Chcesz mieć więcej roślin w domu? Rozmnażanie roślin z sadzonek to świetny sposób, by zarówno zaoszczędzić pieniądze, przyozdobić dom roślinnością, jak i zrelaksować się i kreatywnie spędzić czas. Tutaj poznasz najczęstsze techniki rozmnażania roślin z sadzonek i uzyskasz przydatne wskazówki na drodze do Twojego nowego, zielonego domu!
Różne rośliny wymagają różnych technik rozmnażania. W niektórych przypadkach należy odciąć gałązkę rośliny, a w innych - liść. Jeśli pierwszy raz rozmnażasz rośliny z sadzonek, to na początek idealnymi do tego roślinami, będą koleus i pelargonia.
To najłatwiejszy i najczęstszy sposób rozmnażania roślin. Ta metoda może być stosowana w przypadku roślin, których liście rosną na łodydze lub na gałązce, jak na przykład u hibiskusa, koleusa i pelargonii. Wierzchołek gałązki utnij tuż nad parą liści. Usuń dolne liście z łodygi, ale zostaw 2-4 liście na górze.
Jest to świetna technika w przypadku kaktusów, takich jak Selenicereus grandiflorus (znany również jako Królowa Jednej Nocy, albo selenicereus wielkokwiatowy), i Euphorbia trigona (wilczomlecz trójżebrowy).
W tej metodzie odcinasz część łodygi rośliny. Odcięty fragment należy pozostawić na kilka dni, aby powierzchnia „rany” wyschła; zmniejsza to ryzyko zgnicia. Pamiętaj, która część odciętego kawałka była u dołu, ponieważ jest to korzeń, który później umieścisz w ziemi, najlepiej zmieszanej z piaskiem.
Sadzonki liściowe to praktyczna metoda rozmnażania roślin, ponieważ często z jednego liścia powstaje kilka nowych roślin. Odpowiednie do tego będą na przykład: Dracaena trifasciata (sansewieria gwinejska), begonia i sępolia fiołkowa. Metody są różne, w zależności od tego, którą roślinę chcesz rozmnażać.
W przypadku sansewierii gwinejskiej odetnij liść rośliny. Podziel go na kilka części o szerokości kilku centymetrów, a następnie umieść je w ziemi i podlej.
W przypadku begonii odetnij liść, a następnie podziel go na kilka części, w ilości zależnej od wielkości; każdy kawałek musi obejmować tak zwane nerwy liściowe, ponieważ to z nich tworzą się korzenie. Umieść kawałki liści w glebie i podlej je.
W przypadku roślin o mniejszych liściach, takich jak sępolia fiołkowa, odetnij liść, posadź cały liść w glebie, a następnie podlej go.
Jeśli masz w domu zielistkę Sternberga (roślinę-pająka), być może zauważyłeś, że czasami wypuszcza ona z liści cienkie, zwisające łodygi, czasami nazywane pajączkami. Możesz je oderwać i włożyć do wody. Dość szybko puszczą one korzenie, i można wtedy posadzić je bezpośrednio w glebie.
W przypadku roślin pnących, na przykład hoi różowej (kwiatu porcelanowego) i Hedery (bluszczu), najlepszą metodą jest oderwanie pnącza i pocięcie go na części o długości 8-10 cm. Z każdego kawałka usuń liście, zostaw tylko kilka u góry pnącza. Jeśli są jakieś „kikuty” gałązek nad liśćmi, odetnij je. Odcięte sadzonki włóż do ziemi i podlej.
Podczas rozmnażania roślin zwykle umieszcza się sadzonkę najpierw w wodzie, a następnie w doniczce z ziemią. Ale tak naprawdę wkładanie sadzonki do wody nie przynosi jakichś szczególnych korzyści. Korzenie, które wyrastają po umieszczeniu sadzonek w wodzie, nazywane są korzeniami wodnymi. Po przesadzeniu sadzonek do gleby wyrosną nowe korzenie, tzw. korzenie glebowe, a korzenie wodne nie będą już pełniły żadnej funkcji.
Oznacza to, że nie jest konieczne, aby najpierw umieszczać sadzonki w wodzie, ale jeśli chcesz, możesz to zrobić. Inni wolą sadzić sadzonki bezpośrednio w glebie. Eksperymentuj i znajdź najlepszy sposób dla siebie!
Kiedy rozmnażasz swoje rośliny, pamiętaj o używaniu ostrych, czystych narzędzi, takich jak nożyczki, sekator czy nóż. W przeciwnym razie na sadzonki mogą się dostać bakterie, co może doprowadzić do obumarcia roślin.
W przypadku stosowania metody z sadzonkami wierzchołkowymi, można je umieścić w doniczkach na rozsady. Zrób w doniczce trochę głębszy i większy otwór i umieść tam sadzonki.
Większość sadzonek wymaga bardzo dużo wilgoci, dlatego dobrym pomysłem jest użycie mini szklarni. Najlepszy czas na rozmnażanie roślin to od wczesnej wiosny do jesieni.