MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Co mówi mi torebka z nasionami?

01 czerwca 2021

Kiedy jesteś gotowy, aby wysiać nasiona, torebka będzie twoim najlepszym przyjacielem, który pokaże ci jak obchodzić się z nasionami, jak je uprawiać i czego się spodziewać. W zależności od firmy, od której kupujesz nasiona, torebki mogą wyglądać nieco inaczej. Jednak większość posiada podobne informacje. W tym artykule przedstawiamy wszystkie informacje, które można znaleźć na torebkach nasion od Nelson Garden. No to hop!

Na torebkach nasion Nelson Garden najważniejsze informacje można łatwo znaleźć od razu z przodu!


Fröpåse bild Nelson m siffror.png

 1. Nazwa łacińska
 2. Nazwa odmiany
 3. Numer artykułu
 4. Grupa cenowa z numerem
 5. Dodatkowy znak wskazujący, że kwiat jest pachnący
 6. Etykieta wzrostu w centymetrach
 7. Etykieta uzupełniająca dla uprawy wstępnej i/lub siewu bezpośredniego
 8. Dodatkowa etykieta informująca, czy odmiana jest odpowiednia do uprawy na zewnątrz lub czy jest to roślina pnąca
 9. Etykieta informująca na przykład o wielkości, mocy i słodkości
 10. Nazwa
 11. Szczegółowe informacje
 12. Rozstawa roślin i rzędów, jak również głębokość siewu
 13. Ile nasion jest potrzebnych do uzyskania określonej liczby roślin lub metrów
 14. Kalendarz pokazujący terminy uprawy wstępnej i siewu bezpośredniego oraz kwitnienia i zbiorów

Etykieta informująca o wielkości kwiatów i warzyw. Podpowiada również, jak ostre będą owoce chili oraz jak słodka będzie marchewka. Ta etykieta jest czerwona dla kwiatów, zielona dla warzyw i pomarańczowa dla przypraw.

Dodatkowe etykiety informują o specyficznych cechach rośliny. Może pomidor wyjątkowo nadaje się do uprawy na zewnątrz, a może jest to roślina pnąca.

Etykiety podają na przykład, czy nasiona należy uprawiać wstępnie, czy wysiewać bezpośrednio oraz czy są one pachnące albo ekologiczne.

Najważniejsze informacje z przodu

Najważniejsze informacje znajdują się na przedniej stronie torebki z nasionami. Dzięki temu można szybko sprawdzić, czy nasiona są tym, czego się szuka. Dowiadujemy się następujących rzeczy: 

 • Nazwa rośliny
 • Nazwa odmiany, do której należą nasiona
 • Czy nasiona wymagają wstępnej uprawy, czy można je wysiewać bezpośrednio do gleby
 • Jak wysoka będzie roślina
 • Czy jest to roślina pnąca
 • Jak duże będą kwiaty
 • Jak duży lub ciężki będzie każdy owoc
 • Czy roślina jest miododajna

Co więcej, w przypadku marchwi i chili można również znaleźć symbol oznaczający smak danej uprawy, dzięki czemu wiadomo, czego się spodziewać.

5780l-Minipluggbratte-Annika-Christensen-scaled.jpeg

Dokładne informacje na odwrocie

Z drugiej strony torebki, na odwrocie, znajdziesz bardziej szczegółowe informacje. Na przykład: 

 • Krótki opis odmiany
 • Jej charakter
 • Obszary zastosowania 
 • Krótkie wskazówki dotyczące siewu i uprawy danej rośliny

Jeśli jesteś nowy w ogrodnictwie, możesz zauważyć pewne wyrażenia, które będą dla ciebie nowe. Nie martw się, pomożemy ci je prawidłowo zrozumieć!

 

Stanowisko chronione - roślina jest bardziej wrażliwa i jeśli ma rosnąć na zewnątrz, musi być umieszczona w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.

Okryj roślinę na zimę - roślina może przetrwać na zewnątrz na rabacie pod warunkiem, że jest zabezpieczona przed mrozem. Liście i inne odpady ogrodowe dobrze nadają do ochrony, ale połącz je z większymi gałęziami lub przykryj koszem, aby przezimowały.

Przechowywanie zimą - dotyczy marchwi i warzyw korzeniowych, a także niektórych roślin kapustnych. Ta informacja powie ci, czy warzywa mogą być przechowywane przez dłuższy czas po zbiorach, na przykład w piwnicy lub innym chłodnym pomieszczeniu, aby można je było spożywać przez zimę.

5771l-1-2048x1367.jpeg
Zaletą siewu we wkładach jest to, że można łatwo je łatwo przesadzić. Zdjęcie: Markus Danielsson

Pamiętaj, aby sprawdzić dno torebki

Na dnie paczuszki znajduje się datownik z ostatnim dniem do sprzedaży. Jeśli posiadasz torebki z nasionami, których data przydatności minęła, nie oznacza to, że są stare i nie nadają się do użytku. Jeśli przechowywałeś je prawidłowo, jest duża szansa, że nadal można ich użyć. Tutaj możesz przeczytać więcej o tym, co decyduje o trwałości nasion i sprawdzić poradnik Gunilli o oszczędzaniu nasion.

Ponadto na spodzie torebki z nasionami znajduje się unikalny numer określający, z jakiej partii pochodzą nasiona. Dobrze jest zachować ten numer na wypadek, gdyby z nasionami było coś nie tak, ponieważ dzięki niemu dostawca może ustalić, do której partii należą.

Znajdziesz tam również informacje na temat szybkości kiełkowania nasion. Pokazano, jaki procent nasion powinien wykiełkować. Mamy nadzieję, że wszystkie nasiona, które wysiejemy wyrosną, ale producent nie może dać 100% gwarancji. Jeśli na przykład wskaźnik kiełkowania wynosi 75%, to można się spodziewać, że wykiełkują trzy nasiona na cztery.

Garden4-2048x1366.jpeg
Ogórki uprawiane na zewnątrz to ogórki, które nie potrzebują szklarni i zadowolą się ciepłym oraz osłoniętym od wiatru miejscem w ogrodzie.

Nazwa łacińska dostarcza cennych informacji

Na odwrocie torebki z nasionami znajduje się również łacińska nazwa danej odmiany. Może ona być szczególnie przydatna, jeśli w swoim ogrodzie stosujesz płodozmian. Zmieniając z roku na rok rodzaj upraw w danym miejscu ogrodu, można zoptymalizować uprawę i zapobiec chorobie lub zbytniemu wyjałowieniu gleby. Nazwa łacińska pomaga określić, do jakiego rodzaju należy dana roślina i lepiej zaplanować płodozmian. Na przykład, kapusta należy do rodzaju, który zaczyna się od łacińskiej nazwy Brassica, i można z jej pomocą zidentyfikować wszystkie nasiona, które należą do tej odmiany.