MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Kompletny przewodnik po odżywkach dla roślin - kiedy i jak ich używać

14 kwietnia 2021

Wiosna to pora roku, kiedy wszystko kiełkuje. Wymaga to od roślin dużej ilości energii i czasem mogą one potrzebować niewielkiej dodatkowej pomocy. Biorąc to pod uwagę możesz zadawać sobie pytania: czy powinienem nawozić lub odżywiać swoje rośliny? Jeśli tak, jaki rodzaj nawozu powinienem wybrać, kiedy go dodać i jak to zrobić?

Odżywcza gleba

Do wyboru są różne rodzaje gleb; gleby przygotowane pod określone typy roślin lub określone etapy uprawy. Dostępna jest na przykład ziemia do uprawy wstępnej, do roślin doniczkowych lub do kwiatów. Ponieważ nasiona posiadają w sobie wszystko, czego potrzebują do wzrostu, specjalna ziemia do wstępnej uprawy i sadzonek nie zawiera tak dużej ilości składników odżywczych. W miarę uprawy i wzrostu roślin dobrze jest jednak zmieniać ziemię. Po przesadzeniu roślin do większych doniczek dobrym pomysłem jest na przykład użycie gleby bogatszej w minerały.

När-ge-näring-omplantering.jpg
Zdjęcie: Markus Danielsson

Odżywianie podczas i po przesadzeniu

Kiedy przesadzasz rośliny, umieszczasz je w nowej bogatej glebie. Na początku jest w niej dużo składników odżywczych, które roślina może wchłonąć. To, jak długo ziemia pozostaje wystarczająco odżywcza, zależy oczywiście od jej rodzaju, od tego, ile minerałów wymagają twoje rośliny i jak długo rośną w tej samej doniczce.

Jeśli przesadzasz roślinę do większej doniczki, w której planujesz ją uprawiać przez całe lato, możesz wymieszać dolną warstwę gleby z odchodami robaków. Taki organiczny nawóz, inaczej nazywany hummusem, wytwarzany jest właśnie z odchodów dżdżownic. Jeśli przesadzasz roślinę do większej doniczki i wkrótce będziesz to robić ponownie, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie podlanie jej płynnym nawozem. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z instrukcją podaną na butelce.

Nawożenie roślin gruntowych

Istnieje wiele sposobów nawożenia. Ogólnie rzecz biorąc, zwykle potrzebne jest jedno nawożenie wiosną, kiedy rośliny kiełkują. Nawożenie powinno odbywać się na przełomie kwietnia i maja. Mniej więcej w tym okresie nasiona rosną najszybciej i dlatego wymagają dodatkowego wsparcia.

IMGP3094-1024x681.jpg
Wypełnij drewniane donice i inne miejsca, gdzie uprawiasz rośliny, ciętą trawą; to odżywi rośliny latem. Zdjęcie: Lovisa Back

Naucz się dawać swoim roślinom to, czego potrzebują

Porady dotyczące nawożenia i odżywiania są wygodne, ale pamiętaj: wszystko jest względne. Im więcej uprawiasz, tym lepiej znasz swoje rośliny i widzisz, kiedy dobrze się rozwijają, a kiedy im czegoś brakuje. Jeśli twoje rośliny przestają rosnąć, ich liście żółkną lub jeśli w jakikolwiek inny sposób wyglądają na zmarniałe, prawdopodobnie potrzebują odżywienia. Do wyboru są zarówno nawozy w płynie, jak i pałeczki nawozowe. Oba rodzaje są bardzo łatwe w użyciu, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, przez cały rok. Jeśli wybierzesz nawóz w płynie, podawaj go roślinom w niewielkiej dawce raz lub dwa razy w tygodniu, na przykład podczas podlewania. Jeśli chcesz być jeszcze bardziej praktyczny, skorzystaj z pałeczek nawozowych. Umieść kilka z nich w ziemi, wzdłuż krawędzi doniczki, a będą one ożywiać glebę przez okres do trzech miesięcy, a wtedy wymienisz je na nowe.