.

Kiedy powinienem nawozić moje pomidory?

Pomidory potrzebują składników odżywczych, aby prawidłowo rosnąć i się rozwijać. Jeśli chcesz mocnych i zdrowych roślin, musisz zadbać, by miały wystarczającą ilość minerałów przez cały sezon.

Kiedy przesadzasz pomidory, nowa ziemia jest pełna składników odżywczych. Ale w około trzy tygodnie po przesadzeniu, rośliny zużyją większość dostępnych w niej minerałów. Wtedy nadchodzi czas, aby dodać im składników odżywczych, korzystając z płynnych nawozów, pałeczek nawozowych lub własnych domowych odżywek.

Näring-tomater-en-månad-1-maj-3-juni.jpg

Jaki rodzaj odżywki powinienem wybrać?

W zależności od tego, czy uprawiasz w pomieszczeniu, czy na zewnątrz, oraz w zależności od skali uprawy, masz do wyboru różne rodzaje nawozów i ich alternatywy.

Jeśli posiadasz mniejszą uprawę albo aby ułatwić sobie pracę, najlepiej jest kupić gotową odżywkę lub nawóz. Dostępne są takie przeznaczone specjalnie dla pomidorów. Inną alternatywą dla roślin doniczkowych są pałeczki nawozowe, które wyglądają jak małe patyczki i dodają glebie składników odżywczych.

Rośliny same regulują, ile każdego składnika wchłonąć z pożywienia, które jest im dostarczane. Dlatego w przypadku większości roślin można stosować podobne odżywki.

Jeśli masz większą uprawę, możesz spróbować zrobić własny, domowy nawóz do roślin. Jednym ze sposobów jest dodanie kompostu do gleby, w której uprawiasz. Jeśli masz w domu kompost bokashi, również świetnie się sprawdzi. Kompost Bokashi można krótko opisać jako sfermentowane odpady kuchenne, które tworzą płyn zwany odciekiem (czasami nazywaną herbatą lub sokiem Bokashi). Rozcieńczając go wodą, możesz podlewać nim swoje rośliny.

Näring-tomater-2.jpg

Ile odżywki powinienem dać?

Na początku, dodanie odpowiedniej ilości odżywki do roślin może się wydawać trudne. Kupując nawóz, zawsze czytaj instrukcje na opakowaniu dotyczące właściwej dawki. Generalnie rzecz biorąc, wybierając odżywki w płynie, najlepszym sposobem jest częste podlewanie małymi dawkami, przynajmniej raz w tygodniu, w zależności od rodzaju nawozu. Jeśli używasz wody pokrzywowej lub odcieku z kompostowania Bokashi pamiętaj, aby odpowiednio je rozcieńczyć. Odpowiednie proporcje to zwykle jedna część odcieku/roztworu na 100 lub 200 części wody. Taką mieszanką podlewaj rośliny w normalnym cyklu podlewania. 

Jeśli uprawiasz w doniczkach, możesz również użyć pałeczek nawozowych. Wciśnij je w ziemię wokół krawędzi doniczki. Za każdym razem, gdy podlewasz rośliny, pałeczki uwolnią odpowiednią ilość składników odżywczych do gleby. Mogą pozostać w doniczce aż do trzech miesięcy, potem trzeba będzie je wymienić na nowe.

Näring-tomater.jpg

Jak długo powinienem odżywiać rośliny?

Potrzeby roślin różnią się w zależności od tego, na jakim etapie wzrostu się znajdują. Po rozwinięciu owoców potrzebują mniej azotu (który jest dobry dla wzrostu liści), a bardziej fosforu i potasu (potrzebnych do owocowania). Te składniki odżywcze można znaleźć w większości naszych płynnych nawozów.

Pomidory wymagają nawożenia przez cały sezon, aby owocować do końca lata. W uprawie na wolnym powietrzu pomidory uschną, gdy nadejdzie jesień, a z nadejściem pierwszych mrozów obumrą. Po przesadzeniu roślin i aż do jesieni podlewaj je nawozem w odstępie około 1-2 tygodni lub zgodnie z instrukcją na opakowaniu kupionego nawozu.