Z pomocą oświetlania roślin możesz uprawiać jadalne rośliny zimą. Czy oświetlenie roślin jest zawsze konieczne do udanego ogrodnictwa w pomieszczeniach zimą? Odpowiadamy na Twoje pytania.
1. Czy potrzebujesz oświetlenia roślin, aby uprawiać rośliny zimą w pomieszczeniach?
Nie zawsze potrzebujesz oświetlenia do uprawy roślin w pomieszczeniach zimą - ale będzie ono miało duży wpływ na rezultaty. To, czy jest niezbędne, zależy po części od tego, co chcesz uprawiać, a po części od tego, ile godzin światła jest tam, gdzie mieszkasz. Zależy to również od tego, ile światła dziennego dociera do Twojego domu. Od października do marca na północy nie ma wystarczającej ilości światła dziennego.
2. Kiedy oświetlenie roślin jest naprawdę potrzebne?
Aby rosnąć i rozwijać się kiedy gdy dni stają się krótsze niektóre zioła i warzywa liściaste potrzebują dodatkowego światła z oświetlenia. Wiele odmian może przetrwać zimę przy samym świetle dziennym, ale przyniesie większe i lepsze plony, jeśli w najciemniejszych miesiącach będą wspomagane przez oświetlenie roślin. Rośliny, które nie dostają wystarczającej ilości światła, stają się wysokie, cienkie i chude. Dzięki dodatkowemu oświetleniu rośliny rosną energicznie i przynoszą lepsze plony. Innymi słowy, więcej zbiorów!
Kolejną zaletą oświetlenia roślin jest to, że w razie potrzeby możesz przenosić swój wewnętrzny ogród. Istnieją proste stojaki, na których można powiesić lampki, dzięki czemu można łatwo zmieniać miejsce uprawy. Jednak najlepsze wyniki osiąga się zwykle, jeśli uprawę z dodatkowym oświetleniem postawi się w jasnym oknie. Wtedy zarówno światło dzienne, jak i oświetlenie zapewnią Twoim roślinom światło, którego potrzebują do wzrostu i dostarczenia dobrych zbiorów. Dobrym pomysłem jest powieszenie lampek blisko roślin, aby zapewnić im wystarczającą ilość światła.
Warto również wiedzieć, że wiele zielonych warzyw liściastych potrzebuje ciepła tylko wtedy, gdy nasiona mają wykiełkować. Gdy już się pojawią, będą rosły lepiej, jeśli umieścisz je w chłodnym miejscu. W fazie wzrostu nie potrzebują więc ciepła, ale raczej dużo światła i najlepiej chłodniejszych temperatur. Oświetlenie roślin umożliwia uprawę zielonych warzyw liściastych w chłodnej piwnicy, gdzie światło i chłodne powietrze sprawią, że uprawa będzie się dobrze rozwijać.
Jeśli w miejscu uprawy jest mało światła dziennego, oświetlenie roślin musi być włączone przez około 16-18 godzin dziennie. W przeciwnym razie wystarczy 14-16 godzin oświetlania.
3. Chcę uprawiać rośliny jadalne - co najlepiej sprawdza się zimą w pomieszczeniach?
Jeśli szukasz czegoś łatwego w uprawie, co szybko rośnie, możesz na przykład uprawiać zimą różnego rodzaju kiełki. Istnieje kilka ciekawych i smacznych odmian, takich jak kiełki rzodkiewki i kopru włoskiego. Kiełki w ogóle nie potrzebują dodatkowego światła, aby rosnąć.
Jeśli chcesz uprawiać inne rośliny jadalne w pomieszczeniach, najlepiej sprawdzają się mikrolistki ziół i warzyw liściastych, zbierane później. Mikrolistki (lub mikroliście) są szczególnie łatwe do wyhodowania i nie zawsze wymagają oświetlenia, aby rosnąć w pomieszczeniach.
Zioła, sałata i kapusta zwykle potrzebują dodatkowego oświetlenia, aby zimą dobrze rosnąć w pomieszczeniach. Jeśli chcesz je uprawiać, to dobrym pomysłem jest zakup dobrego oświetlenia roślin. Oświetlenie roślin w postaci opraw fluorescencyjnych z odblaskami lub lampek LED to dwie opcje, które sprawdzają się do większości rodzajów upraw w pomieszczeniach. Jeśli wolisz coś mniejszego, dobrym rozwiązaniem jest również lampa do roślin.
Gdy masz już oświetlenie dla roślin, możesz je także wykorzystać jako oświetlenie zimujące dla roślin śródziemnomorskich lub jako dodatkowe oświetlenie, jeśli na przykład chcesz rozpocząć uprawę papryczek chili w grudniu lub styczniu. Oświetlenie roślin przyda ci się również, jeśli chcesz rozmnożyć inne nasiona wczesną wiosną, gdy dni są jeszcze dość krótkie.
4. Jeśli chcę uprawiać warzywa liściaste w pomieszczeniach, co jest najlepsze do uprawy?
Mikrolistki lub mikroliście to małe pędy i liście, które są bardzo pożyteczne, a jednocześnie bardzo łatwe do wyhodowania, gdy chcesz uprawiać w pomieszczeniu - i to o każdej porze roku. Bardzo łatwe w uprawie mikroliście to pędy grochu i pędy słonecznika. Jeśli chcesz trochę więcej pikantności i pieprzności, wybierz łatwe w uprawie mikroliście gorczyca czerwona lub rzodkiewka „sangria”. Pikantne mikroliście są szczególnie dobre w sałatce z awokado. Istnieją również jeszcze inne fascynujące odmiany do wypróbowania.
Mikroliście zwykle rosną bardzo szybko i dobrze w jasnym oknie. W ciągu zaledwie dwóch do czterech tygodni będziesz mieć świeże, chrupiące pędy i zielone listki, które zapewnią smaczną i mile widzianą dawkę witamin na stole. Przy odrobinie dodatkowego oświetlenia zimą możesz sprawić, że mikroliście urosną jeszcze lepiej i przyniosą więcej zbiorów niż wtedy, gdy uprawiasz je bez oświetlenia.
Oprócz mikrolistków możesz również uprawiać w pomieszczeniach inne zielone warzywa liściaste. Dobrym przykładem jest rukola, sałata i kapusta azjatycka. Wypróbuj odmiany kapusty, takie jak pak choi, mizuna lub mieszankę kilku odmian kapusty azjatyckiej. Wszystkie te odmiany potrzebują dodatkowego oświetlenia, aby dobrze się rozwijać w pomieszczeniach. Szpinak też może być uprawiany z oświetleniem roślin w pomieszczeniach, ale lubi on chłód, więc może być nieco trudniejszy w uprawie.
5. Jakie zioła mogę uprawiać w pomieszczeniach zimą?
Sianie nasion i obserwowanie, jak rosną nasze przyprawy zimą jest wspaniałe. Wiele przypraw, których lubimy używać w kuchni, można uprawiać w pomieszczeniach, jeśli od czasu do czasu dostaną wystarczającą ilość światła i trochę składników odżywczych.
Oto lista przypraw, które możesz uprawiać w pomieszczeniach, najlepiej z oświetleniem roślin:
Bazylia - Bazylia lubi dużo światła i w przeciwieństwie do warzyw liściastych potrzebuje również dużo ciepła, nawet w fazie kiełkowania.
Melisa - łatwe w uprawie zioło, które lubi jasne światło i niezbyt wiele wilgoci.
Koperek - kiełkowanie kopru zajmuje trochę czasu (zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz), ale dobrze radzi sobie on także w pomieszczeniach, o ile gleba jest wilgotna.
Mięta - Mięta jest prawdziwym survivalowcem i bardzo dobrze rozprzestrzenia się w doniczce.
Oregano - Oregano jest bardzo zależne od dużej ilości światła.
Pietruszka - Pietruszka może być wysiewana w doniczkach w pomieszczeniach i lubi jasne, nasłonecznione miejsca.