MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

6 roślin do uprawy latem

05 maja 2021

Większość roślin wymaga wstępnej uprawy wiosną, aby można było zbierać ich plon latem. Ale jeśli nie miałeś czasu, zapomniałeś lub latem zdałeś sobie sprawę, że chcesz rozpocząć uprawę - nie martw się. Oto kompletna lista roślin, które można uprawiać latem!

1. Latem uprawiaj zielone rośliny liściaste 

Zielone warzywa liściaste, takie jak sałata, rukola, boćwina, burak i szpinak, są roślinami wygodnymi w uprawie, ponieważ można je sadzić praktycznie wszędzie. Wysiewaj je bezpośrednio do ziemi w ogrodzie lub w szklarni, w skrzynkach na wkłady lub na tacach do uprawy. Warzywa liściaste rosną stosunkowo szybko, więc nawet jeśli spóźnisz się z ich uprawą, prawdopodobnie będą gotowe do zbioru przed końcem lata. Na przykład szpinak jest idealny do rozpoczęcia uprawy pod koniec lipca.

Sałata może nie chcieć rosnąć, jeśli podłoże jest zbyt ciepłe. Podczas gorącego lata lub w najcieplejsze letnie dni, jeśli to możliwe, przenieś uprawę sałaty w cień. Najgorętszy okres lata nie jest najlepszym momentem na rozpoczęcie uprawy sałaty.

Sallat-Litlte-Gem-MD.jpg

2. Latem uprawiaj jarmuż

Jarmuż jest doskonałym wyborem do uprawy latem, zwłaszcza w lipcu. W tym czasie łatwo kwitnie i stosunkowo szybko rośnie. Wysiej nasiona w donicach paletowych w swoim ogrodzie, w dużej donicy na balkonie lub na tacy w kuchni.

Niektóre odmiany roślin, na przykład kapusta czerwona, biała i włoska wymagają wcześniejszej uprawy, aby zdążyły wykształcić „główki” przed końcem lata. Jeśli jednak spóźnisz się z ich uprawą, możesz zebrać ich liście późnym latem lub wczesną jesienią. Brokuły i kalafiory również wymagają wstępnej uprawy, w przeciwnym razie nie osiągną pełnej wielkości. Ale tak jak wyżej: możesz zbierać ich liście, nawet jeśli przegapisz uprawę wstępną.

Pak-choi_Lovisa-back.jpg

3. Latem uprawiaj cebule

Cebula dymka jest idealna do uprawy w cyklach w okresie letnim i rośnie stosunkowo szybko. Por to kolejny pomysł na uprawę latem, ale nie zdąży już urosnąć do swoich pełnych rozmiarów. Może też mieć krótszą datę ważności po zebraniu, więc nie czekaj ze zjedzeniem go. Pomimo swojej wielkości, smak jest nadal wspaniały!

Salladslök-LB.jpg

4. Latem uprawiaj zioła

Zioła, takie jak koperek, szczypiorek, bazylia, melisa, oregano i pietruszka, dobrze się rozwijają, gdy są sadzone latem. Jeśli uprawiasz w doniczkach, możesz trzymać je zarówno w domu, jak i na zewnątrz. W ten sposób uchronisz je przed ulewnym deszczem lub ostrym słońcem, co może przedłużyć ich żywotność. Jeśli jesienią uprawa nadal wygląda zdrowo, możesz jeszcze bardziej przedłużyć jej wegetację, używając lamp do uprawy.

Huvudbild-persilja.jpg

5. Latem uprawiaj warzywa korzeniowe

Rzodkiewki można uprawiać cyklicznie w okresie letnim. Lubią mieć wilgotne podłoże i nie rozwijają się, jeśli gleba jest zbyt sucha - to jeden z powodów, dla których rzodkiewki mają trudności ze wzrostem w najcieplejszym okresie lata. Rozsądnie jest zatem unikać siewu pierwszej partii rzodkiewki w tym czasie lub wstrzymać uprawę cykliczną na ten moment.

Marchew również można uprawiać cyklicznie w okresie letnim. Najlepiej zbierać ją późnym latem lub wczesną jesienią. Niektóre marchewki można wysiewać latem, a następnie zbierać zimą, gdy hibernują w glebie.

Pasternak rośnie wolniej niż marchew. Uprawiany w ciepłym, dobrze przepuszczalnym miejscu latem, będzie gotowy do zbioru jesienią. Buraki rosną nieco szybciej, ale również nadają się do zbioru jesienią, jeśli rozpoczynamy uprawę latem.

IGP1641-1024x685.jpg

6. Latem uprawiaj rośliny strączkowe

Groch cukrowy, bób i fasola również mogą rosnąć cyklicznie w okresie letnim. Wysiewając fasolę i groszek w cyklach, uzyskuje się dłuższy okres zbioru. Niektóre odmiany można zbierać dopiero w październiku. Większość rodzajów fasoli i grochu można wysiewać w pomieszczeniach i na zewnątrz. Rośliny strączkowe potrzebują dużo wody, dlatego należy utrzymywać odpowiednią wilgotność gleby przez cały czas i regularnie je podlewać.

sockerartor_barn.jpg