MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Uprawa w kołnierzu paletowym

11 kwietnia 2023

Wszystko staje się łatwiejsze, gdy uprawia się w paletowych kołnierzach! Łatwo jest usunąć chwasty, kontrolować szkodniki i wygodnie jest przykryć uprawę włókniną, a co najlepsze, wiosną gleba szybciej się nagrzewa.

Jak: Uprawa w kołnierzach paletowych

Nelson_Garden_Odla_Odla_i_pallkrage_1_AC.jpg

1. Upewnij się, że powierzchnia jest płaska. Usuń wystające kamienie, gałęzie i inne. Przykryj planowane miejsce sadzenia roślin pokrywą ziemną.

Nelson_Garden_Odla_Odla_i_pallkrage_2_KH.jpg

2. Ustaw kołnierze paletowe, co najmniej dwa na wysokość, a najlepiej trzy w przypadku warzyw o głębokim systemie korzeniowym, np. warzyw korzeniowych takich jak marchew czy pasternak.

3. Wypełnij kołnierz palety ziemią, prawie po brzegi. Jeśli uda nam się zdobyć obornik koński, dobrze jest go wymieszać 50/50 z pozostałą częścią z ziemią. Jeśli obornik nie jest dobrze dobrany, na początku sezonu zapewni ciepło w uprawie, co jest dużym plusem, ponieważ rośliny lubią czuć się trochę ciepło wokół “stóp", ale nieco chłodniej wokół “głowy". Ponadto nasiona chwastów giną, gdy obornik się pali.image7hle.png

4. W przejściach między kołnierzami palet można wybrać pokrycie materiału ziemnego korą okładkową, żwirem lub płytkami ogrodowymi - w zależności od gustu i oszczędności.

Nelson_Garden_Odla_Odla_i_pallkrage_3_KH.jpg

5. Chroń swoje uprawy i stwórz mini szklarnię z pomocą obręczy do kołnierzy paletowych i tkaniny włóknistej. Obręcze kołnierza paletowego to metalowe wsporniki, które mocuje się do kołnierzy paletowych, umożliwiając przykrycie grządki tkaniną z włókna lub innym materiałem ochronnym. W ten sposób powstaje efekt mini szklarni, który może pomóc w ochronie roślin przed szkodnikami, ekstremalnymi temperaturami i innymi czynnikami środowiskowymi.

6. Zacznijmy uprawiać!

Tekst i zdjęcie: Anna Forslund