MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Uprawa szpinaku w najlepszy sposób

03 June 2021

Szpinak może być jednym z najlepszych warzyw do uprawy! Dlaczego? Ponieważ jest pyszny, można go jeść zarówno na świeżo, jak i gotowany, a także dobrze się mrozi. Ponadto można go uprawiać na wiele różnych sposobów. Ten przewodnik powstał po to, by pomóc ci jak najlepiej uprawiać szpinak - sam się przekonaj!

Jak uprawiać szpinak? 

Jest kilka możliwości hodowli szpinaku. Możesz go uprawiać w swoim ogrodzie, w skrzynkach hydroponicznych, mini szklarniach lub doniczkach. Najlepiej jest wysiać nasiona w rzędach lub dość gęsto rozsypać, po czym przykryć cienką warstwą ziemi. 

Możesz uprawiać szpinak zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Szpinak rośnie w niższych temperaturach, co sprawia, że idealnie nadaje się do uprawy na zewnątrz wiosną lub późnym latem. 

Kiedy uprawiać szpinak?

Najlepszą opcją jest uprawa szpinaku wiosną, późnym latem lub wczesną jesienią. Szpinak rośnie wtedy najlepiej, ponieważ nie jest już tak gorąco ani słońce nie pali. Latem, kiedy jest jaśniej i cieplej, szpinak ma tendencję do kwitnienia, co skutkuje mniejszą liczbą liści. 

Ponieważ szpinak rośnie stosunkowo szybko, będziesz mógł go zbierać kilka razy w ciągu sezonu. Zimą można wysiać szpinak w zmarzniętej glebie, jeśli chcesz szybciej zacząć uprawę wiosną. 

Jak uprawiać szpinak zimą?

Jeśli chcesz uprawiać szpinak zimą, ważne jest, aby rośliny wykiełkowały, zanim ciemność i chłód zahamują ich wzrost. Najlepiej przykryć uprawę jakimś materiałem lub pokrywą, aby chronić ją przed mroźną zimową pogodą. Hibernując szpinak, będziesz mógł zbierać plony wiosną wcześniej niż inni!

nelson_garden_cultivating_spinach_image3.jpg

W jakiej ziemi uprawiać szpinak?

Podobnie jak większość roślin, szpinak preferuje pożywną, wilgotną glebę. Nie jest bardzo wrażliwym warzywem, więc urośnie na większości rodzajach ziemi. Jeśli jednak chcesz mieć duże zbiory, upewnij się, że szpinak ma dużo wody i dużo składników odżywczych. 

Jaki rodzaj nawozu powinienem dodawać do szpinaku?

Największe zbiory uzyskają ci, którzy regularnie dostarczają szpinakowi składników odżywczych! Możesz je kupić na przykład w formie płynnego nawozu lub pałeczek nawozowych. Przeczytaj instrukcje na opakowaniu, aby przygotować odpowiednią dawkę. Możesz również przygotować własną odżywkę, na przykład z wody pokrzywowej lub kompostu bokashi. Używając nawozu dla rośli, rób to często i w małych dawkach.

nelson_garden_cultivating_spinach_image1.jpg

Jaką odmianę szpinaku wybrać?

Do wyboru jest kilka różnych rodzajów szpinaku: na przykład szpinak z mniejszymi lub większymi liśćmi lub liśćmi o różnych kształtach. Są także różne rodzaje szpinaku ekologicznego . 

Jaka jest różnica między młodym szpinakiem (baby) a szpinakiem?

Możesz się zastanawiać, jaka jest różnica między młodym szpinakiem baby a zwykłym szpinakiem. Młody szpinak (baby) to małe listki powstające w pierwszej fazie zbiorów. Jeśli poczekasz chwilę dłużej, liście staną się większe i grubsze, co nazywa się już zwykłym szpinakiem. Młody szpinak idealnie pasuje na przykład do sałatki, do jedzenia na surowo, a zwykły szpinak najlepiej smakuje, gdy jest obgotowany lub podsmażony. Eksperymentuj, aby znaleźć swój ulubiony gatunek!