Jeśli masz pokrzywy i już znudziła ci się zupa pokrzywowa, możesz wykorzystać je do swoich roślin. Gnojówka z pokrzywy strasznie śmierdzi, ale jest bezcenna dla twoich roślin, które pokochają cię za nią.
Gnojówka z pokrzywy jest prosta do przygotowania, a rośliny ją uwielbiają. Do przygotowania gnojówki z pokrzywy potrzebne są tylko pokrzywy, woda i pojemnik z pokrywą, np. wiadro lub beczka, w zależności od tego, ile gnojówki z pokrzywy chcesz przygotować.
Pokrzywy zawierają dużo azotu oraz innych ważnych witamin i minerałów, potrzebnych roślinom do wzrostu. Azot jest szczególnie ważny w fazie wzrostu roślin, ponieważ wspomaga wzrost liści. Odpowiednia ilość gnojówki z pokrzyw dobrze wpływa na wszystkie rośliny, ale zbyt duża ilość azotu może opóźnić kwitnienie roślin kwitnących.
Rośliny cierpiące na niedobór azotu stają się jaśniejsze, a ich wzrost ulega spowolnieniu. Pierwszą oznaką niedoboru azotu jest żółknięcie starych liści.
Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy:
Jeśli umieścisz beczkę na słońcu, proces rozkładu będzie przebiegał szybciej.
Pokrzywy można zbierać przez cały sezon. Chociaż młode, wiosenne pokrzywy zawierają więcej składników odżywczych, duże pokrzywy są również pożyteczne. Dlatego też możliwe jest przygotowywanie nowej gnojówki z pokrzywy przez cały czas trwania sezonu wegetacyjnego.
Po ulewnym deszczu warto podlać rośliny gnojówką z pokrzywy, ponieważ gnojówka bez problemu wsiąknie w grunt. Podlewaj ziemię wokół roślin, a nie rośliny z góry.