Dalie to okazałe piękności, które wspaniale prezentują się zarówno na rabatach, jak i w bukietach. Są to wdzięczne rośliny, które bujnie kwitną pod koniec lata i jesienią. Aby uzyskać wcześniejsze kwitnienie, można rozpocząć uprawę w pomieszczeniach wiosną.
Dalie można uprawiać z nasion, ale aby zapewnić sobie wytrzymałe, intensywnie kwitnące rośliny, można je uprawiać, sadząc bulwy, czyli tę część dalii, która rośnie pod ziemią. Można je hodować w pomieszczeniach w kwietniu, aby zyskać na czasie i mieć dorodną roślinę do wysadzenia.
Trzeba zacząć od sprawdzenie palcami bulw. Powinny być zbite mniej więcej tak, jak ziemniaki. Nawet jeśli bulwy wydają się wyschnięte, może być w nich życie. Więc mimo wszystko wsadź do ziemi!
Bulwy można umieścić w małych plastikowych torebkach, kartonach po mleku lub w doniczkach. Wypełnij doniczki lub plastikowe torebki niewielką ilością ziemi i włóż bulwę. Dodaj warstwę ziemi kwiatowej, włóż bulwę i przykryj kilkoma kolejnymi centymetrami ziemi. Odstaw w chłodne miejsce i po miesiącu lub gdy zauważysz wyrastającą roślinę, która szuka światła, masz sadzonkę z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.
Jeśli kupiłeś nowe bulwy dalii, dobrym pomysłem może być hodowanie bulw w plastikowych torbach, w których są dostarczane. Ważne jest, aby w pojemniku do sadzenia znajdowały się otwory drenażowe i nie podlewać zbyt obficie, zanim bulwy nie wykształcą pierwszych korzeni, tzw. odrostów. Bez nich bulwy nie mogą wchłaniać wody i dlatego łatwo gniją. Jeśli uprawiasz w plastikowych torebkach, będziesz w stanie zobaczyć odrosty na dnie torebek w ciągu kilku tygodni. Oznacza to, że można już zacząć podlewać trochę mniej.
Jeżeli przezimowałeś dalie i uzyskałeś naprawdę duże karpy, możesz skorzystać z okazji i podzielić je wiosną na bulwy. Kiedy dzielisz karpy, każda bulwa musi mieć oczka, czyli zawiązkę pędu. Można odciąć stare zawiązki, powstaną nowe.
Jeśli po podzieleniu dalii uzyskamy ściętą powierzchnię, warto przed posadzeniem jej w glebie pozwolić jej wyschnąć w temperaturze pokojowej. W przypadku sadzenia ich bezpośrednio do ziem ze świeżo ściętą powierzchnią istnieje duże ryzyko spleśnienia bulw.
Gdy bulwy zaczną rosnąć, należy je umieścić w chłodnym, jasnym miejscu, co zapobiegnie ich wyrastaniu w górę i sprawi, że staną się zdrowymi i dorodnymi roślinami.
Jeśli chcesz, aby rośliny bardziej się rozgałęziły, możesz je również przycinać. Nie wyrzucaj wierzchołka, to jest idealne miejsce cięcia. Umieść go w wodzie lub ziemi, a zapuści korzenie.
Jeżeli jesteś przygotowany, aby poczekać trochę dłużej na kwitnienie, bulwy trzeba wysadzić bezpośrednio na wybranym miejscu po ostatnim nocnym przymrozku. Sadzić należy na głębokość ok. 10 cm, w odległości 50–75 cm w zależności od wysokości odmiany.
Jeśli już „obudziłeś” bulwy w domu, rośliny muszą być zahartowane, tj. stopniowo przyzwyczajane do warunków zewnętrznych przez kilka godzin dziennie przed ich wysadzeniem. Rośliny nie tolerują przymrozków, dlatego często trzeba czekać do początku czerwca, aby je wysadzić.
Wskazówka! Dalie są bardzo wrażliwe na mróz. Jeżeli po posadzeniu ich przyjdzie przymrozek, nie martw się, najprawdopodobniej wyrosną znowu. Zamarza tylko to, co znajduje się nad ziemią.
Jeśli planujesz uprawiać dalie w doniczce lub koszyku, ważne jest, aby wybrać dobrze nawożoną ziemię. Dobrym pomysłem jest również dodanie warstwy granulek keramzytu na dno w celu odprowadzenia wody.
W okresie letnim należy zadbać o regularne podlewanie i nawożenie, ponieważ dalie rosną bardzo szybko w ciągu sezonu. Niezależnie od tego, czy dalie wsadzone są do ziemi czy do doniczki, trzeba usuwać zwiędłe kwiaty, a także skorzystać z okazji, aby wyciąć kwiaty na bukiety, wszystko w celu stymulowania lepszego kwitnienia. Wyższe odmiany często wymagają podwiązywania w połowie lata. Dalie mogą przetrwać kilka pierwszych przymrozków, jeśli zostaną przykryte włókniną, ale potem całkowicie się poddają, gdy temperatura spada.
Jeżeli bulwy mają być zachowane na przyszły rok, należy zaprzestać nawożenia dalii już we wrześniu. Gdy zaczynają się przymrozki, nadchodzi czas, aby wyjąć bulwy z ziemi, ponieważ w naszym klimacie nie mogą one przezimować w glebie. Pozwól im wyschnąć, usuń stare części rośliny i podziel ewentualnie duże karpy. Istnieje kilka sposobów przechowywania, ale najważniejsze jest, aby bulwy były przechowywane w miejscu zabezpieczonym przed mrozem, ciemnym i suchym. Po pewnym czasie można dodać trochę ziemi torfowej lub piasku, ale nie może być zbyt wilgotno.