MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Szkoła nawożenia – wybór odpowiedniego nawozu

03 czerwca 2022

Czy wiesz, że jeśli zapewnisz swoim uprawom odpowiednią ilość nawozów i składników odżywczych, uzyskasz znacznie większe zbiory? Ale jaki nawóz wybrać i które rośliny wymagają niewielkiego lub dużego nawożenia? Zapewnimy Ci pełną kontrolę nad nawożeniem przez cały sezon wegetacyjny!

Jeśli chcesz zapewnić swoim uprawom odpowiednie warunki, woda jest niezbędna. Bez wody rośliny nie mogą pobierać z gleby składników odżywczych i minerałów. Rzadko jednak w ziemi, w której uprawiamy rośliny, znajduje się wystarczająca ilość składników odżywczych. Dlatego też rośliny rosną znacznie lepiej, jeśli otrzymują dodatkową pomoc w postaci składników odżywczych. Zatem jaki nawóz wybrać, aby uzyskać najlepsze wyniki? Czy istnieją rośliny, które wymagają więcej składników odżywczych niż inne? Pomożemy Ci wybrać odpowiedni nawóz!

Nelson_Garden_Right Fertilizer_image_2.jpg

Które rośliny wymagają nawozu?

Rośliny bardzo wymagające pod względem nawożenia: warzywa kapustne, brukiew, seler, ogórek, pomidor, dynia, cukinia, czosnek i por. Rośliny te wymagają obfitego nawożenia.

Rośliny wymagające umiarkowanego nawożenia: warzywa korzeniowe, sałata, cebula, pietruszka i koper. Rośliny te potrzebują ograniczonej ilości składników odżywczych i mogą źle się czuć, jeśli otrzymają ich zbyt dużo.

Rośliny wymagające niewielkiego nawożenia: ziemniaki, kukurydza i słonecznik bulwiasty.

Rośliny zapewniające składniki odżywcze: groch, fasola i inne rośliny strączkowe wzbogacają glebę w składniki odżywcze dostarczając azot. Na przykład bób może być źródłem składników odżywczych dla ziemniaków i kukurydzy. Dlatego ich uprawa w tym samym miejscu nie jest złym pomysłem. Regularne uprawianie roślin bogatych w składniki odżywcze w miejscach, gdzie w poprzednich latach rosły rośliny ubogie w te składniki zapewni rewitalizację gleby.

Jaki nawóz wybrać?

Obornik drobiowy
Kompostowany obornik drobiowy jest bardzo bogaty w azot i nadaje się do uprawy kapusty, porów, dyni, cukinii i czosnku. Wiosną, przed rozpoczęciem uprawy, należy wymieszać obornik z ziemią. Kompostowany obornik drobiowy można kupić w dużych workach w sklepach ogrodniczych oraz w zwykłych sklepach spożywczych.

Obornik bydlęcy
Kompostowany obornik bydlęcy jest odpowiedni do roślin korzeniowych, warzyw liściastych i kopru, które nie potrzebują tak dużo azotu jak np. kapusta i cukinia. Dynię i cukinię można uprawiać także w glebie nawożonej obornikiem bydlęcym, ale jeśli do ziemi dodaje się obornik drobiowy, można zapewnić dodatkowy zastrzyk energii. Podobnie jak w przypadku obornika drobiowego, obornik bydlęcy należy wymieszać z ziemią wiosną, przed rozpoczęciem uprawy. W przypadku uprawy w skrzyni zazwyczaj zalecamy wypełnienie jej mieszanką składającą się w połowie z obornika krowiego, a w połowie z ziemi ogrodniczej. Kompostowany obornik bydlęcy, podobnie jak obornik drobiowy, można kupić w dużych workach w sklepach ogrodniczych oraz w zwykłych sklepach spożywczych.

Mączka kostna jest nawozem długo działającym, bogatym w składniki odżywcze i najlepiej nadaje się do roślin wieloletnich. Mączka kostna jest bogata w fosfor i wspomaga w szczególności formowanie kwiatów, owocowanie i tworzenie korzeni. Młode krzewy jagodowe i drzewa owocowe należy nawozić mączką kostną, a także cebulki kwiatowe podczas sadzenia jesienią i wiosną. Mączka kostna jest dopuszczona do stosowania w uprawach ekologicznych.

Mączka z krwi jest bardzo bogata w azot i jest szczególnie polecana do nawożenia kapusty, sałaty, szpinaku, porów i selera. Mączka z krwi działa bardzo szybko i najlepiej stosować ją w małych, powtarzanych dawkach. Mączka z krwi to także nawóz organiczny oparty na surowcach naturalnych, zapewniający żyzną i zdrową glebę. Jest zatwierdzona do stosowania w uprawach ekologicznych.

Mączkę kostną i mączkę z krwi można znaleźć w większości sklepów ogrodniczych.

Płynne nawozy do podlewania

Gdy warzywa wyrosną z ziemi na wysokość kilku centymetrów, najłatwiej jest je podlewać wodą z nawozem, aby zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych głębiej w ziemi. Przed podlaniem należy wymieszać nawóz z wodą. Ilość, jakiej trzeba użyć, jest podana na opakowaniu. Odżywki w płynie można znaleźć we wszystkich sklepach ogrodniczych, a często także w zwykłych sklepach spożywczych. Należy zawsze dokładnie przeczytać opakowanie, aby wiedzieć, co się kupuje i jak należy tego używać.

Nawozy naturalne

Ziemia liściowa
Zbierz jesienią liście i przejedź po nich kosiarką. Połącz z ziemią w doniczkach w skrzyniach i na działkach ogrodowych lub zachowaj w worku na następny rok.

Ścięta trawa
Ścięta trawa jest bogata w składniki odżywcze i można ją wykorzystać do mulczowania lub do przykrycia ziemi. Ścięta trawa zapobiega również rozwojowi chwastów, jeśli rozłoży się ją między roślinami, a także dostarcza składników odżywczych.

Gnojówka z pokrzywy
Namocz pokrzywy w wodzie i pozostaw na tydzień pod przykryciem do fermentacji. Mieszaj mieszaninę co kilka dni, aby się dobrze przemieszała. Po tygodniu mieszanina ma nieprzyjemny zapach, ale jest cudownym lekarstwem dla Twoich plonów! Dobrą zasadą jest zmieszanie jednej części gnojówki z pokrzywy z dziewięcioma częściami wody i podlewanie roślin tą mieszanką.

Obornik
Kilka słów o oborniku. Obornik jest nawozem końskim, bydlęcym lub pochodzącym od innego zwierzęcia. Rozróżnia się obornik nieprzetworzony i spalony.

Spalony obornik został poddany kompostowaniu i wydzielał ciepło, co oznacza, że większość nasion chwastów, które przeszły przez żołądek zwierzęcia, obumarła. Obornik spalony jest łatwy w stosowaniu, ponieważ zaczyna przypominać glebę, ale nie zawiera tyle azotu, co obornik niespalony. Część tego azotu ulatnia się podczas spalania kompostu.

Niespalony obornik zawiera więcej azotu niż palony i nie wydzielił jeszcze ciepła w procesie kompostowania. Dzięki temu można go wykorzystać jako dodatkowe źródło ciepła dla roślin wymagających łagodniejszego klimatu – w tym przypadku preferowany jest obornik koński ze słomą. Aby uzyskać efekt cieplny, należy obchodzić się z obornikiem podobnie jak pryzmą kompostową. Musi być wilgotny, ale nie mokry, oraz należy go napowietrzać, aby proces rozkładu rozpoczął się prawidłowo. Aby zaopatrzyć się w obornik, zazwyczaj warto zapytać najbliższego hodowcę koni w okolicy.

Nelson_Garden_Right Fertilizer_image_1.jpg

Planowanie corocznego nawożenia

1. Ogród należy nawozić wczesną wiosną. Do ziemi trzeba dodać dobrze przekompostowany materiał organiczny, np. przekompostowany obornik drobiowy lub krowi. Jeśli jest świeży, jest zbyt silny.

2. Na północy mróz utrzymuje się czasami się do wiosny, dlatego nawożenie można przeprowadzić jesienią. W południowej części kraju zimy bywają ciepłe i deszczowe. Z nawożeniem lepiej poczekać do wiosny, kiedy gleba nieco przeschnie. (anpassa denna punkt efter land)

3. Należy siać i sadzić po ok. 2 tygodniach po nawożeniu podstawowym.

4. Gdy wysiew ma wysokość kilku centymetrów, czas na dostarczenie większej ilości składników odżywczych. Na tym etapie najlepiej zastosować gnojówkę z pokrzywy lub odżywki w płynie kupione w sklepie. Instrukcje dotyczące mieszania preparatu z wodą można znaleźć na opakowaniu.

5. W czerwcu i przez część lipca można podlewać rośliny wodą z nawozem mniej więcej co dwa tygodnie, w zależności od tego, co się uprawia. W przypadku uprawy w doniczkach może być konieczne cotygodniowe podlewanie z substancjami odżywczymi. Mała ilość ziemi oznacza, że składniki odżywcze są szybciej zużywane.

6. Około połowy lipca warto przerwać stosowanie nawozów azotowych w przypadku roślin wieloletnich, aby dać im czas na przygotowanie się do zimy. Późne nawożenie roślin wieloletnich może mieć wpływ na przezimowanie i mrozoodporność roślin.

6. Późno zebrane warzywa i kwiaty jednoroczne można przestać nawozić do dwóch tygodni przed zbiorem, ponieważ w ostatnich tygodniach bardzo szybko rosną.

Co to znaczy nawożenie podstawowe?

Wiosną należy nawozić glebę bogatym w substancje odżywcze i tworzącym próchnicę nawozem, który nie tylko dostarcza składników odżywczych, ale także poprawia strukturę gleby i korzystnie wpływa na mikroorganizmy żyjące w ziemi. Do tego celu można wykorzystać obornik, skoszoną trawę, spalony obornik bydlęcy w workach lub kompost. Istnieje również możliwość łączenia tych nawozów. Ilość nawozu, jaką należy zastosować, nie jest łatwa do opisania, ponieważ zależy ona od gleby już znajdującej się w skrzyniach i w ziemi. Można wsypać do skrzyni dwie solidne łopaty spalonego obornika końskiego, który trzeba następnie zmieszać z ziemią za pomocą wideł.

Nawożenie wspierające

Ponieważ składniki pokarmowe zawarte w nawozie podstawowym nie pokrywają zapotrzebowania na azot, zwłaszcza w przypadku niektórych warzyw, należy go dodać w łatwo dostępnej formie w okresie wegetacji. Można na przykład ściółkować rośliny ściętą trawą, podlewać je wodą z nawozem (np. gnojówką z pokrzywy, ekologicznym roztworem nawozu lub obornikiem drobiowym rozpuszczonym w wodzie) lub po prostu rozsypać granulowany obornik drobiowy obok roślin i podlewać. Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy rośliny potrzebują więcej nawozu, jest przyjrzenie się im. Jeśli rośliny są skurczone, blade i mają żółknące liście, które przedwcześnie opadają, oznacza to, że cierpią na niedobór azotu. Z drugiej strony, jeśli roślina jest nienormalnie zielona i bujna, z dużą masą liści, występuje nadwyżka azotu i w efekcie otrzymujemy warzywo, które nie jest tak pożywne, smaczne i zrównoważone, jak mogłoby być.

O czym trzeba myśleć?
Jeśli chodzi o nawożenie roślin, lepiej jest nawozić mało i często, niż dużo i rzadko. Ryzyko wymywania azotu do środowiska zmniejsza się, a działkowiec ma czas na kontrolę roślin i sprawdzenie, jak sobie radzą. Jesienią całkowicie zaprzestaje się nawożenia, ponieważ rośliny nie mają czasu na pobranie składników odżywczych, co przyczynia się również do wycieku składników odżywczych, prowadząc do zakwaszenia jezior i cieków wodnych.

Jaki rodzaj gleby masz w swoim ogrodzie?

Na przykład w przypadku gleby piaszczystej warzywa mogą wymagać nieco częstszego podlewania substancjami odżywczymi niż w przypadku uprawy na glebie gliniastej. Przeczytaj naszą wskazówkę, jak w prosty sposób sprawdzić, czy w Twoim ogrodzie jest gleba piaszczysta czy gliniasta.

Produkty powiązanePokaż wszystkie