MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Poznajcie Markusa i jego przyjaciela

18 kwietnia 2023

Nowe doświadczenia wzbogacają

Mam na imię Markus, 40 lat. Mieszkam z moimi dwiema córkami i partnerką w mieszkaniu tuż pod Sztokholmem. Spędzam dużo czasu na łonie natury z moją rodziną; wspinając się, biwakując, zwiedzając i odkrywając nowe miejsca.

Czekając na sezon zbiorów

W tym sezonie jest ponad 450 nowych nasion. Które nasiona wybrałeś i dlaczego?

Zdecydowałam się na uprawę pomidora "Bronzy". Podobno sama roślina będzie rosła trochę dłużej i będzie obficie owocować. Wcześniej nie odnosiłam sukcesów z pomidorami, ale lubię mieć pomidory w kuchni, więc warto spróbować jeszcze raz.

 

Uprawa może być zabawą dla całej rodziny

 


Kiedy zainteresowałeś się uprawą?

Podczas pandemii przeprowadziliśmy się ze Sztokholmu na małą farmę poza Örebro w środkowej Szwecji. Postrzegaliśmy to jako okazję do zbadania idei bycia samowystarczalnym i życia z tego, co możemy sami wyhodować. Rezultat przerósł nasze oczekiwania i nauczyliśmy się wielu rzeczy. Przeprowadziliśmy się z powrotem do Sztokholmu z powodu pracy, ale nadal pielęgnujemy nasze zainteresowanie uprawą. Moje córki, 12 i 14 lat, również uważają, że to świetna zabawa i robimy to razem, co czyni to wyjątkowym.

 

Sposób na zapoznanie dzieci z przyrodą


Czy masz jakieś rady dotyczące kultywowania z dziećmi?

Jasne, niech będą zaangażowane. Niech sadzą nasiona, podlewają i dbają o nie. To taka fajna nagroda dla nich, kiedy widzą pierwsze małe kiełki przebijające się przez glebę. Jeśli wytłumaczysz każdy krok, od uprawy wstępnej do zbiorów, one również poznają proces. Ty też pewnie się czegoś nauczysz podczas tego procesu. Zaczynajcie od czegoś łatwego w uprawie i stopniowo rozwijaj się!

Najlepsze wybory Markusa

Czy masz jakieś ulubione warzywo?

Uważam, że ziemniaki są niezwykle smaczne i łatwe w uprawie, zwłaszcza świeża odmiana ziemniaka Maribel Eko. Są małe, ale naprawdę smaczne i są gotowe do zbiorów w sam raz na szwedzkie świętojańskie lato w czerwcu. Cukinia jest również łatwa w uprawie i wchodzi w skład wielu różnych przepisów.

 

Proste i bez trudu


Czy możesz opisać swoją uprawę w pięciu słowach?

Mogę opisać ją jednym - prostota! Ja i moja rodzina zawsze coś kombinujemy, podróżujemy, odkrywamy nowe miejsca i tak dalej, co oznacza, że nie zawsze jesteśmy w domu. To wyznacza standardy tego, co możemy uprawiać. Potrzebujemy wytrzymałych i niezależnych roślin, które potrafią zadbać o siebie w różnych okresach. Ziemniaki są idealne w tym sensie, cukinia potrzebuje nieco więcej uwagi i wody, ale nadal jest dość odporna. Tomaty to już przesada, dlatego będziemy podejmować wyzwania uprawiając "Bronzy".