MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Przygotuj swój ogród do zimy

18 października 2021

Zanim nadejdzie zima, jest kilka rzeczy, które jesienią możesz zrobić w swoim ogrodzie, aby zapewnić sobie ułatwienie na wiosnę. Na przykład spulchnić glebę w swoim ogrodzie i na klombach, zadbać o narzędzia i zabezpieczyć drzewa i krzewy. W ten sposób wiosną będziesz mógł podziękować samemu sobie! Przygotowywanie ogrodu na zimę to również doskonały pretekst do przebywania na świeżym powietrzu i cieszenia się tak bardzo potrzebnym jesiennym słońcem.

nelson_garden_prepare_your_garden_for_winter_blog_post_image_1.png

Spulchniaj glebę

Przygotuj i pielęgnuj swój ogród, spulchniając ziemię jesienią. Polega to na przekopywaniu ziemi, co napowietrza ją i rozluźnia jej spoistość. Jest to szczególnie odżywcze dla gleb gliniastych. To jak masaż dla gleby!

Przekopując glebę, możesz ją również oczyścić z niektórych chwastów. Postaraj się pozbyć jak największej części systemu korzeniowego chwastów, zwłaszcza chwastów wieloletnich.

Jak już to robisz, wykorzystaj okazję, aby odżywić glebę, zakopując w niej ziemię kompostową lub liście – poprawi to długoterminowo jakość gleby.

Zrób kompost z liści

Na Twoim trawniku jest dużo liści? Przejedź po nich kosiarką, a następnie zamień zmieszane liście w ziemię liściową lub wrzuć je do kompostu. Jeśli przedtem poczekasz, aż opadną wszystkie liście z drzew, będziesz mógł grabić tylko raz.

nelson_garden_prepare_your_garden_for_winter_blog_post_image_2.png

Co zrobić z liśćmi dębu

Jeśli robisz kompost z liści, nie używaj do tego liści dębu. Rozkładają się one powoli i zawierają kwas taninowy, który nie jest lubiany przez większość roślin – prócz rododendrona. Więc jeśli go masz, umieść liście dębu wokół rododendrona. Roślina ta rozwija się w kwaśnej glebie, a także korzysta na tym, że liście osłaniają ją przed zimnem.

Możesz również zmieszać liście dębu z innymi materiałami organicznymi na rabatach kwiatowych i w ogrodzie - wtedy stężenie kwasu taninowego nie będzie tak wysokie. Pozostałe liście dębu możesz umieścić w osobnej pryzmie kompostu, razem ze skoszoną trawą i piaskiem.

Jak zadbać o narzędzia i akcesoria ogrodowe

Gdy zakończysz uprawę w danym sezonie, upewnij się, że Twoje narzędzia i akcesoria są w dobrym stanie, zanim przejdą w stan hibernacji w swojej skrzynce z narzędziami. W przeciwnym razie mogą ulec uszkodzeniu i zardzewieć, zwłaszcza jeśli zimą pozostają na dworze.

Dobrze wyczyść narzędzia i śmiało smaruj metalowe części narzędzi olejem, aby zapobiec rdzewieniu i korozji. W ten sposób narzędzia będą dobrze zadbane i prawie jak nowe, gdy nadejdzie wiosna.

Nie zapomnij o wężu ogrodowym. Należy go opróżnić z wody i umieścić w pomieszczeniu. W przeciwnym razie ulegnie uszkodzeniu, gdy woda zamarznie.

nelson_garden_prepare_your_garden_for_winter_blog_post_image_5.jpeg

Jak przygotować rośliny na zimę

Niektóre rośliny nie potrzebują przygotowania na zimę, jak np. rośliny wieloletnie. Natomiast truskawki i piwonie należy wyciąć, aby uniknąć pleśni, która mogłaby przetrwać na liściach podczas zimy. Jeśli jednak liście wyglądają zdrowo (czyli bez ciemnych kropek i plam), pozostaw je na roślinie. Liście stanowią skuteczne zabezpieczenie w okresie zimy.

Jeśli masz róże, obłóż je wokół dolnej części łodyg ściółką, gałązkami jodły lub ziemią. Nie należy tego robić zbyt wcześnie, gdy gleba jest wilgotna – mogą się wtedy rozwinąć choroby grzybowe. Poczekaj, aż wszystkie liście opadną, a wierzchnia warstwa ziemi zamarznie.

Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy na zimę

Jeśli mieszkasz blisko lasu, zające i jelenie będą zimą szukać pożywienia w twoim ogrodzie. Jeśli masz młode drzewa owocowe lub ozdobne, które nie mają jeszcze ochrony przed obgryzaniem wokół swoich pni, przed nadejściem śniegu powinieneś założyć osłonę. Użyj do tego celu tub do umieszczania wokół drzew - przestrzeń powietrzna między osłoną a pniem uniemożliwia podgryzanie przez zające czy inne gryzonie.

Jeśli masz bulwy dalii lub inne cebulki kwiatowe wrażliwe na mróz, jesienią zabierz je do pomieszczenia. Jeśli w Twoim ogrodzie rosną dalie, możesz je wykopać i umieścić w skrzynce z ziemią. Przechowuj ją zimą w garażu lub w piwnicy albo w innym chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Możesz oznaczyć ją też etykietą z nazwą lub opisem. Pamięć rzadko kiedy jest tak długa, jak zima…

Dobrym pomysłem jest również umieszczenie opaski klejowej na pniu drzew owocowych. Utrudni to zimowym szkodnikom wspinanie się po pniu drzewa i składanie jaj. Jaja zamienią się w gąsienice, które wiosną mogą spowodować poważne uszkodzenia drzew.

nelson_garden_prepare_your_garden_for_winter_blog_post_image_6.png

Jak dbać zimą o rośliny śródziemnomorskie

Jeśli chcesz, aby Twoje drzewka oliwne, cytrynowe lub laurowe przetrwały zimę, musisz pomóc im w hibernacji. W regionie Morza Śródziemnego większość roślin pięknie rośnie zimą na jasnych i chłodnych obszarach – najlepiej w temperaturze między 5 a 10 stopni. Przenieś swoje rośliny do piwnicy lub w inne miejsce, które jest chłodne, ciemne i suche, i zapewnij im dodatkowe światło za pomocą oświetlenia roślin.

Narzędzia i akcesoria ogrodniczePokaż wszystkie