MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Nasiona do wysiania jesienią

20 września 2024

Jesień to czas, kiedy możesz zacząć siać nasiona z myślą o wyrośnięciu roślin na wiosnę. Wiele kwiatów, ziół i warzyw, których nasiona teraz zasiejesz, wiosną będzie cieszyć Twoje oczy kolorowymi płatkami, a podniebienie – pysznymi jarskimi potrawami doprawionymi aromatycznymi ziołami. Wydłuż sezon działkowy do późnej jesieni i ciesz się zbiorami już na wiosnę! Jakie nasiona warto wysiać jesienią, aby wiosną szybko wyrosły z nich rośliny?

Nelson_Garden_seeds_sow_autumn_image1.jpg

Jakie warzywa i zioła można siać jesienią?

Zanim poznasz odpowiedź na to pytanie, przygotuj ziemię do jesiennego siewu. Glebę najlepiej jest przekopać i nawieźć, jeśli wysiewane rośliny potrzebują ziemi bogatej w składniki odżywcze. Wyjątkiem są na przykład mieszanki nasion łąki kwietnej, którą sieje się jesienią na ubogich stanowiskach.

Jeśli planujesz siew jesienny, wśród nasion poszukaj przede wszystkim nasion roślin, które nie ucierpią przez wczesne przymrozki. Do takich odpornych warzyw należą przede wszystkim warzywa liściaste, takie jak jarmuż i szpinak. Nie brakuje też ziół, które mogą wytrzymać jesienne przymrozki. Najpopularniejsze rośliny przyprawowe, które mogą zimować w ogrodzie, to między innymi: szałwia lekarska, bylica estragon, mięta pieprzowa, lubczyk ogrodowy i tymianek właściwy.

Spośród warzyw, które chętnie dodajemy, aby podkreślić smak potraw i dodać mu wyjątkowego aromatu, warto wymienić czosnek i cebulę. Jeśli wysiejesz je jesienią, będziesz cieszyć się plonami już na wiosnę.

Weź pod uwagę również siew jesienny warzyw i ziół, których nasiona zazwyczaj wysiewa się wczesną wiosną. Aby wcześniej korzystać z darów ogrodu, w tym roku możesz – tak jak wielu innych ogrodników i działkowców – sięgnąć po nasiona jesienią. W ten sposób już wiosną w Twoim ogródku mogą wyrosnąć na przykład marchew, pietruszka i koper.

Nelson_Garden_seeds_sow_autumn_image2.jpg

Kwiaty z nasion do siewu jesiennego

Jeżeli marzysz o wiosennym ogrodzie pełnym kolorowych i aromatycznych kwiatów, które wabią owady, taki obraz zacznij malować w swojej wyobraźni już jesienią, a nawet u schyłku kalendarzowego lata. Wrzesień i październik to najlepszy czas na wysianie nasion kwiatów, które zaczną rozkwitać na wiosnę.

Kwiaty jednoroczne

Wśród kwiatów jednorocznych, które można wybrać na siew jesienią, są chabry i maki. Sięgnięcie po nasiona jesienią sprawi, że przed wiosną zapuszczą one korzenie, a zakwitną, kiedy tylko świat przyrody zacznie budzić się do życia po zimowym marazmie.

Jak siać chabry i maki? Te pierwsze można siać wiosną, ale my polecamy wysiew nasion jesienią. Kiedy wysiane nasiona wypuszczą korzenie, należy rozsadzić je na odległość 10-15 cm. Z kolei maki jednoroczne (np. maki ogrodowe i polne) są zdolne do kiełkowania nawet w niskich temperaturach, ale przygotowana dla nich gleby musi być spulchniona i odżywiona. Mak warto siać w większych odstępach, bo nie lubi przesadzania, a rośnie raczej w większych kępach.

Kwiaty dwuletnie

Do popularnych kwiatów, które można siać jesienią, należą też urocze niezapominajki i naparstnice. Niezapominajki najlepiej siać najpóźniej w lipcu bezpośrednio do gruntu lub doniczki. Siewki warto rozsadzić na odległość kilkunastu centymetrów. Warto pamiętać, że niezapominajki nie lubią przymrozków, a na zimę można przykryć je np. liśćmi.

Bylinę, którą jest naparstnica, możesz rozsiewać jesienią. Wystarczy, że co 0,5 cm wysiejesz po 3-4 nasiona. Nasiona naparstnicy musisz potem przykryć cienką warstwą ziemi.

Kwiaty wieloletnie

Wieloletnie byliny, na przykład łubin i malwa, z łatwością zimują, a czas chłodów wykorzystują do tego, aby wykiełkować i zakwitnąć w cieplejszych miesiącach. Co więcej, kiełkowanie tych bylin nastąpi szybciej, jeśli zdecydujesz się na siew jesienią.

Chcesz wiedzieć więcej o sianiu kwiatów jesienią? Przeczytaj ten artykuł.

Nelson_Garden_seeds_sow_autumn_image5.jpg

Nasiona do siewu wczesną jesienią

Wczesna jesień, którą w ogrodnictwie datuje się na wrzesień, a czasem też na październik, to idealny czas na sianie wielu kwiatów i warzyw, które łatwo przezimują w glebie i wykiełkują wiosną. Spośród takich nasion można wymienić między innymi nasiona:

  • bobu,
  • ozimych odmian marchwi,
  • kopru,
  • sałaty,
  • smagliczki nadmorskiej,
  • fiołka rogatego,
  • nagietka lekarskiego,
  • złocienia polnego.

Nelson_Garden_seeds_sow_autumn_image3.jpg

Nasiona do siewu późną jesienią

Późnojesienne warunki oznaczają zimną, a czasem nawet zmarzniętą ziemię. Warto wybrać jednak nasiona, które możesz wówczas siać z nadzieją na bezproblemowe zimowanie. Należą do nich nasiona na przykład:

  • pszenicy ozimej,
  • lawendy,
  • czarnuszki,
  • nagietka.

Nelson_Garden_seeds_sow_autumn_image4.jpg

Jesienny siew w pomieszczeniach

Jeśli chcesz późną jesienią i zimą cieszyć się aromatem i smakiem świeżych ziół, koniecznie zasiej je jesienią w doniczkach. Możesz wybrać na przykład bazylię, tymianek, oregano czy miętę. Wykorzystuj je na bieżąco zimą albo zasiej z myślą o sadzeniu do gruntu wczesną wiosną.

Przeczytaj więcej porad naszych ekspertów, którzy doradzają, jak już na wiosnę mieć kolorowy i kwitnący ogród dzięki siewowi jesiennemu.

Już dziś zacznij jesienny siew z naszymi nasionami premium, a wiosną ciesz się ogrodem tętniącym życiem, kolorami i zapachami!