MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Dlaczego powinieneś uprawiać warzywa dla celów dekoracyjnych

06 maja 2021

Tradycyjnie ogrody zostały podzielone na dwa obszary: część ozdobna z kwiatami, część jadalna z warzywami. Ostatnio jednak poddaliśmy weryfikacji, które rośliny uważamy za piękne i dekoracyjne. W rezultacie nowy trend polega na wspólnej uprawie warzyw i kwiatów lub uprawie warzyw tam, gdzie wcześniej rosły tylko kwiaty.

Jeśli zazwyczaj uprawiasz w swoim ogrodzie tylko kwiaty, dlaczego by nie poświęcić trochę miejsca na warzywa, planując następną uprawę? Eksperymentuj, a znajdziesz swoje ulubione ozdobne warzywa!

Uprawiaj warzywa i kwiaty razem

Uprawiając zarówno warzywa jak i kwiaty, nagle mamy do wyboru znacznie więcej roślin! Może masz ulubiony kwiat - taki, który uważasz za wyjątkowo piękny? Znajdź zatem także swoje ulubione warzywo. Następnym razem, gdy będziesz robić zakupy w sklepie ogrodniczym, rozejrzyj się po dziale warzywnym lub przejrzyj naszą ofertę nasion warzyw i ziół.

Fiołki to roślina uważana zarówno za dekoracyjną, jak i jadalną. Dlaczego nie uprawiać na przykład papryczek chili albo cukinii z tego samego powodu? Są równie piękne!

Niektóre miasta uprawiają jednocześnie kwiaty i warzywa, aby znormalizować występowanie warzyw jako elementu dekoracyjnego w miejscach/ogrodach publicznych. W ten sposób ludzie przyzwyczajają się do tego pomysłu i staje się on inspiracją dla ich własnych upraw w domu.

Dekorativa-grönsaker-3-majs-mangold.jpg

Wybierz warzywa kierując się kolorem i kształtem

Jarmuż stał się ostatnio popularny w uprawie ze względu na swój dekoracyjny wygląd. Ponieważ szczyt sezonu przypada dla niego na jesień, wiele sklepów ogrodniczych sprzedaje jarmuż jako jedną z roślin nadających się na plantacje jesienne. Wybierz jarmuż w kolorze fioletowym, czerwonym lub czarnym, aby Twój ogród był bardziej kolorowy.

Pomidory i chili ze swoimi czerwonymi owocami stanowią piękny element dekoracyjny zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Papryka to kolejne kolorowe warzywo świetne do dekoracji. Jeśli wybierzesz odmiany słodkiej papryki, takie jak Snacking Purple, otrzymasz piękne fioletowe owoce.

Inne kolorowe rośliny do uprawy w doniczkach to na przykład truskawki, boćwina lub nasza własna mieszanka Baby Leaf Mix, składająca się z różnych rodzajów sałat w różnych kolorach. Idealne zarówno do dekoracji, jak i do jedzenia!

Dekorativa-grönsaker-grönkål-svartkål.jpg
Na tym miejskim skwerku jarmuż rośnie obok kwiatów i innych najczęściej sadzonych roślin. Zdjęcie: Lovisa Back

Uprawa warzyw jest dobra dla środowiska

Uprawa warzyw to nie tylko zabawny i kreatywny sposób na udekorowanie ogrodu, ale także korzyść dla środowiska. Uprawiając własne warzywa, nie używa się pestycydów, nie jets potrzebny transport ani opakowanie.

Jakie warzywa w sklepie spożywczym kupujesz najczęściej? Spróbuj uprawiać je samodzielnie w swoim ogrodzie. W ten sposób zaoszczędzisz również pieniądze.

Dekorativa-grönsaker-9-kål-persilja.jpg

Uprawa warzyw jest łatwa

Warzywa niekoniecznie muszą być trudniejsze w uprawie niż kwiaty. W zależności od tego, co zdecydujesz się hodować, niektóre kwiaty wymagają takiej samej pielęgnacji, jak warzywa. Jeśli jesteś początkującym, możesz zacząć od uprawy na mniejszą skalę, na przykład w doniczkach.

Jeśli zauważysz, że twoje warzywa lub kwiaty zatrzymały się w fazie wzrostu lub wyglądają na nieco zwiędłe i słabe, może to oznaczać, że potrzebują dodatkowych składników odżywczych. Aby im je zapewnić, użyj płynnego nawozu do roślin lub pałeczek nawozowych. Do wyboru jest sporo odżywek do różnych rodzajów warzyw i kwiatów. Możesz również przygotować własny nawóz, na przykład dodając do ziemi kompostu.

Dekorativa-grönsaker-14-solros.jpg

Rozmnażanie roślinPokaż wszystko