Prawidłowe podlewanie przez cały okres wegetacyjny
Uprawiane na grządkach rośliny potrzebują wody, aby dobrze się rozwijać. Podstawową zasadą jest podlewanie obficie i rzadko, a nie mało i często. Oto kilka wskazówek, na co należy zwrócić uwagę podczas podlewania kwiatów i warzyw.
Aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do kwitnienia i owocowania, trzeba wiedzieć, jak je podlewać i nawozić przed i w trakcie sezonu wegetacyjnego. Ponadto, podlewając w odpowiednim czasie, wykorzystując wodę deszczową i stosując metody zapobiegające wysychaniu gleby, można zmniejszyć zużycie wody. To ostatnie jest szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w rejonie, w którym istnieje ryzyko niedoboru wody.
Podlewaj obficie i rzadko
Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących nawadniania i zapewniania składników odżywczych. Podlewaj obficie i rzadko. Ważne jest, aby korzenie były dobrze namoczone podczas podlewania. Często trzeba podlewać więcej niż się wydaje. Na przykład duża donica może wymagać ponad 5 litrów wody, żeby cała ziemia była wilgotna. Jeśli nie masz pewności, czy gleba jest wilgotna, dobrą inwestycją może być zakup wilgotnościomierza bez baterii.
Ziemia w doniczkach i skrzyniach zwykle wysycha szybciej niż gleba w ogrodzie. To, jak gleba w ogrodzie zatrzymuje wodę, zależy od tego, czy jest to gleba gliniasta czy piaszczysta. Gleby gliniastej nie trzeba podlewać tak często jak gleby piaszczystej.
Jak uniknąć inwazji grzybów
Drugą kluczową zasadą jest unikanie podlewania wieczorem. Po pierwsze, aktywne w nocy śliniki luzytańskie uwielbiają wilgoć w godzinach wieczornych. Po drugie, istnieje duże ryzyko rozpryskiwania cząsteczek zarodników grzybów na kwiaty i warzywa podczas podlewania gleby od góry. Zarodniki zawierają cząsteczki, które potrzebują czterech godzin wilgoci, aby wykiełkować. Gdy cząsteczki kiełkują, rośliny są narażone na infekcje grzybicze. Wieczorem istnieje duże ryzyko, że wilgoć będzie się utrzymywać i rośliny ucierpią. Najlepiej podlewać je rano lub zaraz po powrocie z pracy, aby rośliny miały czas na wyschnięcie.
Jeżeli podlewanie odbywa się w środku dnia, gdy świeci słońce, dużo wody wyparowuje. Zamiast tego należy podlewać ogród rano, gdy na dworze jest nieco pochmurno – wtedy nawadnianie jest bardziej efektywne. W celu lepszego zatrzymywania wilgoci w glebie warto przykryć ją na przykład ściętą trawą lub innym materiałem naturalnym. Ścinki trawy i inne części roślin wzbogacają ponadto glebę w składniki odżywcze.
Właściwe podlewanie wiosną i latem
Wiosną nie trzeba podlewać tak obficie jak wczesnym latem i latem. Z jednej strony gleba ma podstawową wilgotność. Po drugie, rośliny nie wykształciły jeszcze zbyt dużo liści. Mniejsza liczba i mniejsze liście oznaczają, że deszcz i inna woda, która spada, trafia do gleby. Gdy powierzchnia liści jest mniejsza, a temperatura powietrza chłodniejsza, z liści wyparowuje mniej wilgoci.
W cieplejszych miesiącach letnich rośliny potrzebują dużo wody, zwłaszcza w szklarni, gdzie jest bardzo gorąco.
Bardzo dobrą wskazówką jest podlewanie w czasie deszczu. Gleba działa jak ściereczka do naczyń i lepiej wchłania wodę, gdy jest wilgotna, niż gdy jest zupełnie sucha. Jeżeli wykorzystasz deszcz i wilgotną pogodę, dodatkowa woda wsiąknie w glebę, zamiast spływać i wyparowywać w momencie kontaktu z ziemią. Rośliny lubią także, gdy woda ma taką samą temperaturę jak powietrze. Jeśli zamierzasz podlewać, dobrze jest napełnić konewkę wodą i odstawić ją na jakiś czas przed podlaniem. Dzięki temu woda nie będzie zbyt zimna lub zbyt ciepła.
Dodawanie składników odżywczych razem z wodą – mało i często
Podstawowe nawożenie gleby dobrze jest przeprowadzić wiosną. Latem, podczas podlewania, można dodać do wody trochę płynnego nawozu.
Główna zasada dotycząca dodawania składników odżywczych polega na ich dodawaniu w małych ilościach i często. Im bardziej równomiernie dostarczane są składniki odżywcze, światło i ciepło, tym lepiej będą rosły rośliny.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nawożenia ogrodu? Zobacz naszą szkołę nawożenia!
Wskazówki w skrócie
Wykorzystaj deszczówkę. To ważne, zwłaszcza w czasie niedoboru wody. Upewnij się, że beczki na deszczówkę są zabezpieczone przed zatopieniem.
W przypadku wykorzystywania zraszacza niewiele wody trafia do gleby. Większość wody zdąży wyparować do atmosfery lub trafi na liście roślin.
Podlewaj raczej rano niż wieczorem. Daje to roślinom czas na dobre wyschnięcie w ciągu dnia i zmniejsza ryzyko uszkodzenia liści i korzeni przez wilgoć. Gdy podlewa się rano, zmniejsza się ryzyko inwazji ślimaków.