MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Tak sobie poradzisz z pokrzywką brazylijską

22 June 2022

Pokrzywka brazylijska, inaczej zwana Koleus Blumego, staje się coraz bardziej popularna. W naszych domach zajmuje ona często czołowe miejsce. Ta szybko rosnąca roślina z kolorowymi liśćmi jest łatwa w uprawie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Uprawa wewnątrz na parapecie przez okrągły rok stwarza wyzwania w ciągu ciemnych pór roku, dlatego dajemy ci tutaj kilka wskazówek, jak sobie z tym poradzić.

Nelson_Garden_How to succeed with Coleus_image_2.jpg

Uprawa pokrzywki brazylijskiej

Jeżeli ktoś z twoich znajomych ma pokrzywkę brazylijską to łatwo jest pobrać szczepkę i wyhodować w krótkim czasie nową roślinę. W tym celu wystarczy obciąć wierzchołek. Zadbaj o to, żeby łodyżka pobranej szczepki miała co najmniej 5 cm długości i wstaw ją do szklanki z wodą po uprzednim oberwaniu dolnych liści. Użyj czystej szklanki i od czasu do czasu zmieniaj wodę, aby pozbyć się bakterii. Po 2–3 tygodniach łodyżka powinna wypuścić korzenie i wtedy można roślinę zasadzić. Szczepkę można też zasadzić od razu w ziemi, bez wstawiania jej najpierw do wody, ale wtedy trzeba zadbać o to, by ziemia była bardzo wilgotna. W stworzeniu odpowiedniego środowiska może ci pomóc mini szklarnia. Niezależnie od wybranej metody, do uprawy powinieneś stosować ubogą ziemię, taką jak na przykład ziemia do siewu Nelson Garden Premium. Ziemia ta zapewnia roślinom dobry początek i jest łagodna dla młodych korzeni.

Szczególnie ciekawym sposobem jest uprawa pokrzywki brazylijskiej z jej mikroskopijnych nasion. Wysiew należy rozpocząć w lutym/marcu, żeby rośliny były gotowe, gdy przyjdzie lato. Stosuj lekko wilgotną ziemię do siewu Premium, którą najpierw musisz zapakować zanim przejdziesz do siewu. Posiane nasiona przykryj warstwą wermikulitu, który zapewni im stabilne środowisko utrzymując wokół nich wilgoć i przepuszczając jednocześnie światło. Po wysiewie, ale przed umieszczeniem sadzonki pokrzywki brazylijskiej w mini szklarni, całą doniczkę należy wstawić do naczynia z wodą, aby ziemia mogła wchłonąć jej tyle ile potrzebuje. Wskazówka dotycząca szybszego kiełkowania: postaw mini szklarnię na macie grzewczej, która będzie jej zapewniała ciepło od dołu. Oświetlenie roślin zapewni twoim siewkom dużo światła, co od początku umożliwi im gęsty wzrost. Kiedy siewki będą wystarczająco duże aby móc nimi manipulować, powinieneś rozsadzić je do oddzielnych doniczek wypełnionych ziemią bardziej bogatą w składniki odżywcze i pozwolić im tam dalej rosnąć.

Nelson_Garden_How to succeed with Coleus_image_4.jpg

Odpowiednie miejsce dla pokrzywki brazylijskiej

Pokrzywka brazylijska ma pewne wymagania co do światła, wody, składników odżywczych, temperatury i uszczykiwania wierzchołków. Od tego zależy, czy twoja roślina będzie silna, gęsta i kolorowa. Pokrzywkę brazylijską uprawia się przede wszystkim dla jej pięknych liści, ponieważ wiele osób uważa, że jej łodyżki są brzydkie i nastroszone. Przez uszczykiwanie wierzchołków zapewniasz swojej roślinie więcej pędów bocznych i jednocześnie usuwasz pąki kwiatowe. Uszczykiwanie wierzchołków to po prostu obcinanie stożka wzrostu. To stymuluje roślinę do wypuszczania nowych pędów od podstawy niższych liści. Uszczykiwanie wierzchołków daje zazwyczaj 2–4 nowe pędy na istniejących gałęziach. Jeśli będziesz to robił regularnie od momentu, kiedy roślinka jest jeszcze mała, twoja roślina stanie się gęściejsza.

Pokrzywka brazylijska lubi dobrze przepuszczalną glebę o stałym poziomie wilgoci. Podlewanie płynnym nawozem zapewni jej stabilny poziom składników odżywczych, a tym samym dobry wzrost. Pokrzywka brazylijska rośnie w szybkim tempie i dlatego potrzebuje dużo energii i światła. Najbardziej kolorowe liście wypuszczają te rośliny, które dostają dużo światła, należy jednak unikać bezpośredniego światła słonecznego. Najlepszy dla tej rośliny jest półcień lub przefiltrowane światło, które zapewniają jej najpiękniejsze kolory. 

Nelson_Garden_How to succeed with Coleus_image_3.jpg

W lato wystaw pokrzywkę brazylijską na zewnątrz

Tak jak wiele innych roślin pokrzywka brazylijska czuje się świetnie na zewnątrz. Jest ona zarówno piękną ozdobą w doniczce na balkonie, jak i gdzieś w ogrodzie. Częściowo pod drzewem lub na rabacie w otoczeniu innych zielonych roślin pokrzywka brazylijska jest w swoim żywiole. Pokrzywka brazylijska pochodzi z Azji i Australii i jak inne rośliny z ciepłych krajów nie lubi zbyt niskich temperatur. Szczególnie na początku sezonu. Pokrzywka brazylijska potrzebuje trochę czasu, żeby się przyzwyczaić. Poczekaj z wystawieniem jej na zewnątrz aż temperatura wzrośnie do ponad 10 stopni, również w nocy. Na jesieni rośliny są bardziej odporne i mogą pozostać na zewnątrz tak długo, jak termometr wskazuje temperaturę powyżej zera. Jeżeli jednak masz zamiar wstawić rośliny do środka w celu przezimowania, powinieneś zrobić to zanim zrobi się zbyt zimno. W przeciwnym przypadku różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz będzie dla nich zbyt duża.

Dzięki wahaniom temperatury i światła kolory liści pokrzywki brazylijskiej są najpiękniejsze latem. Roślina jest wtedy gęściejsza i kolory jej liści są pięknie nasycone. Pamiętaj, żeby umieścić pokrzywkę brazylijską w półcieniu unikając bezpośredniego światła słonecznego. Jak będziesz regularnie obcinał wierzchołki to roślina zużyje całą swoją siłę do wypuszczania nowych liści, zamiast pąków kwiatowych.

Nelson_Garden_How to succeed with Coleus_image_1.jpg

Wstawianie roślin do środka jesienią

Po lecie spędzonym na zewnątrz rośliny mogą okazać się zbyt duże, żeby je wstawić do środka. Możliwe, że dzięki odpowiednim warunkom twoja pokrzywka brazylijska tak urosła, że już się nie zmieści na parapecie. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie pobranie nowych szczepek! Wstawienie rośliny do środka lub pobranie nowych szczepek powinno się odbyć zanim na zewnątrz zrobi się zbyt zimno. Szczepki pobrane na jesieni szybko staną się nowymi roślinami matecznymi przyszłorocznych sadzonek.

W miarę jak dni stają się coraz krótsze pokrzywka brazylijska zmienia swój sposób wegetacji, a po wstawieniu do środka jej liście tracą kolor. Na szczęście istnieją dobre metody i środki pomocnicze na udane przezimowanie pokrzywki brazylijskiej – mianowicie oświetlenie roślin!

Tak jak dla wszystkich roślin, równowaga między światłem i temperaturą odgrywa decydującą rolę w zakresie ich wzrostu i dobrostanu. Zadbaj o to, aby twojej pokrzywce brazylijskiej nie było zbyt ciepło i nie stawiaj jej nad kaloryferem. Najlepsza temperatura to 15–20 stopni. Ważna jest też dodatkowa ilość światła. Pokrzywka brazylijska wymaga 12–14 godzin światła dziennie. Znakiem tego, że rośliny dobrze się czują są bardziej kolorowe liście i gęsta wegetacja. Dzięki zastosowaniu oświetlenia roślin nowe szczepki zakorzenią się szybciej, a dodatkowa porcja światła pozwoli im przetrwać zimę. W zimie nie zapomnij też o uszczykiwaniu wierzchołków, aby rośliny stały się gęstsze.

Dodatkowe rady dotyczące uprawy pokrzywki brazylijskiej na zewnątrz

Jeżeli planujesz, żeby w lato rozsadzić swoje pokrzywki brazylijskie, wybierz na ten cel duży kwietnik. Na rabatach lub w nadstawkach paletowych ilość wolnej przestrzeni nie jest problemem, ale roślin w większych donicach nie będziesz musiał tak często podlewać i będą one czuły się w nich lepiej. Duża donica z większą ilością ziemi zmniejsza ryzyko uschnięcia rośliny. Ponieważ pokrzywka brazylijska lubi stale wilgotne, ale nie zupełnie mokre środowisko, uprawa w donicy zapewni jej stabilne warunki bez potrzeby nieustannego podlewania. Oprócz rozmiaru ważne jest również to, żeby kwietnik miał w spodzie dziurę.