MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Uprawa i pielęgnacja ogrodu późnym latem

03 August 2021

Porzuć myśl, że ogrodnictwo i uprawa to tylko wiosna i wczesne lato! Sałata, jarmuż i marchew to niektóre z ulubionych roślin jesiennych, które doskonale nadają się do uprawy późnym latem. 

Ten czas to także doskonała okazja, aby okazać troskę ziemi po uprawach. Ochroń ją przed chwastami i zadbaj o odpowiednią ilość składników odżywczych, aby przetrwała jesień i zimę w zdrowiu.

nelson_garden_cultivating_and_gardening_image7.jpg

Jak uprawiać późnym latem?

Do jesiennych upraw można się przygotować poprzez wstępne wyhodowanie sadzonek, które później przesadzi się do gruntu. Jeśli takowych nie masz, nie martw się. Zdążysz wysiać nasiona bezpośrednio do gleby. 

Jest kilka roślin, które dobrze rozwijają się jesienią, ponieważ temperatury są wtedy niższe, a słońce nie tak palące. 

nelson_garden_cultivating_and_gardening_image4.jpg

Co uprawiać późnym latem?

Rośliny liściaste mają tendencję do szybkiego wzrostu. Niektóre odmiany są wręcz preferowane do wysiewu późnym latem, bo wolą chłodniejsze temperatury i prawdopodobieństwo uszkodzenia ich przez palące słońce maleje. Sałata i rukola to dwa przykłady przyjaznych jesieni zielenin. Groszek cukrowy również najlepiej rośnie w chłodniejszych warunkach pogodowych. Jeśli uprawia się go w sierpniu, plony można zbierać jesienią.

Inne przyjazne jesieni alternatywy do hodowli to czarna kapusta i jarmuż. Azjatyckie odmiany kapusty, takie jak pak choi i tatsoi, są superszybkie i odporne na zimno. To jedne z najlepszych nasion do wysiewu późnym latem i jesienią, ponieważ będzie je można zbierać aż do zimy. 

Niektóre warzywa rosnące pod ziemią są na tyle szybkie, że można je zbierać jesienią, jeśli uprawy rozpocznie się późnym latem. Dzięki temu, że znajdują się pod ziemią, są naturalnie chronione przed mrozem. Przykładem takich odmian mogą być: marchew, rzodkiew, rzepa i kalarepa. 

Do wyboru są również szybko rosnące zioła, które można wysiewać późnym latem. Na przykład koperek.

nelson_garden_cultivating_and_gardening_image6.jpg

Jak dbać o glebę po zbiorach?

Nieosłonięta ziemia po zbiorach jest narażona na utratę składników odżywczych poprzez wymywanie. Chętnie zadomowiają się na niej chwasty. Jeśli w końcu lata nie chcesz już uprawiać żadnych warzyw, możesz zasiać jedną lub kilka roślin na nawóz zielony dla swojego ogrodu. Oprócz tego, że rośliny pokryją powierzchnię gleby i będą przeciwdziałać chwastom, pomogą poprawić jej strukturę i wzbogacą ją o składniki odżywcze. 

Jak chronić rośliny przed zimnem?

Mimo że późnym latem dni są ciepłe, noce w niektórych miejscach bywają bardzo zimne. Zwróć uwagę na temperaturę i chroń swoje wrażliwe rośliny, umieszczając je w cieplejszych miejscach lub przykrywając jakimś rodzajem tkaniny ogrodowej lub osłoną grządek.

W końcówce lata dobrym pomysłem może być przeniesienie niektórych roślin do pomieszczenia, oczywiście, jeśli to możliwe. Zioła czy pomidory można przesadzić do doniczek. Dzięki pomocy lamp do uprawy, podczas ciemniejszych i chłodniejszych miesięcy, rośliny mogą rosnąć i dawać plony aż do zimy.

Narzędzia i akcesoria ogrodniczePokaż wszystkie