MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Uprawa jesienią - kiedy i jakie nasiona zasadzić

03 sierpnia 2021

Wkrótce nadejdzie jesień, ale nie zdejmuj rękawic ogrodniczych - sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył! Mimo iż to lato jest głównym czasem na uprawę, gleba pozostaje ciepła i temperatury nadal wystarczająco wysokie, aby kontynuować uprawę jesienią.

nelson_garden_fall_cultivation_image3.jpg

Jakie warzywa i zioła uprawiać jesienią

Jesienią można wysiać kilka odmian: na przykład warzywa takie jak szpinak, sałata, jarmuż oraz zioła. Wszystkie rosną szybko i są odporne na zimno, a jesienią nie grożą im uszkodzenia wywołane ostrym słońcem. Należy jednak pamiętać, że niektóre odmiany, na przykład jarmużu lub białej i czerwonej kapusty mogą nie zdążyć rozwinąć się na tyle, aby nadać się do spożycia przed zimą. Przykładowe rośliny, które można wysiewać jesienią to: marchew, cebula, szczypiorek i koperek

Kiedy konkretnie uprawiać jesienią?

Jeśli zaczniesz uprawiać szybko rosnące rośliny wczesną jesienią, zdążysz je zebrać w tym samym sezonie. Jeśli zaczniesz uprawiać późną jesienią lub zimą, rośliny nie będą mogły wyrosnąć z powodu zimna.

Oczywiście nadal możesz wysiewać nasiona późną jesienią lub nawet zimą. Przezimują w ziemi, czekając na wiosenne ciepło i światło. Jeśli rozpoczynasz uprawę w chłodniejszych miesiącach, dobrze jest ją przykryć jakimś materiałem, liśćmi lub trawą, aby uchronić nasiona przed zimnem. To dobry pomysł, gdy na zewnątrz zaczynają się mrozy.

Jeśli zaczynasz uprawiać późną jesienią lub zimą, zyskujesz przewagę na wiosnę. Możesz także zbierać rośliny wcześniej, niż gdybyś wysiał je wczesną wiosną, jak w przypadku tradycyjnych sposobów uprawy.