MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Uprawa pomidorów

23 czerwca 2022

Uprawa pomidorów nie jest szczególnie trudna i nie wymaga dużo miejsca – nie jest potrzebna szklarnia ani ogród. Jeśli zdecydujesz się na pomidory doniczkowe, możesz je uprawiać na parapecie okiennym lub na balkonie. W przewodniku dotyczącym pomidorów pomagamy w ich uprawie od wysiewu do zbiorów.

Uprawianiem pomidorów można się zajmować bez względu na miejsce zamieszkania. Pomidory można uprawiać w skrzyniach, na balkonach, w szklarniach, nawet w pomieszczeniach zamkniętych, a także hydroponicznie? Uprawianie własnych pomidorów i uczucie, kiedy zjada się pierwszego, dojrzałego na słońcu pomidora, jest nie do pobicia! 

Kiedy należy wysiewać nasiona pomidorów? 

Uprawę pomidorów można rozpocząć w okresie od połowy lutego do kwietnia. Aby uzyskać najlepsze wyniki, nasiona pomidorów należy wysiać w mini szklarni. Jeśli nie masz mini szklarni, możesz zasiać nasiona w małych doniczkach przykrytych plastikiem i zrobić w nim kilka otworów. 

Co trzeba zrobić?

  1. Wypełnij pojemnik ziemią, podlej ją, aby była wilgotna i umieść nasiona na powierzchni ziemi. Nasiona należy przykryć cienką warstwą ziemi lub wermikulitu. Podlej jeszcze trochę wodą.
  2. Umieść nasiona w ciepłym miejscu – najlepiej 20 stopni lub więcej – i utrzymuj je w stanie wilgotnym. Pomidory słabo kiełkują w niskich temperaturach i jeśli w domu jest zimno, dobrym rozwiązaniem może być mata grzewcza. Ogrzewanie podłogowe? Umieść tam swój wysiew.
  3. Kiedy rośliny trochę wyrosną, dobrze jest obniżyć temperaturę o kilka stopni. Ważne jest również, aby rośliny dostawały dużo światła. Umieść sadzonkę pomidora w oknie, najlepiej od strony południowej, jeśli nie masz dodatkowego oświetlenia roślin. Utrzymuj wysiew w stanie wilgotnym, podlewając od czasu do czasu.

Nelson_Garden_Odla_tomat_image_1.jpeg

Kiedy należy przesadzać sadzonki pomidorów?

Sadzonka pomidora powinna rosnąć w mini szklarni do momentu, gdy nad pierwszymi liśćmi sercowatymi zacznie wyrastać kolejna para liści (liście charakterystyczne). Teraz przychodzi czas na przesadzenie pomidorów do doniczki wypełnionej nieco bardziej użyźnioną ziemią doniczkową.

Ostrożnie podnieś sadzonkę pomidora z korzeniami i umieść ją w większej doniczce z ziemią. Umieść sadzonkę pomidora głęboko w ziemi w nowej doniczce, tak aby prawie tylko liście rośliny wystawały ponad glebę. Sadzonka pomidora ukorzeni się wzdłuż łodygi i dzięki temu będzie mogła lepiej się rozwijać.

Utrzymuj glebę w stanie wilgotnym, a po kilku tygodniach w nowej doniczce dodaj płynny nawóz. Należy kontynuować regularne nawożenie. Przesadź roślinę ponownie, gdy urośnie i wypełnij doniczkę ziemią aż do dolnej pary liści.

Nelson_Garden_Odla_tomat_image_2.jpeg

Kiedy można wysadzić pomidory?

Gdy temperatura w nocy utrzymuje się na poziomie ok. 8 stopni lub wyższej, można umieścić pomidory w szklarni lub w osłoniętym, nasłonecznionym miejscu przy ścianie domu. Przyzwyczajaj sadzonki pomidorów do warunków zewnętrznych, pozostawiając je na zewnątrz tylko na kilka godzin, przez dwa do czterech dni. Przez pierwsze kilka dni należy unikać silnego nasłonecznienia. Jeśli sadzonki pomidorów będą uprawiane w doniczkach, każda roślina będzie wkrótce potrzebowała większej doniczki. Niższe pomidory krzaczaste lub doniczkowe wymagają doniczek o pojemności ok. 5–10 litrów, natomiast wyższe odmiany potrzebują co najmniej 20 litrów ziemi. W każdej doniczce umieść tylko jedną roślinę. 

Nelson_Garden_Odla_tomat_image_4.jpeg

Jaką odmianę wybrać?

Dostępnych jest wiele różnych odmian pomidorów. Są odmiany wysokorosnące i niskorosnące. Dostępne są pomidory cherry, pomidory śliwkowe, pomidory do uprawy w wiszących doniczkach i pomidory befsztyki. Istnieją pomidory żółte, zielone i klasyczne czerwone. Wybór jest ogromny! 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz nisko rosnące pomidory krzaczaste, czy wysoką odmianę, która wymaga podparcia, znajdziesz dużą różnorodność w owocach. Niektóre z nich mają cienką skórkę i są dobre do jedzenia prosto z krzaka. Inne mają grubszą skórkę, która zapewnia lepszą trwałość i dlatego mogą być przechowywane nieco dłużej.

Pomidor na krzaku zwykle dojrzewa szybciej niż odmiana wysoka, więc wybierz ją, jeśli jesteś niecierpliwy. Można również uprawiać kilka odmian pomidorów o różnym czasie dojrzewania, aby zapewnić sobie długi sezon. Wszystkie pomidory lubią ciepło i powinny być uprawiane w miejscach osłoniętych, ale niektóre odmiany dobrze radzą sobie na zewnątrz. Inne odmiany pomidorów radzą sobie jednak najlepiej w szklarni lub w podobnie ciepłym miejscu. Jeżeli na torebce z nasionami znajduje się symbol szklarni, to wiesz, jakie jest ich przeznaczenie.

Zacznij więc od ustalenia, ile miejsca będzie zajmować Twoja uprawa pomidorów i odpowiednio do tego dobierz odmiany. Kiedy już wiesz, na jakie odmiany masz miejsce, możesz zacząć wybierać na podstawie cech takich jak smak, konsystencja i trwałość.

Wskazówka! Czy uprawiasz pomidory wysoko rosnące? Dopilnuj, aby od samego początku rośliny miały solidne wsparcie. solidne wsparcie. 

Czy obrywać sadzonki pomidorów?

Aby uzyskać jak najwięcej pomidorów na każdej roślinie pomidora w naszym krótkim sezonie, ważne jest, aby zapewnić roślinie jak najlepsze warunki. Jednym ze sposobów jest między innymi obrywanie liści. Oznacza to usuwanie pędów bocznych, które wyrastają pod kątem 45 stopni pomiędzy łodygą a gałęzią liściową. Zapewnia to roślinie pomidora więcej siły do rozwoju pomidorów, zamiast marnowania siły na rozwój gałęzi i liści.

Nie wszystkie pomidory należy obrywać, tylko te wysokie. Te również muszą być podwiązane. Pomidory krzaczaste, karłowate i wiszące w doniczkach zazwyczaj nie wymagają obrywania, ponieważ pędy boczne również będą rodzić owoce.

Na torebce z nasionami znajdziesz informację, czy Twoja odmiana wymaga obrywania.

Kiedy należy zacząć nawożenie?

Kiedy przesadzasz pomidory, nowa ziemia zawiera dużo składników odżywczych. Jeżeli używasz ziemi z własnej uprawy, prawdopodobnie dodałeś bogaty w składniki odżywcze kompost, z których pomidory będą bardzo zadowolone. Po dwóch lub trzech tygodniach, nadchodzi czas, aby dodać więcej składników odżywczych. Najlepiej podlewać odżywką mało i często, przynajmniej raz w tygodniu, w zależności od tego, jaką odżywkę wybierzemy.

Większość roślin radzi sobie z podobnymi składnikami odżywczymi – rośliny same kontrolują, ile każdego z nich pobierają. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze różni się w zależności od fazy wzrostu pomidora. Gdy nadchodzi czas zawiązywania owoców, roślina potrzebuje nieco mniej azotu (do wzrostu liści) i nieco więcej fosforu i potasu (do zawiązywania owoców). Jeśli chcesz sobie to ułatwić, istnieją specjalne nawozy do pomidorów.

Ponieważ pomidory rosną szybko i potrzebują składników odżywczych zarówno do wzrostu, jak i rozwoju owoców, należy zadbać o ich nawożenie aż do końca lata. Jeśli nie zastosujesz żadnego dodatkowego nawożenia, rośliny pomidora przetrwają, ale raczej nie można oczekiwać dużych plonów.

Nelson_Garden_Odla_tomat_image_6.jpeg