Jeśli jeszcze nie uprawialiście mangoldu w domu, czas spróbować! Mangold jest jednym z najłatwiejszych w uprawie warzyw liściastych. Gdy liście wyrosną, można je zbierać wielokrotnie, aż do późnej jesieni. Mangold jest rośliną dwuletnią i często wytrzymuje nawet ostrą zimę.
Jednym z naszych najłatwiejszych w uprawie warzyw jest mangold. To liściaste warzywo można wysiewać partiami już w lipcu. Daje obfite plony w kilku turach przy niewielkim wysiłku. Dostępnych jest kilka odmian, które zapewniają piękny kolor w ogrodzie warzywnym lub w doniczce. I trzeba dodać, że mangold zawiera mnóstwo witamin i ma inne zalety. Wspaniałe warzywo!
Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy wysiać mangold bezpośrednio do ziemi, gdy temperatura wynosi od 10 do 20 stopni. Najczęściej nasiona wysiewa się w maju, czerwcu i lipcu, dzięki czemu mangold można zbierać od lipca do października, a przy odrobinie szczęścia nawet dłużej. Po zerwaniu liści szybko wyrastają nowe, które utrzymują się przez całe lato i jesień – oczywiście pod warunkiem, że od czasu do czasu rośliny są podlewane.
Mangold może być jak najbardziej uprawiany w doniczce. Należy się tylko upewnić, czy w miejscu, w którym znajduje się doniczka, nie jest zbyt gorąco (powyżej 25 stopni), ponieważ może to utrudnić kiełkowanie nasion. Nie zapominaj o podlewaniu i utrzymywaniu wilgotności gleby w okresie kiełkowania.
Mangold jest również rośliną dekoracyjną i można ją łączyć w donicach np. z aksamitkami wąskolistnymi, które są także jadalne.
Szybko rosnące warzywa liściaste są szczególnie dobrze przystosowane do hydroponiki, również mangold. W uprawie hydroponicznej woda i składniki odżywcze zapewniają roślinom dobre warunki do intensywnego wzrostu. Podobnie jak w przypadku uprawy w glebie, można zbierać liść po liściu przez długi okres.
Mangold dzięki swoim łodygom w kolorze żółtym, czerwonym lub białym (dostępny w różnych odmianach) wprowadza do ogrodu wspaniały kolor. Zawiera również wiele substancji, które są dobre dla zdrowia organizmu, w tym luteinę i zeaksantynę, karotenoidy i magnez. Należy pamiętać, że mangold, podobnie jak wiele innych warzyw liściastych (np. szpinak), zawiera azotyn i nie należy go spożywać w nadmiarze.
Mangold jest rośliną dwuletnią i może przezimować. Jesienią należy przykryć liśćmi.
Zazwyczaj liście mangoldu zbiera się stopniowo. Niezależnie od tego, czy zrywa się liście, czy ścina całą roślinę, wkrótce pojawią się nowe liście. Zacznij zbierać z rośliny, gdy osiągnie ona około jednego decymetra. Liście są bardzo podobne do szpinaku i mogą być wykorzystywane w ten sam sposób. Łodyga, na której rosną liście, może być gotowana w taki sam sposób jak szparagi. Jeśli mangold zakwitnie, można również jeść pędy kwiatowe.
W tym celu należy lekko podgotować liście mangoldu, a następnie usmażyć je z odrobiną oliwy z oliwek i czosnku. Doskonale nadaje się do jedzenia jako część obiadu. Przy podawaniu posypujemy ziarnami słonecznika. Mangold sprawdza się również w tarcie lub lasagne z orzeszkami pinii i suszonymi pomidorami. Wyjątkowo smaczny!
Jeśli zbierzesz liście, zanim będą zbyt duże, świetnie będą smakować na kanapce lub w sałatce. To wspaniałe uczucie, gdy w letni poranek widzisz swój mangold w ogrodzie lub na tarasie. Nie można się wtedy powstrzymać od zerwania liści!