MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Uprawa kosmosu pierzastego

05 May 2022

Roślina o delikatnych kwiatach i liściach przypominających koperek, jest o wiele bardziej wytrzymała niż na to wygląda. Jeśli marzysz o nieskończonej ilości ciętych, letnich kwiatów z własnej uprawy – to jest to roślina dla ciebie!

Podróż kosmosu od nasiona do gigantycznej rośliny pełnej kwiatów w odcieniach bieli, różu i żółci jest wręcz niewyobrażalna. Nawet niższe odmiany charakteryzują się dużą żywotnością i długotrwałym kwitnieniem – nic dziwnego, że jest uwielbiana przez pszczoły i motyle.

Kiedy należy wysiewać nasiona kosmosu pierzastego?

Kosmos można wysiewać bezpośrednio do gruntu po ogrzaniu się ziemi, czyli w większości miejsc w maju. Jeśli jest taka możliwość, warto wstępnie wysiać kosmos w pomieszczeniu i wysadzić go, gdy tylko minie ryzyko przymrozków. Dzięki temu może zakwitnąć już w maju. Nawet jeśli trochę się spóźnisz, masz duże szanse na kwitnienie. Kosmos kwitnie aż do nadejścia mrozów.

Nelson_Garden_How_to_grow_cosmos_image_1.jpg

Jak mam go siać?

Nasiona wystarczy przykryć cienką warstwą ziemi o grubości maksymalnie centymetra. Jeśli zdecydujesz się na wstępny wysiew nasion, najlepiej jest wysiać je na tacy z wkładami. W ten sposób będziesz mieć ładne sadzonki, które będzie można wysadzić, gdy minie ryzyko przymrozków! Aby nasiona szybciej wykiełkowały, dobrze jest pozostawić je w ciepłym miejscu, np. na macie grzewczej lub nad kaloryferem. Po wykiełkowaniu rośliny należy umieścić w chłodniejszym miejscu.

Jaka ziemia jest najlepsza?

Kosmos lubi glebę przepuszczalną, piaszczystą, bez dużej ilości nawozów.

Jakie miejsca są najlepsze?

Kosmos może być uprawiany zarówno na zewnątrz, jak i w większych doniczkach. Osiąga wysokość od 30 cm do 150 cm, należy przeczytać informacje na opakowaniu nasion, aby dowiedzieć się, którą odmianę wybrać. Kosmos dobrze rozwija się w miejscach nasłonecznionych.

Dlaczego kosmos nie kwitnie?

Kosmos to jeden z tych kwiatów, które nie lubią dużo nawożenia – jeżeli zależy ci, żeby obficie kwitł. Zbyt duża ilość nawozu sprawia, że roślina produkuje dużo liści kosztem kwiatów.

Kosmos jest również rośliną kwitnącą w ciągu krótkiego dnia. W czerwcu, kiedy jest najjaśniej, nigdy nie jest wystarczająco ciemno przez dłuższy czas. Kwitnienie rozpoczyna się dopiero, gdy noce stają się dłuższe. Jeśli wcześnie rozpocznie się uprawę, rośliny będą kwitły przez całe lato, ale najintensywniej i najpiękniej pod koniec lata. Wrażliwość kosmosu na światło może być różna dla jego różnych odmian.

Nelson_Garden_How_to_grow_cosmos_image_4.jpg

Jak długo kwitnie?

Obrywaj zwiędłe kwiaty i hojnie wykorzystuj kosmos w bukietach – im więcej kwiatów zbierzesz, tym roślina bardziej rozkwitnie! Kosmos nie jest bardzo wrażliwy na zimno i kwitnie do pierwszych przymrozków, a czasem nawet i po nich.

Jaki nawóz należy stosować?

Kosmos nie potrzebuje bogatego nawożenia, ale należy upewnić się, że gleba jest zasobna w podstawowy nawóz i od czasu do czasu w okresie letnim podawać mu trochę nawozu. Tutaj możesz przeczytać więcej o nawożeniu.

Nelson_Garden_How_to_grow_cosmos_image_2.jpg

Czy należy go przycinać?

Aby uzyskać ładną, gęstą roślinę, nie trzeba jej przycinać. Przycięcie jej nie zaszkodzi, a może spowodować jej większe rozgałęzienie.

Czy kosmos może przezimować?

Kosmos jest rośliną jednoroczną, ale czasami sam się rozsiewa, jeśli pozostawi się kwiaty do czasu wytworzenia nasion.

Wskazówki dotyczące różnych odmian kosmosu

Nelson_Garden_How_to_grow_cosmos_image_3.jpg’Double Click’, ’Gazebo Red’, ’Candy Stripe’ and ’Daydream’. Photo: Lovisa Back

„Double Click” ma jednobarwne, pierzaste kwiaty w różnych odcieniach różu lub bieli. Roślina osiąga dużą wysokość – do 120 cm.

„Gazebo Red” jest niższą odmianą kosmosu o wiśniowo-czerwonych kwiatach.

„Daydream” ma białe kwiaty przechodzące w lekki róż u nasady płatków. Roślina osiąga zwykle wysokość 100–120 cm.

„Candy Stripe” ma białe kwiaty z wiśniowymi brzegami, które mogą wypełniać większą lub mniejszą część płatka. Roślina osiąga wysokość ok. 75 cm.

Nelson_Garden_How_to_grow_cosmos_image_7.jpg

„Xanthos” jest jedną z najmniejszych odmian, zarówno pod względem kwiatów, jak i wysokości, ponieważ osiąga zaledwie około pół metra wysokości.

Nelson_Garden_How_to_grow_cosmos_image_6.jpg

„Vega Mixture” i „Early Summer” mają duże kwiaty w różnych odcieniach bieli i różu. Podczas gdy odmiana „Vega Mixture” osiąga 30–50 cm wysokości, odmiana „Early Summer” dorasta do ok. metra.