MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Gnojówka z pokrzyw – przygotuj ją w następujący sposób

05 May 2022

Jeśli masz pokrzywy i już znudziła ci się zupa pokrzywowa, możesz wykorzystać je do swoich roślin. Gnojówka z pokrzywy strasznie śmierdzi, ale jest bezcenna dla twoich roślin, które pokochają cię za nią. 

Gnojówka z pokrzywy jest prosta do przygotowania, a rośliny ją uwielbiają. Do przygotowania gnojówki z pokrzywy potrzebne są tylko pokrzywy, woda i pojemnik z pokrywą, np. wiadro lub beczka, w zależności od tego, ile gnojówki z pokrzywy chcesz przygotować.

Nelson_Garden_Nettlewater_image_2.jpg

Co korzystnego dla twoich upraw zawierają pokrzywy?

Pokrzywy zawierają dużo azotu oraz innych ważnych witamin i minerałów, potrzebnych roślinom do wzrostu. Azot jest szczególnie ważny w fazie wzrostu roślin, ponieważ wspomaga wzrost liści. Odpowiednia ilość gnojówki z pokrzyw dobrze wpływa na wszystkie rośliny, ale zbyt duża ilość azotu może opóźnić kwitnienie roślin kwitnących.

Skąd wiadomo, że rośliny cierpią na niedobór azotu?

Rośliny cierpiące na niedobór azotu stają się jaśniejsze, a ich wzrost ulega spowolnieniu. Pierwszą oznaką niedoboru azotu jest żółknięcie starych liści.

Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy:

  1. Nazbieraj pokrzyw do wiadra.
  2. Napełnij wiadro wodą, tak by zakryła pokrzywy i przykryj pokrywką.
  3. Teraz rozpoczyna się rozkład pokrzyw, od czasu do czasu zamieszaj wodę z pokrzywami patykiem. 
  4. Po około dwóch tygodniach gnojówka jest gotowa, pozostają w niej tylko grube łodygi z pokrzyw. Możesz dodać do kompostu.
  5. Gnojówka z pokrzywy jest teraz bardzo skoncentrowana i zbyt mocna dla roślin. Dlatego wymieszaj jedną część gnojówki z dziewięcioma częściami wody. Wtedy uzyskasz odpowiednią ilość składników odżywczych dla twoich roślin. 

Jeśli umieścisz beczkę na słońcu, proces rozkładu będzie przebiegał szybciej.

Pokrzywy można zbierać przez cały sezon. Chociaż młode, wiosenne pokrzywy zawierają więcej składników odżywczych, duże pokrzywy są również pożyteczne. Dlatego też możliwe jest przygotowywanie nowej gnojówki z pokrzywy przez cały czas trwania sezonu wegetacyjnego.

Nelson_Garden_Nettlewater_image_1.jpg

Kiedy należy podlewać rośliny gnojówką ze składnikami odżywczymi?

Po ulewnym deszczu warto podlać rośliny gnojówką z pokrzywy, ponieważ gnojówka bez problemu wsiąknie w grunt. Podlewaj ziemię wokół roślin, a nie rośliny z góry.