MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy

08 sierpnia 2024

Ślimaki, a już szczególnie ślimak hiszpański, określany też jako morderczy ślimak (“killer slug”), stanowią prawdziwe zagrożenie dla każdego ogrodnika.

Te inwazyjne gatunki niszczą rośliny, utrudniając jednocześnie hodowlę warzyw oraz kwiatów. Są pod każdym względem niepożądane.

Czy też masz ten problem? Jeśli tak, dobrze trafiłeś, bo w poniższym artykule przedstawimy szereg niezawodnych sposobów na te szkodniki. Zapraszamy do lektury!

Mordercze ślimaki - nazwa brzmi jak z horroru, ale w rzeczywistości, patrząc na to, z jaką intensywnością i nieustępliwością niszą wszystko, co wyhodowaliśmy, zdecydowanie zasługują na takie miano.

Zarządzanie morderczymi ślimakami, aby mieć je pod kontrolą, jest więc kwestią podstawową dla każdego ogrodnika. Nasze porady powinny pomóc każdemu, dla kogo zapobieganie ślimakom to priorytet. 

Zapewnij swoim roślinom spokój

Jedna z pierwszych, ale jakże ważnych rad, jest ta dotycząca rozsad, która mają ogromne znaczenie w rozwoju roślin. Wykazują one o wiele większą odporność na ataki ślimaków niż te, które wysiejemy bezpośrednio w ogrodzie.

Dotyczy to zwłaszcza takich okazów, jak sałata, kapusta czy botwina (uwielbiane przez mordercze ślimaki). Jeśli rozwijają się one w kontrolowanych warunkach, mają większą szansę na to, by rozwinąć silniejsze systemy korzeniowe i liście.

Jeśli więc chcesz zwiększyć swoje szanse na udaną walkę ze ślimakami, pozwól rosnąć swoim okazom w małych doniczkach lub miniszklarniach.

Nelson_Garden_how_to_get_rid_of_slugs_image_1.jpg

Pomyśl o doniczkach

Można powiedzieć, że doniczki, jakie są, każdy widzi, lecz w przypadku ochrony ogrodu przed ślimakami to uproszczenie kompletnie się nie sprawdza.

Wszystko dlatego, że zwykłe doniczki nie stanowią żadnej przeszkody przed doskonale wspinającymi się szkodnikami. Postaw na doniczki z podwyższonymi brzegami, zapewniając sobie skuteczną metodę ochrony roślin.

Duże doniczki, szczególnie z gładkimi, nieprzyczepnymi brzegami, są znaczącym ograniczeniem dla ślimaków.

To tym bardziej wskazane, że większość roślin, w tym botwina czy rukola, doskonale nadają się do uprawy w tego typu pojemnikach. 

Stwórz kolejną barierę - tym razem z grządek

Doniczki z podwyższonymi brzegami to dobry pomysł, ale co z grządkami? Tu też jest sposób - trzeba je podnieść do góry, aby ślimaki nie miały tak łatwej przeprawy w Twoim ogródku.

Tak zwane podwyższone grządki zyskują na popularności, bo mają wiele zalet, między innymi lepszą kontrolę gleby czy ograniczenie wzrostu chwastów. Zaliczamy do nich też podwyższone grządki, które stanowią naturalną przeszkodę dla szkodników.

Warto jednocześnie wiedzieć, że doskonałą alternatywą dla takich grządek są specjalne akcesoria dostępne w sklepach ogrodniczych. Mowa tu zwłaszcza o specjalnych taśmach miedzianych, siatkach i barierach plastikowych. Łatwo je zamontować wokół grządek i mieć spokój ze ślimakami. 

Zrób to sam!

Wiele dobrego może zdziałać też własna inicjatywa, gdyż niekiedy świetnie sprawdzają się też własnoręcznie wykonane osłony. Mogą być zarówno skuteczne, jak i ekonomiczne.

Bez trudu stworzysz je z łatwo dostępnych materiałów, jak aluminium czy blacha. Wystarczy je odpowiednio ułożyć, nadając im formę kształtu z wystającym brzegiem, którym ślimakom trudno przekroczyć.

Istotne jest to, aby krawędzie były zaokrąglone lub wygładzone, żeby przypadkiem nie przeciąć się podczas instalacji. 

Mniej atrakcyjne rośliny = mniejszy apetyt ślimaków

Oczywiście, mowa tu o mniej atrakcyjnych roślinach dla ślimaków, bo tak się składa, że choć może się wydawać, iż niczym one nie pogardzą, to są pewne gatunki mniej przez nie lubiane. Do tej grupy zaliczamy na przykład groszek cukrowy czy fasolę, które są często omijane przez szkodniki.

Ale żeby było jasne, nie musisz rezygnować z tego co lubisz - zasadź po prostu mniej smakowite dla ślimaków okazy obok tych bardziej wrażliwych, jak sałata czy kapusta, co uchroni je przed atakiem. Stworzysz tym samym naturalną barierę ochronną.

Nelson_Garden_how_to_get_rid_of_slugs_thumbnail.jpg

O czym dodatkowo pamiętać?

Jest jeszcze kilka dodatkowych rad, których wprowadzenie w życie może bardzo pomóc w walce z morderczymi ślimakami.

  • Jedną z nich jest zapewnienie temu wrogowi roślin, które lubi! Brzmi to trochę dziwnie, ale dzięki temu odwrócisz uwagę od cenniejszych z Twojego punktu widzenia upraw. Przykładem aksamitki.

 

  • Postaw na proste pułapki, które zawsze się sprawdzają! Jedną z bardziej skutecznych, a jednocześnie dostępną dla wszystkich jest… piwo. Tak, wystarczy zakopać na poziomie ziemi szklanki z tym trunkiem. Zapach piwa przyciąga ślimaki, które się w nim topią. Warto jednak regularnie wymieniać piwo, by utrzymać wysoką skuteczność. 

 

  • Pamiętaj też o tym, by zawsze w ogrodzie utrzymywać należyty porządek, ponieważ czysta przestrzeń odstrasza ślimaki. Mowa tu zwłaszcza o usuwaniu resztek roślinnych wokół roślin, gdyż tam właśnie mogą ukrywać się szkodniki. 

 

  • Ważna rada dotyczy też podlewania, które najlepiej wykonywać rano. Taka częstotliwość umożliwia glebie wyschnąć w ciągu dnia, dzięki czemu jest mniej atrakcyjna dla ślimaków. 

 

  • No i oczywiście ręczne usuwanie ślimaków także przynosi dobre rezultaty, choć oczywiście to żmudne. Możesz jednak zrobić obchód na przykład raz dziennie, wieczorem, bo wtedy ślimaki są aktywne. Usuwaj je w ten sposób regularnie, co zapobiegnie ich szybkiemu rozwojowi. 

Wymieniliśmy właśnie naturalne środki na ślimaki i niezawodne sposoby, które każdy może wprowadzić w życie. Pozwolą ograniczyć liczbę ślimaków, a Ty zyskasz nad nimi pełną kontrolę.