MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Uprawa pelargonii

17 lutego 2022

Pelargonia to klasyka. Chociaż pochodzi z bardziej południowych szerokości geograficznych, jest jedną z naszych najbardziej rozpowszechnionych roślin domowych. Trudno jej nie lubić, kiedy obficie kwitnie!

Istnieje wiele odmian i gatunków pelargonii. Najczęściej spotykaną grupą są pelargonie rabatowe (znane tez pod nazwa ogrodowe), które z kolei posiadają szereg podgrup, takich jak pelargonie jednokwiatowe, dwukwiatowe, tulipanowe i kaktusowe. Czy wiesz, jak rozpoznać pelargonię rabatową? Cóż, przez mniej lub bardziej widoczny pierścień na liściu. 

Inne rodzaje pelargonii to pelargonie angielskie, pelargonie pachnące i pelargonie wiszące, które zazwyczaj widzimy w skrzynkach balkonowych lub wiszących koszach. Pelargonie dobrze się czują zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz w doniczkach, wiszących koszach, skrzynkach balkonowych lub na rabatach w okresie letnim. Pelargonie są ulubionym kwiatem wielu osób i łatwo zrozumieć, dlaczego. 

Dlaczego warto wysiewać pelargonie z nasion?

Dzięki rozmnażaniu przez odszczepki pelargonia może żyć przez wiele lat – zarówno w twoim domu, jak i w domach przyjaciół – a szczególnie miło jest wyhodować ją samodzielnie z nasion. Chociaż wysiew zajmuje trochę czasu, uprawa własnych roślin nie jest wcale trudna.

Nelson_Garden_cultivate_geraniums_image_3.jpg

Wysiew pelargonii

Pelargonie najlepiej wysiewać na początku roku. Jeśli masz dostęp do oświetlenia roślin, możesz je wysiać już w styczniu lub lutym – zdążą zakwitnąć na początku lata. Jeśli nie masz dodatkowego oświetlenia, to wysiej je dopiero w marcu lub kwietniu, kiedy dzienne światło jest optymalne dla rozwoju małych roślin.

Nasiona wysiewa się do wilgotnej ziemi. Nasiona potrzebują światła, aby wykiełkować, ale dobrze jest przykryć je cienką warstwą ziemi lub Wermikulitu. Całkowicie goła ziemia spowoduje, że nasiona łatwo wyschną, dlatego ważne jest, aby utrzymywać ziemię w wilgoci. Dobrym pomysłem jest użycie jakiegoś rodzaju miniszklarni (z dachem lub pokrywa przepuszczającą światło), aby pomóc zatrzymać wilgoć.

Nasiona pelargonii najlepiej kiełkują w temperaturze 21–25°C (mata grzewcza jest świetna!). Zwykle kiełkują po 4–10 dniach, po czym lepiej jest pozostawić je w nieco chłodniejszym miejscu, około 18°C. Jeśli masz oświetlenie roślin, możesz zostawić je włączone na 14–17 godzin dziennie.

Przesadzanie i przenoszenie pelargonii

Gdy rośliny mają co najmniej dwa liście oprócz pierwszych liści sercowych, możesz je przesadzić, tak aby w każdej doniczce znajdowała się jedna pelargonia. Użyj ziemi doniczkowej, która jest bardziej odżywcza niż ziemia do siewu. Należy pamiętać, że mała roślina w dużej donicy może łatwo dostać zbyt dużo wody. Lepiej jest przesadzać rośliny stopniowo do coraz większych doniczek (jeśli masz energię i cierpliwość).

Pelargonie są wrażliwe na mróz, dlatego poczekaj z przeniesieniem pelargonii do późniejszej wiosny, kiedy minie ryzyko przymrozków. Pelargonie mogą być sadzone w rabacie, ale zazwyczaj są uprawiane w doniczkach.

Nelson_Garden_cultivate_geraniums_image_2.jpg

Pielęgnacja pelargonii

Pelargonie uwielbiają ciepło i słońce! Podlewaj je regularnie i pamiętaj o ich nawożeniu. W przypadku uprawy w doniczkach ważne jest, aby ziemia była dobrze zdrenowana i lekko wilgotna, aby pelargonia dobrze się rozwijała. Gliniane donice są piękne, ale wydalają wilgoć na zewnątrz i dlatego trzeba pelargonie w nich rosnące podlewać nieco częściej.

Odłamuj zwiędłe kwiatostany na bieżąco, a twoje pelargonie będą nadal kwitły. Upewnij się także, że dostarczasz im nawóz przez całe lato, aż do kilku tygodni przed wprowadzeniem roślin do wnętrza do zimowego przechowywania.

Przezimowanie pelargonii

Pelargonie są wrażliwe na mróz i wiele osób decyduje się uprawiać je jako rośliny jednoroczne, ale warto je zachować przez zimę! Pelargonie, które przetrwają zimę, często rosną większe i piękniejsze i można z nich uzyskać więcej roślin poprzez rozszczepianie.

Jeśli masz dostęp do chłodnego pomieszczenia o temperaturze około 8-10 stopni, a także dostęp do oświetlenia roślin, to masz optymalne warunki do zimowania pelargonii. Większość pelargonii dobrze sobie radzi nawet w nieco niższej temperaturze pokojowej w twoim najjaśniejszym oknie. Podlewaj ją bardzo oszczędnie i nie nawoź, jeśli pelargonia jest w stanie spoczynku.

Wskazówka! Jeśli zimujesz kwitnące pelargonie w temperaturze pokojowej i z oświetleniem roślin, możesz dać im trochę nawozu. To samo dotyczy uprawy pelargonii w systemie hydroponicznym w okresie zimowym. 

Jeśli pelargonia stoi na oknie, zauważysz, kiedy ożyje! W marcu robi się jaśniej i twoje odpoczywające przez zimę pelargonie zaczną rosnąć. Jeśli masz je w chłodnej piwnicy, to jest to czas, aby je stamtąd zabrać. Wykorzystaj okazję, aby przyciąć uschnięte gałązki i ewentualnie przesadzić do donic z większą ilością ziemi.

Nelson_Garden_cultivate_geraniums_image_4.jpg

Pobieranie odszczepków pelargonii

Nawet jeśli pelargonie zazwyczaj ładnie zimują, po pewnym czasie rośliny mogą utracić swoją świeżość. Pobieranie odszczepków pelargonii oznacza po prostu tworzenie nowych roślin ze starych. W ten sposób można uzyskać więcej roślin bez konieczności zaczynania od zera!

Najlepszą porą na pobieranie odszczepków jest jesień. Urwij odszczepki z najsilniejszych roślin, które nadal rosną. Odszczepki potrzebują trochę czasu, aby się ukorzenić. Umieść je w wodzie lub w ziemi – opinie różnią się co do tego, która metoda jest najlepsza, ale obie działają.