MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Jak suszyć zioła (i jak zrobić prezent z suszonych ziół!)

18 sierpnia 2021

Zioła - nie można wymyślić lepszego sposobu na przyprawianie jedzenia! Dzięki suszeniu ziół możesz cieszyć się nimi przez cały rok. Suszone zioła mogą również stać się fajnym prezentem. A najlepsze jest to, że suszenie ziół jest naprawdę proste, i my Cię tego nauczymy!

nelson_garden_dried_herbs_as_gifts_1.jpeg

Które zioła można suszyć?

Wszystkie! Aczkolwiek istnieją zioła, które po wysuszeniu lepiej zachowują swój smak niż inne. Są to oregano, szałwia, mięta, estragon, melisa, rozmaryn i tymianek. 

Niektóre zioła, takie jak pietruszka, koperek i bazylia, tracą nieco na smaku, jeśli je wysuszyć, dlatego lepiej je zamrozić. Ale część smaku z pewnością pozostanie, więc możesz je wysuszyć. Jeśli robisz mieszankę suszonych ziół, w zupełności możesz dodać pietruszkę, koperek i bazylię.

nelson_garden_dried_herbs_as_gifts_2.jpeg

Kiedy suszyć zioła?

Najlepszy czas na suszenie ziół jest wtedy, gdy wyrosły na silne i zdrowe rośliny. Wtedy możesz zacząć zbierać zioła partiami, ponieważ nowe liście będą nadal się pojawiać. Podczas uprawy niektórych ziół latem, można je suszyć w lipcu. W ten sposób będziesz mieć świeże zioła do zbierania latem i jesienią oraz suszone zioła, którymi możesz cieszyć się zimą.

Z pewnością powinieneś zacząć zbierać zioła, zanim zaczną kwitnąć. Gdy kwitną, rośliny kierują więcej energii w kwiaty, zamiast wytwarzać więcej liści. Kwiaty mogą też negatywnie wpłynąć na smak liści.

Jak suszyć zioła?

Miejsce, w którym suszysz zioła, powinno być ciepłe i suche, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym, bo to powoduje, że zioła tracą zarówno smak, jak i aromat.

Zetnij łodygi lub liście roślin i rozłóż je np. na gazetach, gdzie mogą wyschnąć, w razie gdyby były mokre od deszczu lub rosy. Gdy nie będą już mokre, zmień gazety na nowe lub umieść zioła w innym suchym i ciepłym miejscu. Możesz także powiesić zioła do góry nogami w małych pękach. Upewnij się, że nie układasz ich ani nie wiążesz zbyt ciasno – wydłuża to proces suszenia.

Po ułożeniu ziół w suchym miejscu lub zawieszeniu do góry nogami w pękach, zioła powinny pozostać tam, aż całkowicie wyschną. Czas suszenia jest różny. Czasem wystarczy kilku dni, a czasem potrzeba kilku tygodni, zanim zioła całkowicie wyschną.

Gdy zioła całkiem wyschną, przechowuj je w ciemnym miejscu, na przykład w szafce, w spiżarni lub w ciemnym słoiku. Aby zachować jak najwięcej smaku, unikaj zgniatania liści, dopóki nie będziesz ich używać do gotowania.

nelson_garden_dried_herbs_as_gifts_3.jpeg

Jak zrobić prezent z suszonych ziół 

Suszone zioła to fajny prezent, który można podarować komuś, kogo lubisz, na przykład jako prezent, idąc w gości. Jest uroczy, osobisty, jadalny i w zasadzie za darmo!

Aby zrobić prezent, zdrap liście z łodyg i zgnieć je na drobne kawałeczki. Przygotuj słoik, najlepiej szklany, ze względów dekoracyjnych - żeby zioła ładnie wyglądały.

Zmieszaj zioła w różnych kolorach, aby prezent pięknie się prezentował. Załóż pokrywkę i obwiąż dowolną wstążką, aby dodać dekoracyjny akcent. Zrób ładną etykietę i napisz na niej skład lub dołącz kartę upominkową i przymocuj do wstążki. I gotowe - idealny prezent na wieczór!