MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

3 sposoby na uprawę pietruszki

03 sierpnia 2021

Pietruszka to zioło uwielbiane przez miliony ludzi na całym świecie - i rozumiemy dlaczego! Dzięki swojemu świeżemu smakowi i soczystej zielonej barwie ożywia większość potraw. Nasiona pietruszki mogą być nieco wolne na początku, ale kiedy już wykiełkują, są niezwykle łatwe w uprawie!

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz uprawiać pietruszkę

Uprawiając pietruszkę należy pamiętać, że nasiona kiełkują raczej powoli. Nawet w ciepłej wiosennej lub letniej glebie nierzadko mija miesiąc, zanim pojawią się pierwsze kiełki. Bądź cierpliwy i trzymaj nasiona w wilgotnej glebie - po kilku tygodniach zobaczysz zielone pędy!

nelson_garden_three_ways_to_grow_parsley_image_2.jpeg

1. Jak uprawiać pietruszkę na zewnątrz

Pietruszka może być wysiewana przez cały rok - nawet zimą! Nasiona lub rośliny hibernują, a kiedy poczują wiosnę, wykiełkują. Pietruszka najlepiej rośnie na słońcu lub w lekkim cieniu, w glebie bogatej w składniki odżywcze.

Jedną z najlepszych rzeczy w jej uprawie jest to, że gdy nasiona wykiełkują, będziesz mógł cieszyć się zbiorami przez długi czas. Pietruszka jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że kończy swój cykl życiowy w ciągu dwóch sezonów wegetacyjnych. Jeśli pozwolisz pietruszce zakwitnąć, na przykład późnym latem, wytworzy kwiaty i zawiąże nasiona, a następnie wyrośnie ponownie w następnym sezonie wegetacyjnym.  

W przypadku uprawy na zewnątrz, na przykład na grządkach lub w skrzynkach, pietruszka nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętaj jednak o podlewaniu, aby utrzymać glebę odpowiednio wilgotną. W przypadku uprawy w doniczce konieczne jest częstsze podlewanie, ponieważ ziemia wysycha szybciej.

nelson_garden_three_ways_to_grow_parsley_image_3.jpeg

2. Jak uprawiać pietruszkę w pomieszczeniach

Pietruszka jest doskonałym ziołem do uprawy w domu w małych doniczkach lub na tacach. W ten sposób można mieć świeże zioła do wykorzystania w kuchni niezależnie od pory roku. Ponownie, wymagana jest cierpliwość, ale kiedy już wykiełkuje, będzie można dość szybko zbierać plon. Aby pietruszka rosła duża i zdrowa, potrzebne są światło i minerały. Najlepiej używać lamp do uprawy, szczególnie w okresie zimowym. 

Zadbaj o wystarczającą ilość gleby, najlepiej na co najmniej 10 centymetrów głębokości w doniczce, tacy lub pudełka, w której będzie uprawiana.  

W przypadku uprawy w pomieszczeniach, należy pamiętać, że rośliny mogą nie wyrosnąć tak duże i bujne, jak w przypadku hodowli na zewnątrz. Pietruszkę uprawianą w pomieszczeniach można zazwyczaj zbierać dwa lub trzy razy, zanim roślina zakończy swój cykl życiowy. 

3. Jak uprawiać pietruszkę w domu bez gleby

Alternatywą dla uprawy w glebie jest uprawa hydroponiczna, czyli uprawa w wodzie, na przykład w takiej skrzynce do uprawy hydroponicznej. Ta metoda jest szczególnie praktyczna, ponieważ pietruszka może wykiełkować szybciej niż w glebie. Po około 6-7 tygodniach można rozpocząć zbiory.

nelson_garden_three_ways_to_grow_parsley_image_4.jpeg

Jaką odmianę wybrać 

Teraz, gdy już wiesz, jak chcesz uprawiać pietruszkę, nadszedł czas, aby zdecydować, którą odmianę wybrać. Pietruszkę można podzielić na dwie grupy: o liściach kędzierzawych i gładkich. Każda grupa ma swoje odmiany. Pietruszka gładka jest uważana za ostrzejszą w smaku niż kędzierzawa, ale na rozwój smaku roślin ma wpływ dostęp do słońca, wody i składników odżywczych. 

Jak zbierać i przechowywać pietruszkę

Zbieraj pietruszkę łodyga po łodydze - tak jak się zbiera kwiaty. Dzięki temu łatwiej się odrodzi.

Najlepszą opcją na dłuższe przechowywanie pietruszki jest jej zamrożenie. Pietruszka może być również suszona, choć traci wtedy część swoich walorów smakowych. Przechowując pietruszkę w jeden z tych sposobów, będziesz mieć zawsze pod ręką pyszny dodatek do wielu dań niezależnie od pory roku!

Narzędzia i akcesoria ogrodniczePokaż wszystkie