Przygotowanie ogrodu do zimy to nie tylko wykonywanie niezbędnych porządków - to również jesienny siew kwiatów, czyli rewelacyjny sposób na to, by przedłużyć sezon ogrodniczy, uzyskując w nagrodę piękne, barwne rośliny wiosną. Ogrodnictwo jesienne jest w sam raz dla gatunków preferujących niższe temperatury, o których napiszmy w poniższym artykule. Ciekawie też prezentuje się uprawa wewnętrzna z użyciem lamp, dzięki czemu można kontrolować warunki wzrostu, zapewniając swoim okazom optymalne oświetlenie oraz temperaturę. Zostań z nami, siej kwiaty jesienią!
Siew jesienny równa się wczesne kwitnienie wiosną wielu różnych gatunków, co ucieszy ogrodników tęskniących za pierwszymi oznakami ładniejszej aury po długiej zimie. Doskonale do tego celu nadają się rośliny jednoroczne. Wiele okazów, jak maki, nagietki, chabry czy lwie paszcze można siać jesienią. Przechodzą one naturalny proces zimnej stratyfikacji, polegający na wystawieniu nasion na niskie temperatury. Dzięki temu takie nasiona szybciej kiełkują na wiosnę, jak warunki na to pozwalają.
Jesienny siew ma dla nich ogromne znaczenie, zwłaszcza że wpływa na silniejszy system korzeniowy, a to automatycznie przekłada się na lepszy wzrost oraz kwitnienie. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać rośliny w domu, stosując do tego celu specjalnie lampy. Pozwala to rozpocząć siew nawet w najzimniejszych miesiącach. Tym sposobem każdy ogrodnik może cieszyć się z roślin już w bardzo wczesnym okresie, zanim jeszcze rośliny posiane do gruntu zaczną kwitnąć.
Jak widzisz, rośliny jednoroczne nadaj się perfekcyjnie do jesiennego siewu, ale nie tylko one, bo to samo powiemy o roślinach dwuletnich, takich jak stokrotki, naparstnice czy bratki. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by siać je od końca lata aż do początku jesieni. Trzeba jednak pamiętać, że najlepszymi miesiącami, aby je wysiać, są sierpień i wrzesień. Dzięki temu rośliny będą miały czas, aby rozwinąć system korzeniowy jeszcze przed nadejściem zimy.
Aby rośliny prezentowały się wyjątkowo na wiosnę, musisz pamiętać, by odpowiednio przeprowadzić siew - na dobrze przygotowanym, przepuszczalnym podłożu, bogatym w składniki odżywcze. Warto nasiona wysiewać płytko, a następnie delikatnie przykryć je cienką warstwą ziemi. Oczywiście, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, co zapewni roślinom odpowiednią wilgotność niezbędną do kiełkowania. Już po wschodach można je przesadzić na docelowe miejsce, można też pozostawić w zimowym okryciu (jak są wysiane bezpośrednio w gruncie).
Wiele dobrego powiemy też o jesiennym siewie bylin, który przynosi wiele korzyści pod postacią silnego wzrostu oraz obfitego kwitnienia w lecie. Wynika to z tego, że nasiona zyskują szansę na lepsze przystosowanie się do zimowych warunków (tzw. naturalne stratyfikowanie), co przekłada się na lepsze kiełkowanie wiosną. To w efekcie sprawia, że rośliny są bardziej odporne na choroby oraz szkodniki, ich korzenie zaś są mocniejsze, sięgając głębiej, dzięki czemu pozyskują cenne składniki odżywcze.
Jesienny siew bylin to jednak dużo więcej, gdyż pozwala wykorzystać naturalną wilgoć w glebie, co ma szczególnie znaczenie w przypadku młodych siewek, które potrzebują stałego nawilżenia do rozwoju. Co równie ważne, rośliny rozpoczynające wzrost jesienią, zyskują przewagę czasową nad chwastami. Mają więc łatwiejszy dostęp do światła, wody oraz składników odżywczych. Widzimy więc, że byliny wysiane jesienią zakwitną intensywnie w następnym sezonie, ciesząc pięknymi kolorami i zapachami.
Widzimy więc, że warto siać jesienią rośliny dwuletnie, rośliny jednoroczne i byliny, lecz powstaje pytanie: na jakie okazy najlepiej postawić? Żeby ułatwić to zadanie, wymienimy teraz rośliny, które nadają się do jesiennego siania.
Te kwiaty najlepiej kiełkują przed zimą, rozwijając małe siewki, które zimują i wiosną szybko rosną. Nasiona te warto przykryć liśćmi lub włókniną, żeby zapewnić im właściwą ochronę.
Te rośliny zaś nie kiełkują jesienią, lecz pozostają w ziemi, czekając na odpowiednie warunki wiosną. Siew odbywa się tuż przed zamarznięciem gleby lub na zamarzniętej ziemi, następnie zaś nasiona przykrywa się warstwą rozmarzniętej gleby.
Niektóre rośliny najlepiej rosną w kontrolowanych warunkach wewnętrznych. Do takich roślin należą: koleus, klon domowy i mimoza. Te kwiaty mogą być wysiewane w doniczkach lub skrzynkach w pomieszczeniach, co pozwala na lepsze kontrolowanie temperatury i wilgotności, niezbędnych do prawidłowego wzrostu.
Jak widzisz, siew kwiatów jesienią bardzo się opłaca, dlatego też zaplanuj go podczas nadchodzących miesięcy. Odwiedź sklep Nelson Garden, by kupić najlepszej jakości nasiona oraz akcesoria. Poznaj cenne porady przygotowane przez profesjonalnych ogrodników!