MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Przechowywanie bulw dalii przez zimę

23 czerwca 2022

Gdy mróz pozbawi nas ostatnich kwitnących dalii, nadchodzi czas na wykopanie bulw. Dalie są wrażliwe na mróz i nie można ich pozostawić na rabatach, należy je wykopać i przechowywać w miejscu zabezpieczonym przed mrozem. 

W październiku w większości rejonów Szwecji nadchodzi pierwszy mróz i dalie wykonały już swoją pracę w sezonie. Ale wspaniałą cechą dalii jest to, że można je przezimować, dzięki czemu można cieszyć się tymi pięknościami także w przyszłym roku, a także dzielić je, aby mieć ich jeszcze więcej! Do zimowania dalii potrzebne jest miejsce zabezpieczone przed mrozem – ciemne i suche.

Nelson_Garden_How_to_store_dahlia_tubers_over_winter_Image-3.jpg

Ochrona włókniną 

Dalie dobrze znoszą chłody i kwitną długo jesienią, ale gdy nadejdą mrozy, piękne kwiatostany znikają. Podczas kilku pierwszych przymrozków można je chronić włókniną, ale gdy jest zbyt zimno, przemarzają i na rabacie pozostają tylko brązowe łodygi.  

Oznaczenie bulw 

Dobrym pomysłem może być oznaczenie dalii, zanim przemarzną i staną się nierozpoznawalne. Zapisz informacje, które przydadzą się wiosną, gdy nadejdzie czas ponownego wysadzania bulw do ziemi, takie jak nazwa, wysokość, kolor i wielkość kwiatów. Dobrym rozwiązaniem jest napisanie informacji na bambusowej lub papierowej etykiecie i przywiązanie jej sznurkiem wokół dolnej części łodygi. 

Wykopywanie bulw dalii

Należy uważać przy wykopywaniu bulw, ponieważ można je łatwo uszkodzić. Użyj wideł, w przeciwnym razie można łatwo uszkodzić bulwy. Oczywiście można również użyć szpadla, ale trzeba przy wykopywaniu być trochę bardziej ostrożnym.

Co trzeba zrobić: 

  1. Wbij widły w dół nieco od bulw i pociągnij je do góry. 
  2. Delikatnie strząśnij ziemię. 
  3. Odetnij łodygę sekatorem około 10 cm od rozgałęzienia bulwy. Jeśli łodyga jest naprawdę gruba, można użyć większego narzędzia, takiego jak nożyce do gałęzi. 
  4. Upewnij się, że etykieta pozostaje na swoim miejscu. 

Po tych czynnościach istnieje kilka różnych sposobów dalszego postępowania. Jeśli miejsce, w którym zamierzasz przechowywać bulwy jest zbyt ciepłe i suche, dobrym pomysłem może być zachowanie trochę ziemi wokół bulw, aby chronić je przed wysychaniem. Jeśli jednak jest bardziej wilgotno, ziemia może powodować pleśnienie bulw, dlatego należy przepłukać bulwy wodą i pozwolić im wyschnąć. 

Gdy bulwy dokładnie wyschną, wszystkie zgniłe części zostały wycięte i wyglądają ładnie, czas, aby zapakować je do pudełek, tacek lub kartonów, w których będą przechowywane. Można owinąć bulwy w gazetę lub umieścić je w torfie lub wiórach drzewnych. 

Wskazówka! Wypróbuj i zobacz, jaka metoda przechowywania odpowiada Ci najbardziej!

Przechowywanie bulw dalii przez zimę

Optymalne miejsce do przechowywania bulw jest zabezpieczone przed mrozem, ciemne i umiarkowanie suche. Może to być komórka na zewnątrz, garaż lub piwnica. Idealnym miejscem jest takie, gdzie występuje temperatura ok. 4-8 stopni. Poznaj swoje miejsce przechowywania i odpowiednio dostosuj warunki zimowania bulw. Najważniejsze jest to, aby nie były narażone na mróz. Jeśli jest trochę za sucho, można od czasu do czasu spryskać bulwy odrobiną wody, ale jeśli jest trochę za wilgotno, może powstać pleśń i ważne jest, aby usunąć wszystkie spleśniałe części, ponieważ może się ona rozprzestrzenić na zdrowe części.

Nelson_Garden_How_to_store_dahlia_tubers_over_winter_Image-1.jpg

Sprawdzanie bulw

Podczas zimy ważne jest, aby od czasu do czasu sprawdzać bulwy i upewnić się, że nie zostały pogryzione przez myszy lub nie zaczęły pleśnieć. 

Przechowywanie dalii przez zimę w doniczce

Jeśli uprawiasz dalie w doniczkach, możesz przechowywać je w doniczkach przez zimę, umieścić doniczki w miejscu zabezpieczonym przed mrozem, a wiosną po prostu przesadzić bulwy do nowej ziemi i ponownie przenieść doniczki na zewnątrz. 

Dalie wysiewane

Jeżeli tej wiosny wysiałeś dalie z nasion, w lecie rozwiną się bulwy. Dalie z nasion zbiera się i przechowuje w taki sam sposób, jak dalie uprawiane z bulwy.