MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Prosty sposób na uprawę bujnego jarmużu

06 maja 2021

Uprawa jarmużu jest łatwa i przyjemna. Zanim jednak zaczniesz, jest kilka rzeczy na jego temat, które musisz wiedzieć, aby wyhodować duże, zdrowe rośliny. Jedną z rzeczy jest to, że jarmuż uwielbia bogatą w składniki odżywcze glebę, więc upewnij się, że taką mu dostarczasz. Inną rzeczą jest fakt, że jarmuż łatwo atakują szkodniki. Jeśli chcesz otrzymać zdrowe i pyszne liście, chroń je przed owadami prostym sposobem, które przedstawimy poniżej.

Jak uprawiać jarmuż

Zacznij od wstępnej uprawy nasion jarmużu w małych doniczkach lub tacach. Gdy roślinki podrosną, przesadź je do większych doniczek. Sześć do ośmiu tygodni po pierwszym przesadzeniu, gdy rośliny osiągną około 10-20 cm wysokości, zrób to ponownie. Tym razem przesadź jarmuż do jeszcze większej doniczki, do donicy drewnianej/paletowej lub bezpośrednio do ziemi w ogrodzie.

Zasadź rośliny, wykopując dołek w ziemi i umieszczając tam jarmuż. Najlepiej zasypać dołek glebą nawożoną, na przykład mieszaną ziemią kompostową. Alternatywnie, można zapewnić ziemi odżywienie za pomocą pałeczek lub płynnych nawozów do roślin.

omskolning.jpg

Jak chronić jarmuż przed szkodnikami

Jarmuż to warzywo, które niestety lubią owady. Aby chronić swoją uprawę, przykryj ją siatką. Dostępne są specjalne siatki na jarmuż, które można kupić w większości sklepów ogrodniczych. Możesz także użyć siatki, którą masz w domu. Powinna być cienka, ale wystarczająco gruba, aby trzymać z daleka Tantnisia krzyżowiaczka i duże białe motyle Bielinek rzepnik (zwany również jako bielinek kapustnik). Upewnij się, że siatka nie ma dziur i pokrywa całą uprawę jarmużu przez cały sezon wegetacyjny.

Oprzyj siatkę na kilku patykach, wciśniętych w ziemię wokół jarmużu. W ten sposób nie będzie ona dotykać roślin, uniemożliwiając tym samym składanie jaj owadom na liście przez siatkę.

utplantering.jpg

Pomimo zastosowania siatki, owady i motyle kapustne potrafią znosić jaja na jarmużu. Zwykle znajdują się one pod liśćmi, są pomarańczowe i w skupiskach przypominających plastry miodu. Zgnieć je, gdy tylko je zobaczysz.

Jeśli jednak jaja rozwinęły się w gąsienice, najlepiej usunąć je, zrzucając z rośliny. Możesz również odciąć liście, na których zebrało się wiele gąsienic. Jeśli rozgnieciesz je tak jak jajka, pozostawią nieprzyjemny posmak na jarmużu, więc nie radzimy tego robić.

Jak zbierać jarmuż

Zbieraj jarmuż liść po liściu, od dołu do góry lub od zewnątrz do wewnątrz. Ta metoda jest odpowiednia dla wszystkich rodzajów jarmużu. W ten sposób otrzymasz dłuższy czas zbiorów - roślina będzie nadal rosła, nawet jeśli zerwiesz lub wyrwiesz zewnętrzne liście. Z czasem będziesz mógł również wyrwać całą roślinę, tak jak pokazano na obrazku. Zrywając jarmuż liść po liściu, będziesz mógł cieszyć się swoimi plonami wcześniej i przez dłuższy czas.

skorda_ratt.jpg