Chrupiąca i smaczna zarówno świeża, jak i gotowana, a także bardzo szybko rosnąca! Przy wszystkich swoich zaletach może sprawiać nieco kłopotów – dopóki nie odkryjesz sekretu udanej uprawy. Odniesiesz sukces w uprawie kapusty pekińskiej, jeśli wysiejesz ją w odpowiednim czasie.
Kapusta pekińska to, jak sama nazwa wskazuje, roślina należąca do rodziny kapustowatych. Ma miękkie i chrupiące liście i można ją opisać jako skrzyżowanie kapusty włoskiej z sałatą lodową. Często w lokalnych sklepach warzywnych występuje pod nazwą kapusty chińskiej.
Kapustę pekińską można wysiewać bezpośrednio w miejscu sadzenia, ale doskonale nadaje się także do uprawy wstępnej w domu. Rośnie szybko i często można ją zbierać już po dwóch miesiącach od wysiewu. Kapusta pekińska najlepiej rośnie w glebie bogatej w składniki odżywcze, dobrze zdrenowanej. Wskazane jest, by gleba, w której rośnie, równomiernie utrzymywała wilgotność, dlatego należy ją podlewać, gdy zaczyna być zbyt sucha.
Podobnie jak w przypadku innych roślin kapustowatych, jej liście lubią podgryzać insekty. Zawsze można zabezpieczyć rośliny siatką na kapustę lub włókniną.
Rzadko występują problemy z kiełkowaniem nasion kapusty pekińskiej, ale ta odmiana kapusty lubi zakwitnąć. Głównie upały i zbyt duża ilość światła dziennego (krótkie noce) mogą powodować nadmierny wzrost rośliny. Kapusta pekińska nie staje się przez to niejadalna, ale ma wtedy mniej liści, które nie przylegają do główki.
Dobrym pomysłem jest wysianie kapusty pekińskiej w lipcu. To właśnie wtedy noce zaczynają się wydłużać, co doskonale jej służy. Kapusta pekińska nie jest szczególnie wrażliwa na mróz i rośliny mogą pozostawać na zewnątrz do jesieni.
Kapusta pekińska jest głównym składnikiem kimchi – tradycyjnej koreańskiej potrawy fermentowanej. Kimchi jest bardzo smaczne, ale kapusta pekińska ma o wiele więcej zastosowań. Dzięki swojej chrupiącej konsystencji świetnie nadaje się do jedzenia na surowo. Można ją poszatkować i wykorzystać do sałatki do pizzy lub użyć liści do zawijania. Kapusta pekińska świetnie nadaje się do przygotowywania, np. w woku lub na grillu.