MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Nawozy zielone – dlaczego i jak je stosować?

22 August 2022

Pusty obszar sadzenia to nie tylko nudny widok – goła gleba nie jest zbyt korzystna ani dla obszaru sadzenia, ani dla przyszłych upraw. Zielony nawóz polega na wysiewaniu w celu uzyskania lepszej gleby i można go wykonać na kilka sposobów.

Dlaczego nawozy zielone?

Zielony nawóz jest najłatwiejszym sposobem nawożenia gleby, ograniczania wycieków składników odżywczych, poprawy struktury gleby i ograniczania wzrostu chwastów. Jednocześnie zielony nawóz stwarza najlepsze warunki dla pszczół, motyli i drobnego mikrożycia, które pokochają Twój ogród. Niewiele innych rodzajów nawozów zapewnia takie możliwości.

Osoby, które chcą wykorzystać powierzchnię ogrodu w najlepszy sposób, uprawiają rośliny na nawóz zielony przed lub po innych uprawach. Zielony nawóz to uprawa mająca na celu ochronę i poprawę jakości gleby. Rośliny powinny pokrywać powierzchnię gleby, spulchniać glebę swoimi korzeniami i zwracać składniki odżywcze, gdy są przyorywane w miejscu rośnięcia. Te specyficzne własności można są charakterystyczne dla różnych odmian, odpowiednich do wykorzystania jako rośliny na nawóz zielony.

Jak należy uprawiać nawóz zielony? 

Uprawa podstawowa

Zamiast pozostawiać ziemię bez uprawy uprawia się rośliny na zielony nawóz jako podstawową roślinę uprawną przez cały sezon wegetacyjny. Większość roślin uprawianych na zielony nawóz ścina się przed kwitnieniem, a następnie ściółkuje glebę (należy dokładnie przestrzegać instrukcji podanych na torebce z nasionami), zapewniając dodatkową warstwę wierzchnią gleby i składniki odżywcze. W ten sposób gleba się spulchnia i dostarcza się jej składniki pokarmowe. Niektóre rośliny uprawiane na nawóz zielony mają głębokie korzenie palowe, które poprawiają strukturę gleby, a jednocześnie pozwalają dotrzeć do składników odżywczych i mineralnych z głębokich warstw gleby. Inne rośliny uprawiane na zielony nawóz, takie jak koniczyna krwistoczerwona, mają zdolność wiązania azotu. Rośliny te wiążą azot w powietrzu, a po przekomponowaniu w glebie uwalniają go.

Międzyplon

Międzyplon jest uprawiany po innych uprawach. Międzyplon można wysiać w miejscu, gdzie właśnie zebrana została cebula. Działanie międzyplonu polega na wychwytywaniu i wiązaniu nadmiaru składników odżywczych w glebie. Gdy uprawa jest następnie ściółkowana, składniki odżywcze wracają do gleby. W ten sposób do gleby nie przedostają się składniki odżywcze, które przyczyniłyby się do zakwaszenia, lecz są wychwytywane i ostatecznie wykorzystywane przez rośliny, które zostaną zasadzone w przyszłości.

Mulcz z międzyplonu

Mulcz z międzyplonu stosuje się w tym samym czasie, co inne uprawy. Uprawiaj aksamitki obok warzyw w warzywniku. Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego należy ściółkować rośliny, aby wzbogacić glebę w substancje odżywcze i składniki pokarmowe. Ta metoda uprawy może być również postrzegana jako forma uprawy zwartej, która zapobiega pojawianiu się chwastów.

Różne odmiany do różnych celów

Aby spulchnić glebę, dobrze jest wysiewać odmiany o głębokim systemie korzeniowym, np. Facelia błękitna i ogórecznik lekarski. Wytwarzają one również dużo masy liściowej, którą można następnie ściółkować glebę.

Koniczyna krwistoczerwona, podobnie jak inne rodzaje koniczyny i podobnie jak rośliny strączkowe, wiąże azot. Oznacza to, że rośliny te mogą pobierać azot z powietrza i przenosić go do gleby, gdzie będzie mógł zostać pobrany przez następne pokolenia roślin. Azot jest substancją odżywczą, której rośliny potrzebują najbardziej.

Jedną z zalet uprawy zielonego nawozu jest to, że zapobiega ona rozwojowi chwastów. Gryka jest rośliną szybko rosnącą i szybko tworzy zielony dywan, który nie dopuszcza do rozwoju niepożądanych odmian.

Ze względu na to, że zazwyczaj potrzebne są wszystkie różne własności, dobrze jest wysiewać różne odmiany w tym samym miejscu. Dostępne są gotowe worki z mieszanką nasion , które ułatwiają rozpoczęcie nawożenia zielonką. Oczywiście, można też stworzyć własną mieszankę.

Różne metody

Wysiewanie nasion nawozów zielonych wiosną

Nasiona zielonego nawozu można wysiewać wczesną wiosną w miejscach, w których później będą uprawiane rośliny. Nasiona mają czas na wykiełkowanie i niewielki wzrost wiosną, zanim zostaną wkopane do gleby. Zwykle wystarczy około 2-3 tygodni przed wysiewem tegorocznych warzyw. Gdy wczesnym latem przyjdzie czas na wysadzenie wysianych wcześniej sadzonek, gleba będzie już lepiej odżywiona i będzie miała lepszą strukturę.

Wysiewanie nasion nawozów zielonych wiosną lub latem

Jeśli w ogrodzie znajduje się grządka, która ma być całkowicie wyłączona z uprawy warzyw, dobrym pomysłem jest wysianie nasion na nawóz zielony. Rośliny pozostawia się na miejscu przez cały sezon wegetacyjny. Jesienią masę zieloną należy wkopać do ziemi. W ten sposób poprawia się stan gleby na następny sezon wegetacyjny.

Nasiona zielonego nawozu nadają się również do wysiewu między rzędami w uprawie. Chroni to przed chwastami i przyciąga pożyteczne owady. Ponieważ rośliny nie są odchwaszczane, lecz jesienią wkopywane do gleby, składniki odżywcze pozostają na miejscu uprawy.

Wysiewanie nasion nawozów zielonych jesienią

Jeśli masz miejsce, w którym zebrane są tegoroczne plony, możesz wysiać tam nasiona na zielony nawóz. Mają one czas na wykiełkowanie jesienią i stanowią doskonałą ochronę przed jesiennymi deszczami, które mogą wypłukiwać glebę i składniki odżywcze. Rośliny należy pozostawić na zimę, a wiosną następnego roku wykopać do gruntu. Zapobiega to wypłukiwaniu gleby i hamuje rozwój chwastów.

Pozwalać na kwitnięcie czy nie?

Wiele roślin, które zazwyczaj stosujemy jako nawozy zielone, wytwarza wspaniałe kwiaty – na przykład facelia błękitna czy ogórecznik. Gdy pozwolimy im zakwitnąć, przyciągną do ogrodu pożyteczne owady. Oczywiście można również ściółkować rośliny kwitnące w ogrodzie. Zadbaj jednak, żeby to zrobić zanim rośliny wysieją nasiona – oczywiście, jeśli nie chcesz, aby pojawiły się ponownie w ogrodzie.

Czego nie należy zakopywać?

Zakopywanie wyrośniętych części roślin jest sposobem na przywrócenie składników odżywczych do gleby, niezależnie od rodzaju rośliny. Dlatego po zbiorach można łatwo wkopać do ziemi rośliny warzywne. Należy unikać zakopywania roślin zaatakowanych przez choroby, np. pomidorów z pleśnią ziemniaczaną.