MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Przewodnik po tym, jak używać obornika jako nawozu

10 grudnia 2020

Czy wiesz, że dostarczanie roślinom odpowiedniej ilości obornika i składników odżywczych zapewni Ci większe plony? Wybór obornika może być jednak niełatwy. Zebraliśmy kilka z naszych najlepszych wskazówek, aby pomóc Ci wybrać i zastosować ten sposób nawożenia roślin. 

Dlaczego powinieneś nawozić rośliny obornikiem?

Aby odnieść sukces w uprawie, niezbędna jest woda. Bez wody rośliny nie będą w stanie pobierać z gleby ważnych składników odżywczych i minerałów. Niestety, ziemia rzadko zawiera wystarczającą ich ilość. Dlatego też dodawanie obornika bogatego w składniki odżywcze jest konieczne, jeśli chcesz mieć zdrowe rośliny i wspaniałe zbiory. 

Jakie rośliny nawozić

Różne warzywa i kwiaty potrzebują różnych rodzajów składników odżywczych w różnych ilościach. Zebraliśmy listę roślin, które potrzebują minerałów wraz z podziałem na ich zapotrzebowanie.

Potrzeba wielu składników odżywczych - kapusta, brukiew, seler, ogórek, pomidor, dynia, kabaczek, czosnek i por.

Potrzeba umiarkowanej ilości składników odżywczych - rośliny korzeniowe, sałata, cebula, pietruszka i koper. Zbyt duża ilość minerałów może mieć negatywny wpływ na wzrost roślin.

Potrzeba mniejszej ilości składników odżywczych - ziemniaki, kukurydza i karczochy. 

Są też rośliny, które dostarczają glebie minerałów, na przykład: groch, fasola i inne rośliny strączkowe uwalniają składniki odżywcze w postaci azotu. Dobrze jest sadzić je obok roślin, które potrzebują takich właśnie substancji. Można również odczekać rok i uprawiać rośliny z większym zapotrzebowaniem na minerały w miejscu, gdzie wcześniej były rośliny uwalniające do gleby składniki odżywcze.

Jak wybrać obornik

Różne rodzaje obornika można podzielić na dwie grupy: stały i płynny. To, który z nich wybierzesz, zależy od tego, co wolisz i co jest dla Ciebie najpraktyczniejsze. 

Obornik stały

Największą zaletą stałego obornika jest to, że jest łatwy w dozowaniu i wystarcza na długi czas. Musi on zostać rozdrobniony, aby rośliny mogły go wchłonąć przez korzenie. Taki sposób oznacza, że mają one dostęp do składników odżywczych przez dłuższy czas. 

Istnieją różne rodzaje obornika stałego, które można wybrać w zależności od potrzeb roślin. Do wyboru jest na przykład nawóz krowi, kurzy czy biohummus. Biohummus obornik odzwierzęcy, który został przetworzony przez dżdżownice. Obornik stały może być zarówno mineralny jak i organiczny i występuje w postaci granulek lub pelletu. Alternatywą dla niego są pałeczki nawozowe, które doskonale nadają się do umieszczenia w doniczkach. 

Gnojówka

Płynne odżywki są silnie skoncentrowane i powinny być zmieszane z wodą przed podaniem ich roślinom. Można je stosować do roślin doniczkowych zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. To łatwy sposób na nawożenie większych roślin bez konieczności przekopywania ziemi. Istnieją dwa rodzaje płynnych nawozów do wyboru: organiczne i mineralne. Nawóz organiczny jest certyfikowany dla upraw ekologicznych i składa się z materiałów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, co oznacza, że musi zostać rozdrobniony zanim zostanie wchłonięty przez rośliny. Nawóz mineralny jest wchłaniany dużo szybciej.

Kiedy nawozić rośliny

Zwykła ziemia, którą można kupić w sklepie, rzadko składa się z wystarczającej ilości składników odżywczych, aby rośliny urosły duże i zdrowe. Jest tak, ponieważ pojedyncze nasionko jest na początku pełne wszystkiego, czego potrzebuje do wzrostu, aż do czasu, kiedy trzeba je przesadzić do nowej ziemi/doniczki. Gdy nasiona wykiełkują i nadejdzie czas ich przesadzenia, dobrze jest rozważyć zastosowanie gleby bogatszej w minerały. To, czy ziemia zawiera wystarczającą ilość składników odżywczych dla danej rośliny, zależy od jej rodzaju, od tego, ile witamin potrzebuje dana odmiana i jak długo ma rosnąć w tej samej glebie. 

Najlepszą radą jest rozpoczęcie uprawy i poznanie potrzeb swoich roślin. Im więcej i dłużej będziesz uprawiać, tym więcej będziesz wiedzieć o swoich roślinach - kiedy są zdrowe, a kiedy im czegoś brakuje. Jeśli nagle przestają rosnąć, żółkną im liście lub wyglądają mizernie pod innymi względami, prawdopodobnie nadszedł czas na nawożenie

Produkty powiązanePokaż wszystkie