MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Jakie nasiona wysiewać na początku roku

22 marca 2023

Gdy na zewnątrz jest zimno i ciemno, kiełkowanie roślin może się wydawać czymś odległym, ale niektóre kwiaty i warzywa muszą wcześnie trafić do ziemi. Długi czas kiełkowania lub długi czas rozwoju powodują, że niektóre nasiona trzeba wysiewać już w pierwszych miesiącach roku.

Powodem, dla którego warto rozmnażać nasze rośliny, czyli wysiewać nasiona w pomieszczeniach zamiast czekać, aż rozmarzną w polu, jest czas rozwoju roślin. Wykiełkowanie lub wyrośnięcie po prostu wymaga czasu. Zanim w kwietniu powrócą jasne dni, aby odnieść sukces, trzeba wyhodować wstępnie wysiane rośliny pod oświetleniem.

Dlaczego niektóre nasiona należy wysiewać wcześniej niż inne?

Odmiany, które należy wysiewać na początku roku, to te, które potrzebują więcej czasu, aby wykiełkować lub wyrosnąć. Zwykle są to warzywa i kwiaty, które pochodzą z cieplejszych rejonów świata i po prostu potrzebują nieco więcej ciepła, niż może zapewnić nordyckie lato.

O czym trzeba pomyśleć?

Najważniejszą rzeczą podczas wysiewu nasion zimą i wczesną wiosną jest zapewnienie roślinie wystarczającej ilości światła, gdy tylko wynurzy się ona ponad powierzchnię gleby. Bez wystarczającej ilości światła twoje wysiłki nie dadzą optymalnego efektu. Ciemność może skutkować uzyskaniem chudych i słabych roślin, bez dobrego startu. Mogą one łatwo zostać prześcignięte przez późniejsze sadzonki, które, choć zaczynają z opóźnieniem, stają się pulchnymi małymi roślinkami, bo dzięki światłu mają się znacznie lepiej. 

Małe wstępnie wyhodowane rośliny, które rosną w chłodnym miejscu z dodatkowym oświetleniem. Nasiona wysiane w styczniu i lutym potrzebują jak najwięcej światła. Zdjęcie: Annika Christensen

Jakie warzywa mogę siać wcześnie?

Nasiona, które należy wysiać w pierwszej kolejności to chili i papryka. Niektóre rodzaje chili można z powodzeniem umieścić w ziemi już przed świętami. 

Luty to czas wysiewu bakłażana i karczocha - dwóch ciepłolubnych faworytów, którzy cenią długie lato. Wcześnie siać warto też por.

Nawet truskawki zaczynają bardzo wolno, więc bądź cierpliwy, gdy wydaje się, że nie ma żadnego wzrostu w doniczce. Zacznij wcześnie, jeśli chcesz mieć zbiory na początku lata.

Rośliną, która raczej nie kojarzy się z cieplejszymi szerokościami geograficznymi, a która mimo wszystko potrzebuje czasu, aby urosnąć w duże rozmiary, jest seler. Należy go wysiewać w pierwszych miesiącach roku i uważać na małe rośliny na początku. Są wrażliwe zarówno na dotyk, jak i na zimno. Po wyjściu na powierzchnię roślina ta dobrze stoi do jesieni. Seler jest też powolny i najlepiej wysiewać go w lutym.

Silny seler rosnący na żyznym polu warzywnym. Seler to odporne warzywo, które potrzebuje dużo czasu na początku sezonu.

Czy miechunka nie powinna być wysiewana wcześnie?

Złote jagody, podobnie jak agrest, muszą być sadzone wcześnie, aby dały plon. Miechunka może kiełkować nieco wolno, więc bądź cierpliwy, 20-30 dni nie jest niczym niezwykłym; staraj się utrzymywać glebę wilgotną.

Przy tak wczesnym siewie nie wolno zapominać o oświetleniu roślin. 

Jakie kwiaty mogę zasiać wcześnie?

Aby pelargonie zakwitły latem, wysiewa się je wcześnie. Heliotrop rozwija się powoli i powinien być wysiewany wcześnie, aby rozwinął duże, pachnące kwiaty – najlepiej już w styczniu. Dracena wonna, begonia i lobelia to także niektóre odmiany, które muszą wcześnie wylądować w ziemi.

Jeśli zapomniałeś zasiać bratki zeszłego lata, teraz masz nową szansę. Miejmy nadzieję, że zaczną kwitnąć wczesną wiosną i będą kwitły przez całe lato. Bratki to także świetne jesienne kwiaty, które wytrzymają duże mrozy. 

Spośród naszych pnączy wczesnego siewu potrzebuje rodochiton. Nasiona należy wysiewać w odpowiednim czasie głównie ze względu na kwiaty. Trzeba więc zapewnić pnączom coś, po czym będą mogły się wspinać, kiedy zaczną się pojawiać; należy także uważać z nawozami dla rodochitona, podobnie jak dla innych kwiatów zwisających. Zbyt dużo nawozu oznacza, że będzie więcej liści niż kwiatów.

Jasnofioletowy heliotrop kwitnie, czekając na przesadzenie do większej doniczki.     Niecierpliwy heliotrop kwitnie w oczekiwaniu na przesadzenie.

A co z lawendą i werbeną olbrzymią?

Jeśli chcesz wysiać pachnącą lawendę z nasion, to ją również należy wysiać wcześnie. Nasiona lawendy muszą jednak przejść przez okres chłodu przed wykiełkowaniem, co oznacza, że to nie oświetlenie i maty grzewcze zapewnią ci powodzenie. Zamiast tego możesz zasiać lawendę w małych doniczkach i wystawić nasiona na chłód na początku roku. Ważne jest, aby pozostawały w zimnie przez co najmniej miesiąc lub dwa.

Werbena olbrzymia to także kwiat, który ma długi okres rozwoju i, podobnie jak lawenda, może wymagać przejścia przez zimny okres lub tzw. rozwarstwienie. Werbena olbrzymia kwitnie od lipca do późnej jesieni i jest doskonałym kwiatem, który warto mieć w tle nasadzeń.

Przy tak wczesnym siewie nie wolno zapominać o oświetleniu roślin. 

Czy mam kłopoty, jeśli zapomnę?

Jak już wspomnieliśmy, niektóre nasiona trzeba wysiać, aby zakwitły latem lub miały czas do zbiorów przed zimą. Późniejszy siew oznacza po prostu, że wszystko jest przesunięte i istnieje większe ryzyko niepowodzenia w kwitnieniu lub zbiorach. Im później w sezonie, tym większe prawdopodobieństwo np. przymrozków. Może można by umieścić doniczkową roślinę chili w pomieszczeniu i włączyć do pomocy oświetlenie roślin, ale duża roślina bakłażana na zewnątrz w inspekcie trudniej uzyska dojrzałe owoce.