Chociaż łatwo jest wysiać nowe pelargonie z nasion, warto przechować rośliny przez zimę. Pelargonie, które przetrwają zimę, często rosną większe i piękniejsze i można z nich uzyskać więcej roślin poprzez rozszczepianie.
W warunkach naturalnych pelargonia rośnie w miejscach charakteryzujących się suchymi, chłodnymi i lekkimi zimami, czyli wszędzie tam, gdzie nie ma naszego surowego klimatu zimowego. Pelargonie są wrażliwe na mróz i zimą muszą być przenoszone do pomieszczeń. Chociaż większość pelargonii przetrwa zimę w nieco niższej temperaturze pokojowej przy najjaśniejszym oknie, to jednak jest tam trochę za ciepło i trochę za ciemno, aby stworzyć im optymalne warunki. Chcesz zapewnić pelargonii najlepsze warunki? Oto kilka wskazówek.
Gdy tylko mogą pojawić się pierwsze przymrozki, należy przenieść pelargonie na zimowy odpoczynek. Zwykle widać po roślinie, że nadchodzi ten czas: zatrzymuje się wzrost, kwiaty stają się rzadsze, a liście mogą zacząć zmieniać kolor.
Możesz usunąć z pelargonii przywiędłe kwiaty i liście, ale nie musisz ich przesadzać. Lepiej jest przesadzać pelargonie wczesną wiosną, gdy ponownie zaczynają rosnąć. Niektórzy jednak wolą przesadzić rośliny do nowej ziemi lub przynajmniej wymienić wierzchnią warstwę gleby jesienią, jeśli doniczka spędziła całe lato na zewnątrz.
Najczęściej zaleca się zimowanie pelargonii w jasnych i wolnych od mrozu warunkach. Oznacza to 5–10 stopni i światło dzienne przez co najmniej 8–12 godzin.
Im cieplejsza temperatura, tym więcej światła potrzebuje pelargonia. Im chłodniej, tym mniej światła jest jej potrzebne. Dotyczy to wszystkich roślin doniczkowych. Jeśli zamierzasz zimować pelargonie w ciemności, temperatura powinna być nieco niższa (ale bez mrozu). Dobrze zrobi im też lekkie przycięcie.
Jesienią możesz przestać nawozić pelargonię, aby umożliwić jej odpoczynek. Gdy pelargonia przejdzie w stan hibernacji, podlewaj ją bardzo oszczędnie. Więcej na temat odżywiania roślin doniczkowych zimą możesz przeczytać tutaj.
Jeśli jednak masz kwitnące rośliny w temperaturze pokojowej i przy oświetleniu lampami do roślin, możesz podać im trochę składników odżywczych. To samo dotyczy uprawy pelargonii w systemie hydroponicznym w okresie zimowym.
Jeśli pelargonia stoi na oknie, zauważysz, kiedy ożyje! W marcu robi się jaśniej i twoje odpoczywające przez zimę pelargonie zaczną rosnąć. Jeśli masz je w chłodnej piwnicy, to jest to czas, aby je stamtąd zabrać. Wykorzystaj okazję, aby przyciąć uschnięte gałązki i ewentualnie przesadzić pelargonie do nowej ziemi.