MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Dlaczego moje rośliny nie kwitną?

09 sierpnia 2024

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego rośliny, które uprawiasz, nie chcą pokazać swoich kwiatów? Pewnie tak: kto z nas nie chciałby się cieszyć widokiem pięknie kwitnących roślin? Spokojnie, nie jesteś sam. Zjawisko to może wynikać z wielu czynników, które przy odrobinie cierpliwości i zrozumienia da się jednak skutecznie opanować. Przeczytaj nasz tekst, a poznasz odpowiedź na to pytanie. Miłej lektury!

Varför-blommar-det-inte-1.jpg

Niewystarczające światło. Twoje rośliny wprost marzą o słońcu

Czy kiedykolwiek próbowałeś zasadzić roślinę w ciemnym kącie ogrodu (a w przypadku roślin doniczkowych: umieścić doniczkę w miejscu, do którego nie dochodzą wpadające przez okna promienie słoneczne), potem zaś dziwiłeś się, dlaczego ona w ogóle nie kwitnie? No cóż, musisz wiedzieć, że... rośliny to nie wampiry; wręcz przeciwnie, potrzebują one światła... i to często w dużych ilościach.

Musisz jednak wiedzieć, że światło nie zawsze jest odpowiednie dla rośliny. Niektóre odmiany kochają pełne słońce, inne zaś wolą jedynie półcień. Takie gatunki jak na przykład:

  • pelargonie
  • petunie
  • róże

wprost uwielbiają kąpać się w słońcu, podczas gdy paprocie preferują miejsca zacienione.

Jeśli zauważysz, że liście stają się bladozielone lub nawet żółkną, prawdopodobnie oznacza to, że brakuje jej światła. Oprócz tego liście mogą stać się cienkie i wyciągnięte... i to dosłownie, tak jakby próbowały dosięgnąć niedostępnego dla nich słońca. Jakie jest na to rozwiązanie? Przemyśl rozłożenie roślin w swoim ogrodzie lub mieszkaniu, a jeśli trzeba: przenieś rośliny w pobliże okien lub zainwestuj w lampy do uprawy roślin. Jedno jest pewne: Twoje rośliny będą Ci za to wdzięczne.

Varför-blommar-det-inte-2.jpg

Nadmiar składników odżywczych. Nawozy są dobre... ale nie przesadzaj w drugą stronę

Jeśli chodzi o składniki odżywcze, niekoniecznie więcej znaczy lepiej. Okazuje się bowiem, że nadmiar składników odżywczych będzie równie szkodliwy jak ich niedobór. Rośliny, tak jak ludzie, mogą się "przejadać". I co wtedy? Zamiast pięknych kwiatów dostaniesz jedynie bujną masę liści.

Zbyt duża ilość azotu, który znajduje się w azotach, przyczynia się do tego, że roślina rozwija przede wszystkim liście... co jednak nie oznacza, że dobrze kwitnie. Dotyczy to w szczególności winorośli oraz powojów, które potrafią dzięki temu stworzyć istną dżunglę liści, ale nie kwiaty. Aby móc temu zapobiec, zmniejsz dawki stosowanych nawozów, zwłaszcza tych, które są bogate w azot.

Nieprawidłowe podlewanie. Równowaga wodna jest kluczem

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku nawozów, również w odniesieniu do wody i nadmiar, i niedobór wody mogą skutecznie zniweczyć Twoje marzenia o kwitnącym ogrodzie. Jeśli podlewasz zbyt często oraz zbyt dużo, korzenie mogą zgnić lub roślina wysycha na wiór.

Jak rozpoznać problem w postaci nadmiernego podlewania? Cóż, symptomy są dość charakterystyczne:

  • zwiędłe liście, które są miękkie i ciemnozielone
  • pleśń na powierzchni gleby

Z kolei jeśli chodzi o niedostateczne podlewanie, to objawia się ono:

  • suchymi, kruchymi liśćmi
  • spowolnionym wzrostem rośliny

Aby móc temu zapobiec, zainwestuj w miernik wilgotności gleby, a przede wszystkim: ustal stały harmonogram podlewania. Proste, ale skuteczne, prawda?

Varför-blommar-det-inte-huvudbild.jpg

Co z kwitnieniem po wytworzeniu nasion?

Część odmian roślin ma to do siebie, że przestaje kwitnąć po wytworzeniu nasion. Jest to część ich naturalnego cyklu życia. Rośliny, w tym na przykład:

  • nagietki
  • groszek pachnący

przestają produkować nowe kwiaty krótko po tym, jak zawiążą nasiona. Jeśli zależy Ci na tym, aby wydłużyć okres kwitnienia, regularnie usuwaj te kwiaty, które są przekwitłe.

Cykl dobowy jest ważny dla roślin

Niektóre rośliny są wyjątkowo wrażliwe na cykl dobowy, tzn. długość dnia oraz nocy, co wpływa na ich cykle kwitnienia. Przykładowo, dzika róża kwitnie tylko wtedy, gdy długość dnia osiąga wymagany poziom... i jest to tylko jeden z przykładów roślin. Czas sadzenia ma ogromne znaczenie.

Przemyśl to, kiedy sadzisz swoje rośliny, a następnie dostosuj czas sadzenia do fotoperiodu charakterystycznego dla lokalnego klimatu. Strawiaj odmiany dobrze przystosowane do długości dnia w Twojej okolicy, a zapewnisz w ten sposób optymalne warunki dla kwitnienia.

Nelson Garden to miejsce, w którym możesz znaleźć pomoc

Jeśli masz problemy związane z uprawą roślin, nie martw się. Nelson Garden to miejsce, w którym możesz liczyć na fachowe porady ogrodnicze. Jest tutaj wszystko, czego potrzebujesz do udanej uprawy. Pamiętaj, każda roślina jest inna i wymaga indywidualnego podejścia, ale z odpowiednim przygotowaniem Twój ogród może rozkwitnąć w pełnej krasie.