MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Uprawa bratków

06 marca 2023

Łatwe w uprawie, odporne na zimno i wieloletnie – bratki mają wszystko, czego można wymagać od kwiatów! Śliczna, mała piękność odpowiednia do uprawy zarówno w doniczce na balkonie, jak i na rabacie. 

Bratek to wyjątkowo ładny, mały kwiatek, który sprawdza się w większości ogrodów. Bratki są nie tylko łatwe w uprawie i przeznaczone do spożycia, ale to również kwiaty odporne i wdzięczne. Jeśli odpowiednio zadbamy o bratki, mogą one obficie kwitnąć przez cały sezon. Oprócz tego, że mogą one zdobić doniczki i grządki, można z nich układać małe, urocze bukiety, sprasować je lub dekorować nimi wypieki, torty i ciasteczka.

Nelson_Garden_How To Grow Pansy From Seedy_image_1.jpeg

Można je uprawiać wszędzie, w skrzynkach balkonowych, donicach, na rabatach lub jako rośliny na obrzeża rabat w ogrodzie. Występują w nieskończonej ilości pięknych kolorów oraz mogą mieć duże lub małe kwiaty. Pomimo swojego drobnego wyglądu, jest to wytrzymały, mały kwiatek, który może przetrwać atak mrozu, a nawet dwa.  

Wysiew bratków

Jeśli zależy nam na wczesnym kwitnieniu, warto wysiać bratki rok wcześniej. Najlepiej już w lipcu-sierpniu, aby mieć czas na wyhodowanie małej rośliny przed zimą. Roślina może być zimowana na zewnątrz w wielu częściach kraju. Zimą należy przykryć sadzonki gałęziami drzew iglastych, aby chronić je przed warunkami atmosferycznymi i zimnem. Jeśli mieszkasz w regionie położonym na północy, najlepiej umieścić rośliny w bardziej osłoniętym miejscu, takim jak chłodna komórka lub w miarę odporna na mróz szklarnia.

Bratki można też wysiewać w pierwszych miesiącach roku.

Wysiew bratków na rozsadę w domu

  1. Wypełnij tacę lub doniczkę zwykłą ziemią doniczkową. 
  2. Rozsyp nasiona na powierzchni ziemi. Nie należy ich przykrywać ziemią, ale jeśli chcesz, możesz przykryć cienką warstwą wermikulitu.
  3. Podlej delikatnie – najlepiej butelką ze spryskiwaczem – i umieść wysiew w mini szklarni lub przykryj plastikową folią.
  4. Umieść doniczkę w oknie, najlepiej z matą grzewczą lub nad kaloryferem, żeby nasiona szybciej wykiełkowały. 
  5. Po wykiełkowaniu nasion warto umieść je w chłodniejszym, ale nadal jasnym miejscu. Wybierz najjaśniejsze okno lub użyj oświetlenia do roślin.

Nelson_Garden_How To Grow Pansy From Seedy_image_2.jpegCienka warstwa wermikulitu sprzyja zatrzymywaniu wilgoci.

Wysiew bratków na zewnątrz

Można też wysiewać bratki wczesną wiosną w skrzynkach i doniczkach. Następnie należy przykryć nasiona włókniną i nałożyć na nie większą plastikową osłonę. Rośliny przesadza się, gdy mają odpowiednią wielkość, co najmniej trzy małe liście sercowe, ale najlepiej większe. Powodem, dla którego należy odczekać dłużej, jest to, że są zbyt małe, aby się nimi zajmować. W każdej doniczce należy posadzić jedną roślinę.

Przez całe lato można wysiewać bratki na zewnątrz w doniczkach. Jest to wspaniały, mały kwiat, równie ładny wiosną, jak i jesienią.

Oprócz tego, że roślina jest łatwa w pielęgnacji, jest również odporna na mróz, dzięki czemu nadaje się do uprawy zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią.

Pielęgnacja

Posadź bratki w dobrze nawożonej glebie, a w miarę upływu czasu usuwaj zwiędłe kwiaty. Kolejna wskazówka dotyczy uszczykiwania kwiatów, a także łodygi, na której znajduje się zwiędły kwiat. To ważny zabieg pielęgnacyjny. Jeśli łodygi pozostaną na miejscu, rośliny wypuszczą mniej kwiatów. 

Nelson_Garden_How To Grow Pansy From Seedy_image_3.jpeg
Bratki mogą mieć wiele różnych kolorów – często w jednym i tym samym kwiatku jest kilka kolorów! Zdjęcie: Lovisa Back

Nie wyrzucaj swoich bratków

Bratki są roślinami 2-letnimi, jeśli chcesz wykorzystać doniczkę do czegoś innego, możesz posadzić bratki w innym miejscu. Prawie zawsze znajdzie się miejsce dla bratka na rabacie lub jako rośliny na krawędź rabaty. Jeśli nie masz miejsca, możesz je oddać komuś, kto znajdzie miejsce.

Sadzenie jesienią!

Jeśli jesienią nadal mamy bratki w doniczkach i skrzynkach balkonowych, możemy usunąć całą kępę z ziemią z doniczki i przesadzić ją do pustej skrzyni lub wszędzie tam, gdzie jest miejsce na rabacie. Nieco później, tuż przed zimą, połóż kilka gałązek świerkowych dla ochrony przed zimowym chłodem. Chroni to również przed głodnymi zającami i jeleniami. Wiosną należy wykopać rośliny i umieścić je ponownie w doniczkach ze świeżą ziemią. Wtedy możesz cieszyć się bratkami przez dwa lata z rzędu, a w drugim roku zakwitną wyjątkowo wcześnie!

Prasowanie bratków

Bratki można zachować poprzez sprasowanie kwiatów. Będą wyjątkowo piękne i można się nimi cieszyć nawet zimą.

Zbierz kwiaty, które chcesz sprasować i umieść je między dwoma płaskimi powierzchniami z dobrym naciskiem, pozostawiając je przyciśnięte na co najmniej 1–2 miesiące. Stare książki telefoniczne są idealne i mają odpowiednią ciężkość, aby umieścić w nich kwiaty. Jeśli chcesz zacząć prasować kwiaty, a nie masz zachowanej w domu starej książki telefonicznej, możesz użyć kilku książek lub czegoś innego ciężkiego. Jeśli wybierzesz książki, o których uszkodzenie zbytnio się nie boisz, możesz włożyć kwiaty bezpośrednio między kartki książki. Jeśli masz zdolności manualne, możesz zrobić prasę do kwiatów. Można też kupić gotowe prasy do kwiatów.

Z prasowanych kwiatów można zrobić wiele fajnych rzeczy! Ilustracje, kartki – wszystko zależy od Twojej wyobraźni! Bratki bardzo dobrze zachowują swój kolor nawet po sprasowaniu.