MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Uprawa roślin pod sztucznym oświetleniem krok po kroku

10 December 2020

Uprawa roślin wewnątrz pomieszczeń podczas ciemniejszych miesięcy roku wymaga zastosowania odpowiedniego oświetlenia. Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze na temat oświetlenia roślin i tego jak zacząć uprawę z jego wykorzystaniem!

Żadna uprawa roślin nie uda się bez światła, zwłaszcza jeśli jest prowadzona wewnątrz pomieszczenia. Zapewnienie roślinom odpowiedniego oświetlenia podczas ciemniejszej pory roku może jednak okazać się nie lada wyzwaniem. Rośliny pozbawione wystarczającej ilości światła będą długie i smukłe. Warto zainwestować więc w specjalne oświetlenie przeznaczone do uprawy, które znacznie przyspieszy wzrost roślin i pomoże utrzymać je w dobrej kondycji. Lampy do roślin umożliwiają także rozpoczęcie uprawy we wcześniejszej porze roku, i to na większą skalę. Nie musisz więc już polegać na warunkach atmosferycznych, aby samodzielnie uprawiać rośliny.

Kiedy używać oświetlenia roślin

Wiele uprawianych przez nas roślin pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie i porównywalnej ilości światła słonecznego o każdej porze roku. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zapewnić im wystarczającej ilości światła przez cały rok, podejmujemy się uprawy wstępnej, aby upewnić się, że rośliny zaowocują przed nadejściem jesieni. Chili, papryka, bakłażan i karczoch to niektóre z roślin, które, dla osiągnięcia najlepszych wyników, wymagają uprawy wstępnej pod sztucznym oświetleniem. Pamiętaj także, aby „zahartować” wybrane rośliny w odpowiednim czasie. Przed przesadzeniem ich na zewnątrz upewnij się, że temperatura na dworze jest odpowiednio wysoka. Jeśli na zewnątrz wciąż jest zbyt zimno, wyhodowane rośliny będą musiały poczekać wewnątrz pomieszczenia.

Oświetlenie do uprawy roślin to doskonałe rozwiązanie również podczas ciemniejszych miesięcy w roku, jeśli niektóre owoce jeszcze nie zdążyły dojrzeć. Przenieś rośliny do środka i umieść je pod sztucznym oświetleniem, aby przyspieszyć proces dojrzewania.

Oprócz wstępnej uprawy nasion i przyspieszania procesu dojrzewania owoców, oświetlenie do uprawy roślin umożliwia zbieranie świeżych warzyw przez cały rok. Użycie lamp ma pozytywny wpływ przede wszystkim na zioła i różnego rodzaju sałaty. Rośliny te rosną szybko, potrzebują niewielkiej ilości ziemi i smakują najlepiej, gdy są spożywane bezpośrednio po ich zerwaniu.


Wybór idealnego oświetlenia roślin

Twoje oświetlenie do uprawy roślin powinno jak najlepiej imitować prawdziwe światło słoneczne, które najkorzystniej wpływa na wzrost roślin. Lampy powinny być skierowane na wprost i wisieć w niewielkiej odległości od roślin, aby liście mogły pochłonąć jak największą ilość światła. Dzisiejsze lampy LED nie nagrzewają się tak mocno jak żarówki, więc możesz umieścić je bliżej roślin. Zalecana odległość wynosi 10-15 cm, a rodzaj lampy zależy od miejsca uprawy i możliwości montażu. Masz do wyboru lampy fluorescencyjne i oświetlenie miejscowe LED.

Gdy wybierzesz już idealne oświetlenie do swoich roślin, sprawdź, przez jaki czas powinno ono pozostawać włączone. Silniejsze lampy mogą pozostawać włączone przez krótszy czas niż lampy o mniejszej mocy. Większa ilość światła nie jest jednak równoznaczna z większym wzrostem, ponieważ rośliny potrzebują również czasu na regenerację. Rośliny zimujące w domu potrzebują około 8-10 godzin światła każdego dnia, a najlepiej jeszcze więcej. Nasiona i korzenie wymagają natomiast aż 12-16 godzin światła na dobę. Jeśli chcesz upewnić się, że Twoje rośliny otrzymują dokładnie taką ilość światła, jakiej potrzebują, zainwestuj w programator czasowy. Zwróć jednak uwagę na położenie roślin – jeśli znajdują się one przy oknie, wyłącz lampy w ciągu dnia, aby ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko oraz zmniejszyć własne wydatki!


Pomiar światła

Wybierając oświetlenie dla swoich roślin, z pewnością zauważysz, że pomiaru światła można dokonać na kilka sposobów. Oto lista niektórych jednostek, z którymi możesz się spotkać:

Mikromol (μmol) na metr kwadratowy na sekundę to najlepsza powszechnie znana jednostka pomiaru wpływu światła na rośliny. Dzięki niej dowiesz się, na jaką ilość światła wystawiona jest dana część rośliny co sekundę. Ilość zależy nie tylko od mocy oświetlenia, lecz także od odległości pomiędzy rośliną, a lampą.

Lumen wskazuje całkowitą ilość emitowanego światła. Luks informuje natomiast o ilości lumenów na metr kwadratowy. Jednostki te opisują ilość światła widzialnego, a nie bilans i moc światła, które mają największy wpływ na rośliny.

Kelwin (K) to jednostka, która służy do pomiaru temperatury barwowej i jest dostosowana do światła postrzeganego przez ludzkie oko. Wyższe wartości wskazują na bardziej niebieski kolor, podczas gdy niższe – na odcienie czerwonego. Do uprawy roślin zasadniczo lepiej nadaje się światło o wyższej temperaturze.

Wat (W) nie służy do pomiaru światła, lecz pomaga oszacować efektywność lampy. Wyższa wartość oznacza, że oświetlenie zużywa więcej mocy, co może – lecz nie musi – świadczyć o większej jasności lampy.

To koniec naszego poradnika. Życzymy Ci udanej uprawy świeżych warzyw i innych roślin w domu – przez cały rok!

Produkty powiązanePokaż wszystkie