MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Wysiew trawy jesienią

22 czerwca 2022

Siej trawę jesienią – wtedy są doskonałe warunki do zakładania nowych trawników lub wspomagania trawników zniszczonych. W tym czasie temperatura gleby jest idealna, a wilgotność wysoka, co ułatwia kiełkowanie nasion. Ponadto nasiona trawy mają wtedy mniejszą konkurencję ze strony chwastów, co sprzyja rozwojowi trawnika. 

Czy jest coś lepszego niż chodzenie boso po pięknym, gęstym, zielonym trawniku? Trawnik wysiany jesienią ma duże szanse na zakorzenienie się i utworzenie gęstego, pięknego dywanu w kolejnym roku.

Nelson_Garden_Sowing grass in autumn_image_3.jpg

Przygotowanie gruntu jest ważne dla udanego wysiewu trawy. Zacznij od zgrabienia z powierzchni ziemi korzeni, gałązek, kamieni i chwastów. W przypadku gleby bogatej w glinę należy dodać piasek lub żwir, a w przypadku gleby ubogiej – należy wzbogacić ją podstawowym nawozem.

Gdy gleba jest już wyrównana, można ją docisnąć za pomocą walca ogrodowego lub udeptać, aby była bardziej zbita. Następnie należy rozsypać nasiona trawy za pomocą siewnika do trawy lub ręcznie. Łatwym sposobem na uzyskanie bardziej równomiernego wysiewu na całej powierzchni jest podzielenie trawnika na mniejsze części i wysiewanie na każdej z nich osobno.

Nelson_Garden_Sowing grass in autumn_Thumbnail.jpg

Kiełkowanie po 2–4 tygodniach

Nasiona można zmieszać z glebą za pomocą grabi, a następnie dobrze podlać. Gdy uznasz, że skończyłeś podlewanie, możesz podlać jeszcze trochę. Ważne jest, aby w okresie kiełkowania gleba była wilgotna, żeby nasiona nie wyschły.

Po 2–4 tygodniach nasiona trawy zaczną kiełkować. Zaczekaj z pierwszym koszeniem, aż źdźbła trawy osiągną wysokość około 7 cm. Na tym etapie ważne jest, aby nie przycinać zbyt mocno, ale tylko tak, aby źdźbła się rozdzieliły. Dzięki temu trawnik będzie bardziej gęsty. Można pozostawić ściętą trawę na trawniku, ponieważ stanowi ona naturalny składnik odżywczy dla gleby.

Jak podlewać świeżo wysiany trawnik

Podlewanie świeżo wysianego trawnika jest niezbędne do jego prawidłowego ukorzenienia się. W upalne i słoneczne dni konieczne może być podlewanie kilka razy dziennie. Gdy trawnik się dobrze ukorzeni lepiej jest podlewać go obficie, a rzadziej. Dobrą porą dnia jest wieczór, kiedy parowanie jest mniejsze niż w ciągu dnia.

W zależności od wybranych nasion trawy i pogody, nowy trawnik powinien być gotowy do użytku po około 8 tygodniach. Jednak minie trochę czasu, zanim trawnik będzie w stanie wytrzymać bardziej intensywne użytkowanie.

Nelson_Garden_Sowing grass in autumn_image_1.jpg

Wzmocnij istniejący trawnik poprzez dosiewanie

Dla tych, którzy mają już utrwalony trawnik, ale mają problemy z chwastami i mchem, dobrym pomysłem może być również dosiewanie nowych nasion trawy. Dzięki równomiernemu rozrzuceniu nasion trawy i nawozu na trawniku i podlewaniu, trawnik stanie się gęstszy i bujniejszy oraz bardziej odporny na chwasty. W ten sam sposób można poprawić kondycję trawnika, który w lecie ucierpiał podczas dzikich meczów piłki nożnej lub intensywnego ruchu taczek.