Zioła - nie można wymyślić lepszego sposobu na przyprawianie jedzenia! Dzięki suszeniu ziół możesz cieszyć się nimi przez cały rok. Suszone zioła mogą również stać się fajnym prezentem. A najlepsze jest to, że suszenie ziół jest naprawdę proste, i my Cię tego nauczymy!
Wszystkie! Aczkolwiek istnieją zioła, które po wysuszeniu lepiej zachowują swój smak niż inne. Są to oregano, szałwia, mięta, estragon, melisa, rozmaryn i tymianek.
Niektóre zioła, takie jak pietruszka, koperek i bazylia, tracą nieco na smaku, jeśli je wysuszyć, dlatego lepiej je zamrozić. Ale część smaku z pewnością pozostanie, więc możesz je wysuszyć. Jeśli robisz mieszankę suszonych ziół, w zupełności możesz dodać pietruszkę, koperek i bazylię.
Najlepszy czas na suszenie ziół jest wtedy, gdy wyrosły na silne i zdrowe rośliny. Wtedy możesz zacząć zbierać zioła partiami, ponieważ nowe liście będą nadal się pojawiać. Podczas uprawy niektórych ziół latem, można je suszyć w lipcu. W ten sposób będziesz mieć świeże zioła do zbierania latem i jesienią oraz suszone zioła, którymi możesz cieszyć się zimą.
Z pewnością powinieneś zacząć zbierać zioła, zanim zaczną kwitnąć. Gdy kwitną, rośliny kierują więcej energii w kwiaty, zamiast wytwarzać więcej liści. Kwiaty mogą też negatywnie wpłynąć na smak liści.
Miejsce, w którym suszysz zioła, powinno być ciepłe i suche, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym, bo to powoduje, że zioła tracą zarówno smak, jak i aromat.
Zetnij łodygi lub liście roślin i rozłóż je np. na gazetach, gdzie mogą wyschnąć, w razie gdyby były mokre od deszczu lub rosy. Gdy nie będą już mokre, zmień gazety na nowe lub umieść zioła w innym suchym i ciepłym miejscu. Możesz także powiesić zioła do góry nogami w małych pękach. Upewnij się, że nie układasz ich ani nie wiążesz zbyt ciasno – wydłuża to proces suszenia.
Po ułożeniu ziół w suchym miejscu lub zawieszeniu do góry nogami w pękach, zioła powinny pozostać tam, aż całkowicie wyschną. Czas suszenia jest różny. Czasem wystarczy kilku dni, a czasem potrzeba kilku tygodni, zanim zioła całkowicie wyschną.
Gdy zioła całkiem wyschną, przechowuj je w ciemnym miejscu, na przykład w szafce, w spiżarni lub w ciemnym słoiku. Aby zachować jak najwięcej smaku, unikaj zgniatania liści, dopóki nie będziesz ich używać do gotowania.
Suszone zioła to fajny prezent, który można podarować komuś, kogo lubisz, na przykład jako prezent, idąc w gości. Jest uroczy, osobisty, jadalny i w zasadzie za darmo!
Aby zrobić prezent, zdrap liście z łodyg i zgnieć je na drobne kawałeczki. Przygotuj słoik, najlepiej szklany, ze względów dekoracyjnych - żeby zioła ładnie wyglądały.
Zmieszaj zioła w różnych kolorach, aby prezent pięknie się prezentował. Załóż pokrywkę i obwiąż dowolną wstążką, aby dodać dekoracyjny akcent. Zrób ładną etykietę i napisz na niej skład lub dołącz kartę upominkową i przymocuj do wstążki. I gotowe - idealny prezent na wieczór!