MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Jak wysiewać na tacach do uprawy?

14 kwietnia 2021

Tace do uprawy nie tylko oszczędzają czas i miejsce, ale także zapewniają silne sadzonki o mocnych korzeniach. Taca do uprawy jest idealna do mniejszych hodowli!

Tace do uprawy, tace do wysiewu, tace na wkłady - inne nazwy, ta sama funkcja. W Nelson Garden nazywamy je tacami na miniwkłady, ale niezależnie od nazewnictwa, narzędzie to jest najlepszym przyjacielem hodowcy. Jego największą zaletą jest fakt, że pozwala zmieścić wiele sadzonek na niedużej powierzchni. Gdy nadejdzie czas na przesadzanie, będziesz mieć małe i doskonale ukształtowane rośliny, które są łatwe w pielęgnacji.

Na rynku dostępne są tace z miejscem na około 100 wkładów, co daje taką samą ilość roślin. Dla tych, którzy uprawiają na mniejszą skalę, wygodniejsze są mniejsze tace do uprawy, takie jak nasze tace na miniwkłady. Można je łatwo transportować między domem a ogrodem podczas wypełniania zagłębień ziemią.

Minipluggbrätte-Nelson-2-Garden-Annika-Christensen.jpg
Zdjęcie: Annika Christensen

6 wskazówek, jak wysiewać w tacach na miniwkłady:

Wysiew na tacach do uprawy wcale nie jest trudny. Oto przewodnik, jak to zrobić - od początku do przesadzenia! Potrzebujesz tylko tacy do uprawy, korytka, wkładów lub ziemi i trochę nasion!

1. Wypełnij zagłębienia w tacach wkładami lub ziemią. Nasze wkłady wykonane zostały z nadającego się do kompostowania włókna kokosowego, torfu i dodatków odżywczych. W dalszej części wyjaśnimy zalety gotowych wkładów.

2. Umieść tacę w korytku, a następnie wlej do niego wodę. Pozwól wkładom lub ziemi wchłonąć wodę, aż będą całkowicie wilgotne.

3. Kiełkowania, tym więcej nasion potrzeba, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wzrostu nasion w każdym zagłębieniu.

4. Umieść tacę do uprawy w ciepłym i jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Najlepiej użyj pokrywy z otworami wentylacyjnymi, zadziała jak mini szklarnia i pomoże utrzymać wilgotność wkładów lub ziemi.

Minipluggbrätte-minidrivhus-Nelson-Garden-Annika-Christensen.jpg
Najlepiej użyć pokrywy z otworami wentylacyjnymi. Będzie ona działać jak mini szklarnia i utrzyma wilgotność wkładów lub ziemi. Zdjęcie: Annika Christensen

5. Utrzymuj wkłady lub ziemię wilgotne i podlewaj je od spodu, wlewając wodę do korytka poniżej. Należy unikać zalewania mniejszych roślin zbyt dużą ilością wody. Podlewając je od spodu, unikniesz tego problemu, a także pobudzisz korzenie do wzrostu w dół.

6. Podczas przesadzania, delikatnie wypchnij wkład od spodu. Dzięki temu uzyskasz idealnie ukształtowaną roślinę do umieszczenia w doniczce lub w ogrodzie.

Minipluggbrätte-Nelson-Garden-Markus-Danielsson.jpg
Wysiej tyle nasion, ile roślin chcesz docelowo otrzymać, plus kilka dodatkowych - na wypadek, gdyby niektóre nasiona nie wykiełkowały. Zdjęcie Markus Danielsson

Czego użyć: ziemi czy wkładów?

Ziemia i wkłady służą temu samemu celowi, ale mają różne zalety. Możesz nie być do końca pewien, co wybrać. Oto różnice między wkładami z ziemią oraz korzyści płynące z ich stosowania.

Do wyboru jest kilka rodzajów gleby. Jest ona przystosowana do różnych etapów uprawy i pod różne rodzaje roślin. Dostępna jest na przykład ziemia pod uprawę wstępną, rośliny doniczkowe lub kwiaty. Ogólnie mówiąc, dobra ziemia powinna być drobna i raczej luźna/przepuszczająca powietrze. Ten rodzaj gleby jest idealny do wypełnienia zagłębień w tacy do uprawy. Jeśli wybierzesz ziemię organiczną, możesz mieć pewność, że twoje rośliny będą rosły w glebie nawożonej wyłącznie naturalnym obornikiem.

Minipluggbrätte-Nelson-jord-Garden-Annika-Christensen.jpg
Wypełnij zagłębienia wkładami lub ziemią. Zdjęcie: Annika Christensen

Istnieją również różne rodzaje wkładów do uprawy. Jeśli nadszedł czas na przesadzanie, a chcesz zasadzić swoje wkłady w ziemi, ważne jest, aby były one biodegradowalne. W Nelson Garden możesz kupić wkłady, które składają się z włókna kokosowego, torfu i składników odżywczych. Są zarówno biodegradowalne jak i zapewniają roślinom świetny start.

Wkłady mają tendencję do utrzymywania bardziej równomiernego poziomu wilgoci w porównaniu do zwykłej gleby. Ponadto, ponieważ nie musisz za każdym razem wyciągać worka z ziemią, oszczędzasz czas i miejsce. Wkłady są wyjątkowo wygodne, jeśli chcesz przeprowadzić uprawę wstępną wczesną wiosną. Używając ich, twoje rośliny będą silne i ładnie ukorzenione, gdy nadejdzie czas na przesadzanie.

Minipluggbrätte-Nelson-stegförsteg-Garden-Annika-Christensen.jpg
Używając tacy do uprawy, unikasz niszczenia korzeni roślin podczas ich przesadzania. Zdjęcie: Annika Christensen

Rozmnażanie roślinPokaż wszystko