MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Uprawa ziół - idealna dla dzieci

22 kwietnia 2021

Jeśli chodzi o uprawę z dziećmi, zioła są dobrym wyborem na początek. Można je uprawiać w pomieszczeniach przez cały rok, a latem także na zewnątrz. Spraw, aby uprawa roślin była zabawą dla dzieci, gdy mają wole od szkoły albo dłuższe wakacje.

Fars-Dag-Present-Krassehjärta1.jpg

Zioła są łatwe w uprawie przez dzieci

Dzieci są chętne do pracy i często od razu chcą widzieć rezultaty. Z uwagi na to,  warto wybrać szybko rosnące zioła, na przykład rzeżuchę. Rzeżucha jest gotowa do zbioru już po kilku dniach - idealna, aby utrzymać zainteresowanie dziecka.

Rzeżucha to dobre zioło do uprawy przez cały rok. Najlepiej jest uprawiać ją na tacach do kiełkowania lub w kiełkownikach, ale tak naprawdę ogranicza cię tylko twoja fantazja: spróbuj wysiać rzeżuchę w opakowaniach po ciastkach lub innych zabawnych pojemnikach czy przedmiotach, aby zapewnić dzieciom jeszcze więcej frajdy!

Innym pomysłem na wybór nasion jest to, co lubią jeść twoje dzieci. Na przykład, jeśli lubią pizzę - uprawiajcie oregano lub bazylię. Jeśli lubią kurczaka - uprawiajcie rozmaryn. To będzie dla nich świetna lekcja praktyczna: jakie zioła sprawiają, że jedzenie jest takie pyszne.

Mięta to kolejne zioło, które zazwyczaj lubią dzieci, być może w sałatce owocowej lub w filiżance domowej herbaty. Szczypiorek to także dobry pomysł - chociaż to zioło, w porównaniu do wcześniej wspomnianych, najlepiej jest uprawiać na zewnątrz.

Rolig-sallad-till-barnen-på-Egenodlade-tomater-1024x683.jpg
Najlepszą nauką jest zabawa.

Uprawiaj zioła z dziećmi w pomieszczeniach i na zewnątrz przez cały rok

Wiele ziół - takich jak bazylia, tymianek, chili, pietruszka czy mięta, doskonale nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, zarówno latem, jak i zimą. Pamiętaj, że zioła potrzebują zarówno ciepła, jak i światła, więc stawiaj je w nasłonecznionych oknach. W najciemniejszych miesiącach roku zioła mogą potrzebować dodatkowego światła i ciepła, które możesz im zapewnić dzięki lampom do uprawy.

Bonus - uprawiaj z dziećmi czosnek

Czosnek to kolejny pomysł, na to, co fajnego można uprawiać w pomieszczeniach. Do doniczki z ziemią wrzuć dwa lub trzy ząbki czosnku, postaw ją w ciepłym i jasnym miejscu i pamiętaj, aby od czasu do czasu podlewać. Bardzo szybko z ziemi wyrosną zielone łodygi, a łodygi są częścią czosnku, które zbieramy. Łodyga ma łagodny smak czosnku i jest idealna do siekania i posypywania potraw. Dodanie jej do chrupkiego chleba lub tosta daje pyszny domowy chleb czosnkowy.