MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Jak uprawiać sałatę - kiedy, gdzie i co

24 czerwca 2021

Sałata ma kilka zalet: jest łatwa w uprawie, szybko rośnie i dobrze smakuje. Nic dziwnego, że to ulubiony produkt wielu osób! W tym artykule zebraliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące uprawy sałaty: kiedy, gdzie i jak uprawiać, o czym myśleć przy wyborze gleby i nawozu oraz jak zbierać plony. Dodatkowo zamieściliśmy listę naszych ulubionych odmian!

Kiedy uprawiać sałatę?

Sałata może być wysiewana przez cały rok: wiosną, późnym latem i jesienią. Biorąc pod uwagę fakt, że nasiona mogą mieć trudności z wykiełkowaniem, gdy temperatura gleby przekracza 20 stopni, nie jest rozsądne uprawianie jej na zewnątrz w środku lata. Jeśli i tak chcesz uprawiać latem, spróbuj wysiać nasiona w małych korytkach w cieniu lub w chłodniejszym miejscu w pomieszczeniu.

Gdzie uprawiać sałatę?

Sałatę można uprawiać na przykład na działce, w doniczce, w skrzynce do uprawy hydroponicznejlub w mini szklarni. Można wstępnie przygotować w pomieszczeniu sadzonki z nasion, a następnie przesadzić rośliny na zewnątrz. Można również wysiewać sałatę bezpośrednio do gruntu. 

Sałata dobrze rośnie w miejscach umiarkowanie nasłonecznionych. Może być uprawiana w cieniu, ale wtedy może nie mieć szansy w pełni rozwinąć swojego potencjału. Nie należy jednak umieszczać jej w miejscach, gdzie może zostać spalona przez słońce. Jeśli nie uprawiałeś wcześniej sałaty, znalezienie idealnego miejsca do uprawy może się wydawać trudne. Najlepszą sugestią będzie: eksperymentuj, aż znajdziesz idealne miejsce!

nelson_garden_how_to_cultivate_lettuce_image7.jpg

Jaką glebę wybrać do uprawy sałaty?

Sałata rośnie w większości rodzajów gleby. Jeśli chcesz, aby twoje rośliny naprawdę dobrze się rozwijały, wybierz ziemię, która jest lekka, wilgotna i pełna składników odżywczych. Ważne jest regularne podlewanie, aby utrzymać glebę wilgotną; nie pozwól, aby rośliny miały za sucho.

nelson_garden_how_to_cultivate_lettuce_image3.jpg

Kiedy zbierać sałatę? 

Zwykle już po kilku tygodniach można zacząć zbierać małe liście. Jeśli chcesz zebrać całe główki, musisz poczekać trochę dłużej. Możesz również zbierać plony w partiach. Jeśli jednak chcesz cieszyć się świeżą sałata przez cały sezon wegetacyjny, dobrym pomysłem będzie zbieranie jej w cyklach.

nelson_garden_how_to_cultivate_lettuce_image2.jpg

Czym nawozić sałatę? 

Sałata niekoniecznie wymaga dodatkowych składników odżywczych. Jeśli jednak uprawiasz kilka razy w tym samym miejscu lub zbierasz plony z tych samych roślin przez długi czas, dobrze będzie dostarczyć roślinom minerałów. 

Podje je wodą z dodatkiem nawozu, użyj pałeczek nawozowych lub przygotuj własną odżywkę, np. kompost, kompost bokashi lub wodę z pokrzywy.

nelson_garden_how_to_cultivate_lettuce_image6.jpg

Jaką odmianę sałaty wybrać? 

Do wyboru jest kilka różnych odmian sałaty - każdy znajdzie coś dla siebie! Oto przegląd niektórych z nich.

Sałata liściowa jest tak luźna, że jej liście ledwo przylegają do główki. Ta odmiana jest idealna do zbioru po jednym liściu na raz, co wydłuża okres zbiorów.

Sałata Batavia jest hybrydą sałaty głowiastej i liściowej. Liście są grubsze i bardziej chrupiące, ale nadal na tyle luźne, że jeśli się chce, można je zbierać pojedynczo. ‘Lollo Rossa' ma dwukolorowe liście i daje wspaniałe zbiory.

Sałata lodowa jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnioną odmianą sałaty głowiastej i chyba najczęściej spotykaną w sklepach. Ma bardzo kruche liście i zielone, zwarte, gęste główki.

Baby leaf mix to mieszanka sałat różnych odmian i kolorów! Doskonały wybór dla tych, którzy lubią mieć różne tekstury np. w sałatce. Rośnie szybko i daje obfite plony, trwające całe lato.

nelson_garden_how_to_cultivate_lettuce_image4.jpg

Co uprawiać zamiast sałaty? 

Oprócz sałaty można uprawiać kilka podobnych roślin, np: 

Rokiettaznaną również jako rukola. Roślina liściasta o małych i pikantnych liściach. Szybko rośnie i jest łatwa w uprawie!

Szpinak ma łagodny smak i okrągłe liście. Zbierany wcześnie nazywany jest baby szpinakiem (młodym). Małe listki są świeże i chrupiące, idealne na przykład do sałatek. Kiedy rosną większe, stają się grubsze i najlepiej smakują gotowane.

Jarmuż występuje w kilku odmianach liściastych, takich jak jarmuż kędzierzawy. 

Boćwina szwajcarska to kolorowa odmiana boćwiny, zarówno smaczna, jak i piękna. Łodygę i zielone liście można wykorzystać w wielu pysznych daniach. 

Najlepszym sposobem na znalezienie swojej ulubionej odmiany jest jak zwykle... eksperymentowanie. Postaw na sałatę lub wymieszaj ją z pokrewnymi roślinami, wymienionymi powyżej!

nelson_garden_how_to_cultivate_lettuce_image5.jpg

Czy sałata hibernuje zimą? 

Niektóre odmiany sałaty są bardziej odporne na zimno niż inne i dlatego mogą przetrwać zimę. Do hibernacji roślin ważny jest stan gleby. Zbyt wilgotna powoduje gnicie, a zbyt zimna - ich przemarzanie. Rośliny można ochronić, np. przykrywając uprawę warstwą słomy lub jakąś tkaniną ogrodniczą. 

Stosując hibernację jako metodę uprawy, zyskujesz przewagę na wiosnę, ponieważ rośliny wyrosną wcześniej niż gdybyś posadził je wiosną.