MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

5 powodów, dla których uprawiać kiełki

08 grudnia 2020

Mamy dla Ciebie świetną wiadomość - jedzenie świeżych warzyw z własnego ogródka przez cały rok jest możliwe! Jak? Dzięki kiełkom!

Kiełki biorą się z nasion, na przykład rzeżuchy, fasoli czy soczewicy. Ich uprawa jest bardzo łatwa i wewnątrz pomieszczeń może trwać cały rok. Przygotowaliśmy 5 powodów, dla których warto rozpocząć hodowlę kiełków w domu!

1. Są zdrowe

Oprócz tego, że są fantastyczną przyprawą, kiełki zawierają liczne substancje korzystne dla organizmu. Sama fasola i soczewica z zasady jest bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały, ale kiedy kiełkuje… dzieją się prawdziwe cuda. W procesie kiełkowania kilkakrotnie wzrasta bowiem zawartość witamin i składników mineralnych. Wspaniale!

Co więcej, podczas kiełkowania powstają enzymy, ułatwiające proces trawienia. W postaci kiełków fasola lub soczewica staje się łatwiejsza do strawienia, a organizm może łatwiej wchłaniać z niej składniki odżywcze. Kiełki, w przeciwieństwie do gotowanych roślin strączkowych nie powodują gazów lub wzdęć.

5-reasons-to-grow-sprouts-in-the-winter-2.jpgKiełki z domowej uprawy - świeże i bogate w witaminy warzywa, które możesz mieć przez cały rok. Na zdjęciu kiełki brokułów - kiełki o ekscytującym smaku kapusty.

2. Są dostępne

Kiełki są wyjątkowe, ponieważ to jedne z niewielu warzyw, które można uprawiać przez cały rok. Nie wymagają dużo miejsca i można je trzymać w pomieszczeniach. W połączeniu z bardzo łatwym i tanim utrzymaniem, kiełki są świetnym sposobem na świeże warzywa o każdej porze roku.

5-reasons-to-grow-sprouts-in-the-winter-3.jpgŚwieże kiełki na kanapce rozjaśnią każdy ponury jesienny dzień i zapewnią zastrzyk witamin.

3. Są łatwe w uprawie

Z tacą do kiełkowania i torebką nasion, na przykład rzodkiewki, brokułów lub lucerny, wystarczy jedynie 4-7 dni, aby zacząć zbierać kiełkowe plony z parapetu na oknie. Uprawa kiełków jest zatem idealna dla tych, którzy kochają ogrodnictwo, ale nie mają ogrodu.

4. Są uprawiane w domu

W ostatnich latach trend uprawiania kiełków stał się jeszcze popularniejszy. Nie dziwi nas to. Coraz więcej osób interesuje się naturalną i nieprzetworzoną żywnością, bez sztucznych dodatków. Co więcej, dieta surowa i super żywność to dla wielu codzienność. Świadomość tego, jakie korzyści przynosi jedzenie naszym organizmom - oprócz poczucia sytości - jest ważniejsza dla coraz większej ilości osób. Podobnie wszyscy chcemy, aby żywność była jak najbardziej lokalna i sezonowa. W tym sensie kiełki naprawdę zasługują na miano super food.

5-reasons-to-grow-sprouts-in-the-winter-1.jpgRzodkiewka - szybko rosnące kiełki o wspaniałym kolorze, ekscytującym smaku oraz bogate w witaminy i minerały. Zdjęcie: Annika Christensen

5. Są wszechstronne

Kiełki można wykorzystać do różnego rodzaju sałatek, a także do odświeżenia serowego risotto, kanapki z jajkiem, zupy pomidorowej, bogatego gulaszu zimą czy azjatyckiego woka. Naprawdę nie ma ograniczeń jeśli chodzi o to, do czego można wykorzystać świeżo zebrane kiełki. Istnieje wiele odmian do wyboru - kiełki brokuła, rzodkiewki, lucerny i rzeżuchy to tylko niektóre przykłady - wszystkie mają niepowtarzalny smak.

 5-reasons-to-grow-sprouts-in-the-winter-5.jpgMieszanka kiełków soczewicy to pyszny dodatek do każdego azjatyckiego woka. Zdjęcie: Annika Christensen